१६ माघ २०७९, सोमबार

Jan 30, 2023

फाइल तस्वीर

काठमाडौं । लकडाउन शुरु भएयता रेमिट्यान्स आउने क्रम घट्दो अवस्थामा रहेको छ । कोभिड–१९ कारण वैदेशिक रोजगारीमा गएकाले काम गर्न नपाएर क्वारेन्टाइनमा बस्नुपर्ने अवस्था सिर्जना भएपछि यसको असर रेमिट्यान्समा परेको हो । लकडाउनपछिको यो अवधिमा सामान्य समयको भन्दा ८० प्रतिशतसम्म रेमिट्यान्स घटेको आईएमईका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत सुमन पोखरेलले बताए ।

Advertisement

‘अमेरिका, युरोप तथा जापानबाट केही रेमिट्यान्स आएपनि खाडी मुलुकबाट भने रेमिट्यान्स आउन सकेको छैन,’ उनले भने । रेमिट्यान्स नै घटेपछि कम्पनीहरू समेत दुविधामा परेका छन् । ‘फेरि कोरोनाबाट बाहिर निस्किएपछि पनि यो ह्वात्तै बढ्ने होइन, पुरानो अवस्थामा फर्कन समय लाग्छ,’ उनले भने । आगामी २ वर्षसम्म रेमिट्यान्समा असर पर्ने सक्ने देखिएको नेपाल रेमिटर्स एसोसिएसनका अध्यक्ष समेत रहेका पोखरेलले बताए । तर, यसबारे गरिएको यो अनुमानमात्रै हो । अध्ययन हुन भने वाँकी छ ।

हाम्रो जस्तो रेमिट्यान्सले धानेको मुलुकमा यसको असर अर्थतन्त्रमा पनि नराम्रो पर्ने देखिएको छ । रेमिट्यान्सको मूख्य स्रोतको रुपमा रहेका युरोप, अमेरिका, मलेसिया, जापान, कोरिया लगायतका मुलुकमा कोरोनाको असर देखिन थालेसँगै रेमिट्यान्स कम भित्र्न थालेको हो । नेपालमा भन्दा विदेशमा पहिला लकडाउन भएकोले पैसा आउन नसकेको प्रभु मनी ट्रान्सफरका नायव महाप्रबन्धक रामेश्वर सापकोटाले बताए ।

लकडाउन यता प्रभु मनी ट्रान्सफरको करिब ५० प्रतिशतले रेमिट्यान्स घटेको छ । अमेरिकाको कतिपय राज्यबाट आएपनि कतिपय ठाउँबाट आउन सकेको छैन । जापानबाट पनि केही स्थानबाट रेमिट्यान्स आएको छ भने कतिपय स्थानको अवस्था उस्तै देखिएको छ । विश्वव्यापी रुपमा कोरोनाको असर बढ्दै जाँदा यसको प्रत्यक्ष असर रेमिट्यान्समा परेको सिटी एक्सप्रेसका मार्केटिङ म्यानेजर मधुकुमार लामाले बताए । तर, पछिल्लो समय अनलाइन सर्भिस मार्फत रेमिट्यान्स आउने गरेको समेत उनले जानकारी दिए । जापान, कोरिया, दुबई, मलेशियालगायतका देशबाट अनलाइनबाट रेमिट्यान्स आइरहेको उनले बताए । अनलाइनबाट पैसा पठाउन र भुक्तान गर्न गाह्रो छैन, तर नगदै कारोबार गर्नेलाई भने केही अप्ठ्यारो परेको हुन सक्ने उनले बताए ।

लकडाउन पछिको १५ दिन र अघिल्लो महिनाको यही १५ दिनको तुलना गर्दा ८० प्रतिशतसम्म रेमिट्यान्स घटेको कम्पनीहरूले बताएका छन् । आगामी दिनमा यसको असर अझै ठूलो पर्ने देखिन्छ । नेपालले हाल संस्थागत रुपमा वैदेशिक रोजगारीका लागि ११० देशहरु खुल्ला गरेको छ भने ८ देशहरु (कतार, यूएई, जापान, दक्षिण कोरिया, बहराइन, इजराइल, जोर्डन, र मलेशिया)सँग द्विपक्षीय श्रम सम्झौता गरेको छ । यद्यपि  व्यक्तिगत श्रम स्वीकृतिमा भने १७२ मुलुकमा नेपालीहरू कामका लागि वैदेशिक रोजगारीमा गएको गएको पाइन्छ ।

गत आर्थिक वर्षमा नेपालमा ८ खर्ब ७९ अर्ब २७ करोड रेमिट्यान्स भित्रिएको छ । चालु आर्थिक वर्षको साउनदेखि माघसम्मको ७ महिनाको यो अवधिमा ५ खर्ब १३ अर्ब २१ करोड रेमिट्यान्स भित्रिएको नेपाल राष्ट्र बैंकको तथ्यांक छ ।- आर्थिकन्यूज

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

दाङमा कारागारमा रहेकी महिलामाथि करणी आरोपमा एक पक्राउ अश्लील भिडियो बनाई महिलाकाे चरित्रहत्या गर्ने पक्राउ सेयर बजार ४१ अंकले घट्यो माओवादी स्थायी समिति बैठक बुधबार, गृहमन्त्रीबारे छलफल हुने कर्नाटक कन्सर्टमा कैलाश खेरमाथि आक्रमण चन्दा आतंक गर्ने जनतान्त्रिक मुक्ति मोर्चाका संयोजकसहित ४ जना कपिलवस्तुमा पक्राउ नेपाली सिनेमा फेस्ट २०२३ मा अनुमतिविना महापुरुष समावेश गरेपछि षट्कोण आर्ट्सको आपत्ति फागुन २५ मा राष्ट्रपतिको निर्वाचन लाफा बी लेबल भलिबलको उपाधी न्यू होराईजनललाई, आयोजक दोस्रो राष्ट्रिय सहमतिको स्वप्निल राजनीति भोटेकोशीको बगाममा टेलिकमको टावर, पहिलोपटक फोन र इन्टरनेटको सेवा अभियुक्त लक्ष्मी महतो कोइरीको बचाउमा उत्रियो एमाले र कोइरी समाज अमेरिकी उपविदेश मन्त्रीले भेटिन् प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई बुटवलको बुद्धनगरदेखि नहरपूर जोड्ने सडक निर्माणको काम शुरु सुकुम्बासी बस्ती हटाउन मेयर बालेनले मागे प्रधानमन्त्रीसँग सहयोग सहिदहरूको सपना पूरा गर्न सबै एकजुट होऔँ : प्रधानमन्त्री पेट्रोल छर्केर आगो लगाउँदा श्रीमती गम्भीर घाइते, छोराको मृत्यु सूचनाको हकसम्बन्धी विषयमा प्रधानमन्त्रीले छलफल गर्दै बन्दीपुर क्षेत्रका होर्डिङबोर्ड हटाइँदै कार र ट्याक्सी ठोक्किँदा दुई जनाको मृत्यु