२० आश्विन २०७९, बिहीबार

Oct 6, 2022

बुटवल । परिश्रमको उदाहरण दिँदा प्राय मानिस माहुरीलाई उच्चारण गर्ने प्रचलन छ । माहुरी यस्तो किरा हो जसले मेहनत गरेर तयार पारेको मह साच्चै सर्वोत्तम र सर्वगुणयूक्त हुन्छ । माहुरी र परिश्रम जनजिब्रोले प्रायवाचीकै रुपमा बुझ्ने गर्दछ । यस्तै प्रायवाची बन्ने यात्रामा जुटेका छन् २२ वर्षिय युवा कर्मराज रोकाया । सुदुर-पश्चिमको बझाङ जिल्लाका कर्मराज माहुरी पाल्नकै लागि रुपन्देही आई बसेका छन् । प्रदेश ५ को अस्थाई राजधानी रहेको बुटवल उपमहानगरपालिका-१३ नयाँ गाउँमा नयाँ जोश र जाँगरका साथ रोकायाले माहुरी पालन सुरु गरेका छन्।

Advertisement

विश्वव्यापी कोरोना महामारीका बीच लकडाउन र संक्रमण त्रासका कारण मुलुक आक्रान्त र अस्तव्यस्त भइरहेका बेला उनि भने दैनिक माहुरीसँगै दिन काट्ने गर्दछन् । हत्केलामा माहुरी खेलाउँदै गर्दा उनको जीवन रेखालाई माहुरीले पनि साँच्चै सर्वगुणयूक्त बनाउने गरी कोर्ने गरेका छन् । सुदुर-पश्चिमको विकट गाउँमा जन्मिएका कर्मराज उच्च शिक्षाका लागि संघीय राजधानी काठमाण्डौंमा २ वर्षबढी विताए । कर्मराजले कर्मको खोजी गर्दै कपिलवस्तुमा केही वर्ष माहुरीसँग रमाउन सिकेका थिए ।

बझाङको मष्टा गाउँपालिका-२ मा ४ भाई मध्येका जेठो सन्तानका रुपमा जन्मिएका कर्मराज उच्च शिक्षाका लागि देशको राजधानी काठमाण्डौं शहरमा बस्न घरको आर्थिक अवस्थाले त्यती सहज थिएन । जेठो सन्तान भएका कारण उनलाई आफ्नो खर्च जुटाउन मात्र होइन परिवारको खर्च जुटाउने जिम्मेवारी समेत थपिदै गएको थियो । वि.स. २०७२ सालमा राजधानी काठमाण्डौं छिरेका कर्मराजलाई आर्थिक जिम्मेवारी थपिँदै गएपछि उनले राजधानीमै एक जब सेन्टरमा काम गर्न थाले । कपिलवस्तुका अर्जुनप्रसाद पोखरेलले सञ्चालनमा ल्याएको जव सेन्टरमा मेहनत र इमान्दारीका साथ काम गरेपछि कर्मराजलाई जीवनको नयाँ ढोका खुलेको थियो । केटो मेहनेती र इमान्दार देखेपछि अर्जुनप्रसादले उनलाई यसरी जागिरे जिवन छाडेर माहुरी पालनमा लाग्न सल्लाह दिए ।

थोरै लगानीमा व्यवसायिक बन्न सकिने अर्जुनप्रसादको उपाय कर्मराजलाई पनि मन पर्यो । माहुरी पालन गर्ने भने पनि उनलाई यस सम्बन्धी कुनै जानकारी तथा ज्ञान थिएन । अर्जुनप्रसादले नै उनलाई चितवनमा सञ्चालन भएको एक हप्ते माहुरी पालन तालिममा सहभागी बनाए । २०७३ सालमा माहुरी पालन सम्बन्धि तालिम लिएपछि उनले सीपको प्रयोग कहाँ भनी भौतारिनु परेन । तालिम पश्चात अर्जुनप्रसादले कपिलवस्तुमा सञ्चालन गरेको माहुरी फार्ममा कर्मराजलाई काम गर्ने अवसर जुट्यो । अर्जुनको माहुरी फार्ममै कर्मराजले माहुरी सम्बन्धि ज्ञान र अनुभव प्राप्त गर्न सफल भए ।

