३० श्रावण २०७९, सोमबार

Aug 15, 2022

भैरहवा । जनता समाजवादी पार्टी, नेपालका राष्ट्रिय अध्यक्ष उपेन्द्र यादवले निर्वाचन प्रणालीमा प्रयाप्त सुधार गर्नुपर्ने आवश्यकता औल्याएका छन् । जनता समाजवादी पार्टी, नेपालले भैरहवामा आयोजना गरेको कायकर्ता अभिमुखीकरण कार्यक्रममा बोल्दै उनले अहिलेको निर्वाचन प्रणाली महङो भएकोले यसलाई बदल्नु पर्ने बताउँदै सिमान्तकृत वर्ग र गरिब नागरिक समेत लड्न सक्ने समानुपातिक निर्वाचन प्रणाली अगाडी बढाउनु पर्नेमा जोड दिए ।

Advertisement

यादवले लामो लडाई लडेर प्रतिगमनकारीलाई परास्त गरेको र लोकतन्त्रको रक्षा गरेको जिकिर गरे । उनले लामो लडाईबाट प्राप्त भएका उपलब्धिहरुलाई जोगाउन कार्यकतालाई अनुरोध गरे । भाषणको सुरुमा हिन्दीमा गर्ने कि नेपालीमा गर्ने बिषयमा अन्यौल देखिएका यादवले कार्यकर्ताको राय लिएका थिए । अधिकांश कार्यकर्ताले हिन्दी भाषामै जोड दिए पछि हिन्दीकै बोल्दै उनले कसैले भाषा नबुझे हात उठाएर सोध्न पनि आग्रह गरेका थिए ।

कार्यक्रममा बोल्दै यादवले संविधान अहिले पनि त्रुटिपूर्ण रहेको हुँदा यसमा सुधारको कुरा उठाए । उनले ७ वटा प्रदेशको संरचनालाई बदल्नु पर्ने बताए । उच्चस्तरिय राज्य पुर्नसंरचना आयोगले दिएका सुझाव अनुसार १० प्रदेश वा १० जोड १ प्रदेश उत्तम रहेको सुझाव दिए ।

यादवले नेपाल भित्र जन्मेका हरेका नागरिकले नागरिकता पाउनु पर्ने धारणा राखेका छन् । यादवले नेपालको नागरिक हिमालमा जन्मे पनि, पहाडमा जन्मे पनि र तराईमा जन्मे पनि उ नेपाली नागरिक भएको बताए । अहिलेको नागरिकता कानूनमा बिभेद भएको कारण सो कानून पनि संशोधन गर्नु पर्ने उनले धारणा राखे । नागरिकसम्बन्धि मस्यौदा आफुहरुले गरे पनि त्यो संसदमै अड्किएको उनले बताए ।

जनता समाजवादी पार्टी, नेपाल लुम्बिनी प्रदेशको समन्वयमा भएको कार्यक्रममा पार्टीका वरिष्ठ नेता अशोक कुमार राईले कार्यकर्तालाई योजनावद्ध, उत्साहपूर्ण, सक्रिय र बुद्धिमतापूर्ण तरिकाले अगाडी बढे आगामी चुनावमा राम्रो परिणाम ल्याउने भएकोले कार्यकर्तालाई सोही अनुसार अगाडी बढ्न अनुरोध गरे ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

चुनावको अघिल्लो दिनसम्म १८ वर्ष पुगेकाले मतदान गर्न पाउने चलचित्र बोर्डका अध्यक्ष केसीविरुद्धको रिटमा सुनुवाई हुँदै ५ लाख बढी प्रतिस्पर्धी रहेको ड्रिम टोयोटा कार आर्ट प्रतियोगितामा नेपालबाट बुटवलकी निकिता बनिन् उत्कृष्ट विभिन्न स्थानमा अवैध लागूऔषधसहित पाँच जना पक्राउ सुनको मूल्य ४०० रुपैयाँ घट्यो लुम्बिनी सरकारको आम्दानीः तलब भत्ता समेत पुग्दैन, कर्मचारी पाल्न ‘अरुको भर’ फलफूल र तरकारीको मूल्य : सबैभन्दा सस्तो सेतो मुला, महंगो किवी शुद्धोधन ३ मा सुकुम्बासी जग्गा नापजाँच सुरु २४ वर्षीया पुष्पा बुढाथोकी १ महिनादेखि सम्पर्कबिहीन भ्रष्टाचार र वंशवाद भारतका दुई शत्रु: माेदी साउनको अन्तिम सोमबार देवघाटमा भक्तजनको घुइँचो (फाेटाेफिचर) राप्रपा नेपालको केन्द्रिय समिती बैठक शुरु, प्रतिवेदनहरु प्रस्तुत हुदैँ कम्युनिष्ट पार्टी भन्ने बित्तिकै जनता डराउने अवस्था आयोः मन्त्री चौधरी मध्य भोटेकोशी जलविद्युत अझै १ करोड ५४ लाख रुपैयाँ नोक्सानमा श्रावणको अन्तिम सोमबार : शिवालयमा भक्तजनको भीड रुस्दीमाथि छुरा प्रहारः चुकिल लगाएर कोठाभित्रै बस्छन् आक्रमणकारीका बाबु कमल थापाले गरे राष्ट्रपति भण्डारीको निर्णयलाई स्वागत माओवादी स्थायी कमिटी बैठक दिउँसो १ बजे बस्दै ७५औँ स्वतन्त्रता दिवस मनाउँदै भारत रुपन्देहीमा अज्ञात समुहको गोली प्रहारबाट बिकास गुरुङ घाइते