ताजा अपडेट »

विश्वमै प्लास्टिक प्रदूषणको प्रमुख कारण बन्यो कोका-कोला

शुक्रबार, १४ बैशाख २०८१, १९ : ५९
94 Shares
शुक्रबार, १४ बैशाख २०८१
94 Shares

काठमाडौं । विश्वव्यापी रूपमा वातावरणमा पाइने ब्रान्डेड प्लास्टिक प्रदूषणमध्ये आधाभन्दा बढी ५६ कम्पनीबाट आएको अन्तर्राष्ट्रिय अनुसन्धानले देखाएको छ ।

बिहीबार प्रकाशित एक अध्ययनमा अस्ट्रेलियाको राष्ट्रिय विज्ञान एजेन्सी राष्ट्रमण्डल वैज्ञानिक र औद्योगिक अनुसन्धान सङ्गठन (सीएसआइआरओ) लगायत १२ अन्तर्राष्ट्रिय संस्थाहरूले प्लास्टिक प्रदूषणका लागि जिम्मेवारीको पहिलो मापन प्रदान गरेका छन् । चौरासी देशमा फैलिएको पाँच वर्षको प्लास्टिक फोहोर अवलोकन कार्यक्रमको तथ्याङ्कमा आधारित अनुसन्धानमा सबै ब्रान्डेड प्लास्टिक प्रदूषणको आधाभन्दा बढीका लागि ५६ कम्पनी र १३ कम्पनी प्रत्येक एक प्रतिशतभन्दा बढीका लागि जिम्मेवार रहेको पाइएको छ ।

कोका–कोला कम्पनी ब्रान्डेड प्लास्टिक प्रदूषणको सबैभन्दा ठूलो उत्पादक रहेको छ । यसले विश्वव्यापी कूल प्रदूषणमा ११ प्रतिशत योगदान गर्दछ । त्यसपछि पेप्सिको पाँच प्रतिशत, नेस्ले र फ्रान्सेली खाद्य कम्पनी डेनोन प्रत्येकको तीन प्रतिशत रहेको पाइएको छ ।सबै १३ कम्पनी कम्तीमा एक प्रतिशत खाना, पेय पदार्थ वा सुर्तीजन्य उत्पादनका लागि जिम्मेवार थिए । समग्रमा अनुसन्धानले वातावरणमा ब्रान्डेड र गैर–ब्रान्डेड प्लास्टिक प्रदूषणको मात्रा ५०–५० मा विभाजित भएको फेला पारेको छ ।

अनुसन्धानकर्ताहरूले यस अनुसन्धानबाट प्लास्टिक उत्पादन र प्लास्टिक प्रदूषण बीचको स्पष्ट सम्बन्ध फेला पारेको बताएका छन् । उनीहरुले प्लास्टिक उत्पादनमा एक-प्रतिशत वृद्धि हुदा वातावरणमा प्लास्टिक प्रदूषण एक-प्रतिशत वृद्धि भएको पाइएको छ । यो अनुसन्धान पाँच वर्षसम्म ८४ देशहरूमा १५७६ अडिट घटनाहरूको डाटा प्रयोग गरेर गरिएको थियो । यस अनुसन्धानमा एक लाख भन्दा बढी स्वयंसेवकहरूले ब्रेक फ्री फ्रम प्लास्टिक एप मार्फत दाता बुझाएका थिए ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।