केही वर्ष अर्जुनप्रसादकै माहुरी मार्फमा काम गरेपछि कर्मराजलाई स्वरोजगार र व्यवसायिक बन्ने आँट जाग्यो । अर्जुनप्रसादको फार्ममा काम गर्दा तलब स्वरुप पाउने पैसा थोरै-थोरै गरेर जोडेका कर्मराजले व्यवसायीक माहुरी पालनका लागि बुटवलको नयाँगाउँलाई रोजे । साढे एक कट्ठा जमिन लिजमा लिएर थोरै-थोरै गरी जोडेको २ लाख ५० हजारको लगानीमा ३५/४० घार माहुरीबाट उनले व्यवसायिक बन्न सुरु गरे ।

३५/४० घारबाट व्यवसायिक मौरी पालन सुरु गरेका कर्मराजको फर्ममा हाल १ सय २० घार रहेका छन् । माहुरी पालनबाट उनले घर खर्चलगायतका सबै व्यक्तिगत खर्च कटाएर वार्षिक ७ लाख बढी आम्दानी गर्ने गरेको उनले बताए । १९ वर्षको कलिलो उमेरमै विहे गरेका कर्मराजलाई उनको घरको आर्थिक अवस्था र माहुरीले मेहनती मात्र होइन कुसल अभिभावक समेत बन्न सिकाएको छ । व्यवसायीक सफलता प्राप्त गर्दै गएका कर्मराजले आफ्नै लगानीमा मह प्रशोधन केन्द्र सञ्चालनमा ल्याउने तयारी समेत गरेका छन् ।

अढाई लाखबाट व्यवसाय सुरु गरेका कर्मराजको हाल २० लाख बढी लगानी पुगेको उनले बताए । व्यवसायलाई थप व्यवस्थित र विस्तारका लागि उनले हालै अर्का साथी रमेश केसीलाई समेत सामेल गरी भक्तपुरमा ५० घार माहुरी राखी काम सुरु गरेका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

आज पनि टीका लगाइँदै आजको मौसम: सुदूरपश्चिम, कर्णाली, लुम्बिनी र गण्डकी प्रदेशमा धेरै वर्षा हुने सन्दीप लामिछाने आज बिहान १० बजे काठमाडौँ आइपुग्ने रुपन्देहीकी युवा नेतृ २१ वर्षीया झरना चौधरीको दुर्घटनामा मृत्यु गुल्मीको मुसीकोटस्थित दरबार कोटको मेला (तस्वीरमा ) राम बन्न डराएका थिए प्रभास दशैं मनाउन मामाघर हिँडेका अर्घाखाँचीका १० वर्षीय समिरलाई खोलाले बगायो इन्टरनेट जडान गर्ने क्रममा २४ वर्षीय निलमको मृत्यु जीपको ठक्करबाट श्रीमानको मृत्यु, श्रीमती घाइते नेपाल थाइल्यान्डसंग पराजित तीन वर्षपछि टीका लगाउन पाउँदा कैदीबन्दी खुसी राष्ट्रपतिले लगाइदिइन् सर्वसाधारणलाई टीका आधुनिक घट्टले खुड्खुडीमा फेरियाे दैनिकी मिसाइल प्रक्षेपण असफल भएकोमा दक्षिण कोरियाले माग्यो माफी हिमपहिरोमा परी चार जनाको मृत्यु जसपाका केन्द्रदेखि नगरसम्मका नेताले गरे सामुहिक राजीनामा मांसाहारीबाट शाकाहारी बनेका यी हुन् बलिउड अभिनेता-अभिनेत्री नातिनीको स्याहार पाउने १०१ वर्षीय भाग्यमानी बाजे ! मधेशमा महिला हिंसा : घटनाकाे ग्राफ बढे पनि उजुरी बढेन भगवती मन्दिरमा चढाइयो ६ सय ६९ राँगाको बलि