१८ मंसिर २०७९, आईतवार

Dec 4, 2022

भैरहवा । कोभिड-१९ महामारीले बढी प्रभावित हुने मध्य पर्यटन क्षेत्र हो । महामारीले यो अवधि पर्यटनका लागि संकटकाल रहेको पर्यटनविदहरुले बताउने गरेका छन् । अबको अवस्थामा पर्यटनलाई उकास्न सरकारी प्रयास मात्र प्रयाप्त नहुने जिकिर गर्दै पर्यटन व्यवसायीहरुले यसको सफलताको लागि नागरिकबाट पनि उत्तिकै पहल हुनु पर्ने आवश्यकता औल्याएका छन् ।

Advertisement

पर्यटनलाई बढावा दिन सरकारले योजना निर्माण गरी प्रचार प्रसारमा जोड दिनु पर्ने यस क्षेत्रका व्यवसायीहरुले बताउने गरेका छन् । खस्किएको पर्यटनलाई उकास्न विकल्पको रुपमा साइकल यात्रा हुन सक्ने पर्यटन व्यवसायीले औल्याएका छन् । विश्व पर्यटन दिवसको अवसरमा साइकल सिटि भैरहवाले आयोजना गरेको साइकल यात्रामा सहभागीहरुले पर्यटन प्रवद्र्धनको विकल्पको रुपमा साइकल यात्रालाई लिन आग्रह गरेका छन् ।

भैरहवा देखी लुम्बिनीसम्मको यात्रा तय गर्दै उनिहरुले निर्माणाधिन भैरहवा–लुम्बिनी सडकमा साइकलका लागि अलग लेनको निर्माण गर्न भद्र दबाब दिएका हुन् । भैरहवा र बुटवल क्षेत्रका गरि ७० जना बढी सहभागी रहेको यात्राको आयोजना गरी भ्रमणको निम्ति लुम्बिनी आउने बाह्य पर्यटकलाई साइकल एक उपयुक्त माध्यम हुन सक्ने सम्भावनाका बारेमा सन्देश दिइएको हो ।
लुम्बिनी केन्द्रित अधिकांश पर्यटन व्यवसायीको गुनासो लुम्बिनीमा पर्यटकको बसाई लम्ब्याउन नसक्नु रहेको छ ।

विशेष गरि भारतहुँदै आएका पर्यटकहरु सम्भवतः सोही दिन भारत फर्किदा यसले लुम्बिनीको पर्यटन विकास अपेक्षाकृत हुन सकेको छैन । यसकारण भैरहवा स्थित गौतमबुद्ध अन्र्तराष्ट्रिय बिमानस्थल वा बेलहियाबाट आउने पर्यटकलाई साईकलबाट लुम्बिनी ल्याउन सकिए उनिहरुको बसाई लम्ब्याउन सक्नेमा लुम्बिनी विकास कोष पनि आशावादी देखिएको छ । यसको लागी विकास कोषले गृहकार्य समेत सुरु गरि सकेको छ ।

लुम्बिनी विकास कोषका उपाध्यक्ष अवधेश कुमार त्रिपाठी (भिक्षु मेत्तेय) ले अहिले वृहत्तर लुम्बिनी क्षेत्रको गुरुयोजनाको सर्वे र अध्ययनको काम भइरहेकोले यसमा पनि साइकल सडकको परिकल्पना गरिएको जानकारी दिए । उनले लुम्बिनी, कपिलवस्तु, सैनामैना, देवदह र रामग्राम हुँदै पुनः लुम्बिनी जोड्ने करिब १ सय १० किलोमिटर बाटोमा साइकल सडकको निर्माणको लागि सुझाव दिइएको जानकारी दिए ।

साइकल सिटी भैरहवाका अध्यक्ष सुर्य सारु मगरले अहिले भैरहवा देखी लुम्बिनीको बाटो निर्माणकै क्रममा रहेकोले यो बाटोमा अनिवार्य रुपमा साइकल लेन छुट्टै बनाउन माग गरेका छन् । उनले साइकल लेन बनाउन दबाब दिने उद्देश्यले पनि साइकल यात्राको आयोजना गरिएको बताए । यस अतिरिक्त साइकल यात्राको उद्देश्य आन्तरिक पर्यटनलाई बढावा दिने रहेको उनले बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

अनलाइन सञ्चार माध्यमको संख्या ३ हजार ७०३, सूचीकरण अद्यावधिक गर्न काउन्सिलको सूचना भैरहवामा अन्तर–विद्यालय क्रिकेट प्रतियोगिता सुरु रुपन्देहीमा घर बनाईदिने प्रलोभनमा लाखौँ ठगि गरी फरार प्रतिनिधिसभाका १६५ मध्ये १६४ स्थानको परिणाम सार्वजनिक राजधानी तत्काल दाङ नसार्न एमालेबाट निर्वाचित रुपन्देहीका ४ सांसदको माग सुकुम्बासी व्यवस्थापनबारे अध्ययन गर्न समिति गठन कहिले हुन्छ निर्वाचन आचारसंहिता फुकुवा ? बुटवलमा बसको ठक्करबाट १५ महिनाका बालकको मृत्यु विश्वका आधा प्रजातान्त्रिक देश पतनमाः अध्ययन जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा एक जना पक्राउ घाँटी रेटेर महिलाको हत्या गरेको आरोपमा प्रहरी जवान पक्राउ कांग्रेस प्रवक्ता महत किन भेट्दैछन् नेताहरूलाई ? कम्युनिस्टविनै बहुमतको सरकार बन्छ ? यस्तो छ सम्भावना बुटवलबाट मुख्यमन्त्रीले मन्त्रालय दाङ सार्न थालेपछि दलहरुको बिरोध कोलम्बियामा सरकार र विद्रोही समूहबीच वार्ताः सहमतिनजिक पुगेको राष्ट्रपतिको भनाई दोलखा प्रदेश सभा (ख)मा एमालेका केसी विजयी शुभकामनासहित धनराजलाई पद्माको सुझाब : ‘आगामी दिनमा तपाईबाट लोकतन्त्र अपहरित नहोस्’ माया लुहारका हत्या आरोपित सशस्त्र प्रहरी जवान पक्राउ मित्रपार्कमा खानेपानीको पाइपलाइन बिछ्याउन सडकमै खाल्डो, सवारी आवागमन प्रभावित पूर्वप्रहरीका सन्तानलाई विद्यालय र प्रहरी भर्ना छनोटमा प्राथमिकता दिइने