२९ श्रावण २०७९, आईतवार

Aug 14, 2022

बुटवल । पर्यावरणीय व्यवस्थापन योजना सम्बन्धी पाँच दिने भर्चुअल गोष्ठी सम्पन्न भएको छ । सिमेन फू फाउण्डेसन नामक अन्तर्राष्ट्रिय गैह्सरकारी संस्था र परिवर्तनका लागि कार्यरत समूह(वाच) को संयुक्त आयोजनामा सम्पन्न उक्त गोष्ठीमा सामुदायिक वन समन्वय समिति, दोभान, पाल्पाका चार जना पदाधिकारी र महिला जागरण सहयोग समूह, देवदह, रुपन्देहीका चार जना पदाधिकारीहरुको सार्थक सहभागिता रहेको थियो ।

उक्त गोष्ठीमा वातावरण,पर्यावरण,सामाजिक,सांस्कृतिक, आर्थिक पक्षहरु, वन, वातावरण र जैविक विविधता संरक्षणका लागि स्थानीय वन उपभोक्ता समूह र सहयोगी समूहहरुका भूमिका के कस्तो रहने भन्ने विषयका साथै गरिवीबाट समृद्धितिर जानका निम्ति के कस्ता योजना र कार्यक्रम तय गर्नुपर्छ भन्ने सन्दर्भमा समेत छलफल भएको थियो । जैविक, सांस्कृतिक अधिकार, प्राकृतिक साधन र स्रोतबाट प्राप्त सेवा,सुविधा र संरक्षणका लागि खेल्नुपर्ने भूमिकाका बारेमा विस्ृतत छलफल भई सोही अनुसारको सामुदायस्तरका संघसंस्थाहरुले योजना बनाउनु पर्नेमा जोड दिएका थिए ।

गोष्ठीको सहजीकरण वाचका निर्देशक डाक्टर नारायणकाजी श्रेष्ठ र उपनिर्देशक मनीषा क्षेत्रीले गरेका थिए । गोष्ठी सैद्धान्तिक र अभ्यासात्मक दुबै तरिकाले सम्पन्न भएको थियो । अभ्यासका लागि देवदह नपा र तिनाउको गणेशटोल गाउँको धरातलीय एवम् पर्यावरणीय नक्सा, पर्यावरणीय अवस्था,असर र प्रभावका बारेमा स्थानीय बासिन्दाहरुसँग बसेर निर्माणका क्रममा व्यापक छलफल गरिएको थियो । गोष्ठीपछि सहभागीहरुले आआफ्ना क्षेत्रमा रहेर १०/१० वटा पर्यावरणीय व्यवस्थापन योजना नोभेम्वर १५ तारेखसम्म निर्माण गरिसक्नु पर्ने सहमति जनाएका छन् ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

संघीय सरकारविरुद्ध मधेश प्रदेशका मुख्यमन्त्री र मन्त्रीहरू नै धर्नामा गणपूरक संख्या नपुगेपछि दोस्रो पटक पनि संसद बैठक स्थगित प्रचण्ड-बाबुरामबीच एउटै चुनाव चिन्हमा लड्ने सहमति एमालेले अर्थमन्त्री शर्मालाई स्वीकार्‍यो विद्यालयमा बहुउपयोगी शैक्षिक सामग्री र दृश्टिविहिन विद्यार्थीहरुलाई भोजन पहिरोले एक्स्काभेटर पुर्दा चालकको घटनास्थलमै मृत्यु रोट्रयाक्ट क्लब अफ बुटबल रामापिथेकसको अध्यक्षमा घिमिरे कर्णाली प्रदेशका उद्योगमन्त्री शाहीले लिए सपथ विवेकशील साझा पार्टी पुनर्गठन गर्ने मिलन पाण्डेको घोषणा कहिले पुग्छ कर्णालीका विद्यार्थीको हातमा पाठ्यपुस्तक ? बुटवलमा नेपाल रक्तदाता संघको केन्द्रिय कार्यालय उद्घाटन ‘मिस्टर एन्ड मिस थारु’ प्रतियोगितामा ५१ प्रतिस्पर्धी लमजुङमा एक वर्षमा २० वर्ष नपुग्दै एक सय ५५ जना आमा दागबत्ती दिन पाँच लाख माग गठबन्धन कर र डर दुवै हो: रामचन्द्र पौडेल भेन्टिलेटरमा रहेका राजु श्रीवास्तवलाई सुनाइँदैछ अमिताभको अडियो ट्रयाक्टर दुर्घटना हुँदा एक जनाको मृत्यु पौडी खेल्ने क्रममा डुबेर २६ वर्षीय निराजन पोख्रेलको मृत्यु शिक्षकका लागि राखेको पानी पिएको आरोपमा कुटिएका दलित विद्यार्थीको मृत्यु प्रवासमा रहेका नेपाली राप्रपाको एजेन्डाप्रति आकर्षित छन् : राजेन्द्र लिङ्देन