१६ माघ २०७९, सोमबार

Jan 30, 2023

दाङ । लकडाउनले छोएन दाङका किसानलाई
विश्वव्यापी महामारीका रुपमा फैलिएको कोभिड-१९ को संक्रमणबाट जोगिन नेपाल सरकारले लकडाउन जारीगरेसंगै कामकाजी किसानहरु आफ्नो खेतवारीमा व्यस्त छन ।

Advertisement

खेतिपाति गरेर बानि परेका किसानहरु सरकारले जारी गरेको लकडाउनमा घरमै कुंजिएर बस्दा अन्य शारीरिक समस्यासंगै मानसिक समस्या समेत हुने र बर्ष भरी मेहनत गरेको बालि भित्राउने समय भएकाले प्राय जसो दाङका किसानहरु खेतमा ब्यस्त भएको भेटिन्छन । बर्ष भरी खेतीपाति गरेर गुजारा चलाउने किसानलाई काम नगरी साँझ र बिहान खान समस्या पर्छ । यहि किसानको समस्या र बाद्यतालाई बुझ्न हामि किसानले काम गरीरहेको खेतबारीमा पुग्यौ र उनिहरु संग केहि कुरा गर्यौ।

उनीहरुलाई सरकारले गरेको लकडाउन किन पालना नगरेको भन्ने प्रश्नको उत्तर आफ्नो परीवार थोरै भएकाले काम नभ्याइने र आफुले काम गराएको कारणले आउनै पर्ने भएकाले आएको घोराहि उपमहानगरपालिका वडा नं ६ सौडियारका हरबिर चौधरीले बताउन्छ्न । अहिले वेमौसमी तरकारी लगाउने समयसंगै मसुरो, गोवि तोरी, गहुँ, जौवाली र मसुरो जस्ता बालि स्याहार्ने महव्त्तपुर्ण समय सुरु भएको छ । काम गर्ने समयमा कति किसानले माक्स लगाएका छन र दुरी कायम गरेका छन भने कतिले यो नियमनै पालना गरेका छैनन । आफुलाई त्यस्तो शंका र लक्षण नदेखिएकाले नलगाएको घोराहि उपमहानगरपालिका वडा नं १२ साइपुरका धनबहादुर बुढाले बताए ।

सरकारले भनेका नियममा बस्ता नत हामिलाई राहत दिन्छ त्यसैले जहान परीवार पाल्नका लागि र पेट भर्नका लागि काम गरेको पनि उनिले बताए । यस्तै किसानिका साझ बिहान छाक टार्ने समस्या सुनाउनुहुन्छ घोराहि उपमहानगरपालिका वडा नं १६ बाहुनडाडाका किसान कुसुम चौधरी । यता रोगका चिन्ता पनि छ तर काम नगरी नहुने भएर गर्न लागेको पनि उँहाले बताउछिन ।

लकडाउन समय भएपनि कति किसान खेतबारीमा ब्यस्त छन भने कति खल्यानमा राँगा गोरुको दाइ लगाएर बालि भित्राउन ब्यस्त छन । आफ्नो बालि खेतमै झुलेर खस्न लागेको र सरकारले जस्तो सुकै नियम लगाए पनि हाम्रो काम सरकारले नगर्दिने भएका कारण आफ्नो बालि आफै स्याहार्न लागेको घोराहि उपमहानगरपालिका वडा नं १३ का नारायण चौधरीले बताए ।

गाँउ घरमा बैदेशिक रोजगारबाट आउनेको संङ्या पनि बढेको छ । र यस्ता ब्यक्तिमा शंका लागे तुरुन्त प्रहरीलाई खबर गरीदिने भनेर स्थानिय सरकारले आह्वान गरेको छ तर गाँउमा यस्तो ब्यक्ति देखेमा किन सम्बन्धित निकायमा दबर नगरेको भनेर प्रश्न गर्दा आफु क्यामरामा पनि नदेखिने र नाम नबताउने शर्तमा उनिले हाम्रो छिमेकि हो भोलि काम पर्दा सहयोग नगर्ने होकि र शामि संग रीसाउने होकि भन्ने डरले आफुहरुले खवर नगर्ने बताए ।

किसानको भनाई अनुसार राहातको ब्यबस्था र गाँउघरमा पनि निगरानि गर्नुपर्ने देखिन्छ । यस्ता खालका असुरक्षित तरीकाले खेति गर्न खेतमा निस्कने र गाँउघरको अनाबस्यक भ्रम तथा जमघटबाट देशमा भयाबह स्थिति आउने त होइन यसमा भने सरकारले ध्यान दिन जरुरी छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

दाङमा कारागारमा रहेकी महिलामाथि करणी आरोपमा एक पक्राउ अश्लील भिडियो बनाई महिलाकाे चरित्रहत्या गर्ने पक्राउ सेयर बजार ४१ अंकले घट्यो माओवादी स्थायी समिति बैठक बुधबार, गृहमन्त्रीबारे छलफल हुने कर्नाटक कन्सर्टमा कैलाश खेरमाथि आक्रमण चन्दा आतंक गर्ने जनतान्त्रिक मुक्ति मोर्चाका संयोजकसहित ४ जना कपिलवस्तुमा पक्राउ नेपाली सिनेमा फेस्ट २०२३ मा अनुमतिविना महापुरुष समावेश गरेपछि षट्कोण आर्ट्सको आपत्ति फागुन २५ मा राष्ट्रपतिको निर्वाचन लाफा बी लेबल भलिबलको उपाधी न्यू होराईजनललाई, आयोजक दोस्रो राष्ट्रिय सहमतिको स्वप्निल राजनीति भोटेकोशीको बगाममा टेलिकमको टावर, पहिलोपटक फोन र इन्टरनेटको सेवा अभियुक्त लक्ष्मी महतो कोइरीको बचाउमा उत्रियो एमाले र कोइरी समाज अमेरिकी उपविदेश मन्त्रीले भेटिन् प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई बुटवलको बुद्धनगरदेखि नहरपूर जोड्ने सडक निर्माणको काम शुरु सुकुम्बासी बस्ती हटाउन मेयर बालेनले मागे प्रधानमन्त्रीसँग सहयोग सहिदहरूको सपना पूरा गर्न सबै एकजुट होऔँ : प्रधानमन्त्री पेट्रोल छर्केर आगो लगाउँदा श्रीमती गम्भीर घाइते, छोराको मृत्यु सूचनाको हकसम्बन्धी विषयमा प्रधानमन्त्रीले छलफल गर्दै बन्दीपुर क्षेत्रका होर्डिङबोर्ड हटाइँदै कार र ट्याक्सी ठोक्किँदा दुई जनाको मृत्यु