२३ असार २०७९, बिहीबार

Jul 7, 2022

झापा । नदी कटान नियन्त्रणको जिम्मा पाएको जनताको तटबन्ध कार्यालयले लक्ष अनुसार काम गर्न सकेको छैन । झापा जिल्लाका ६ वटा नदीको कटान नियन्त्रणको काम गरिरहेको जनताको तटवन्धन कार्यक्रम फिल्ड कार्यालय नम्बर १ झापाले काम सुरु गरेको ११ बर्षमा लगभग एक सय किलोमिटर मात्र तटबन्धन निमार्ण गरेको छ । जिल्लाका मेची, बिरिङ, कन्काई, कमल, रतुवा र मावा खोलामा कुल ३ सय ३ दशमलव ६६ किलोमिटर तटवन्ध गर्नुपर्ने डीपीआरमा उल्लेख छ । सोही अनुसार कुल तटबन्धको काम सम्पन्न गर्न १८ अर्ब बजेट आवश्यक पर्ने देखिएको छ ।

Advertisement

बजेट अभावका कारण लक्ष अनुसारको प्रगति हुन नसकेको हो । डिपिआर अनुसार हालसम्म एक तीहाइमात्र काम भएको छ । यही गतिमा काम हुने हो भने पूरा कामसक्न अझै २० वर्षभन्दा बढी समय लाग्ने देखिन्छ । नदी कटान नियन्त्रण कुनै पनि सरकारले प्राथमिकतामा नपरेका कारण बजेट कम बिनियोजन हुने गरेको छ । हरेक वर्षादमा आउने बाढीले नदी आसपासमा रहेका बस्ती, खेती योग्य जमिन बगाएर लाने गरेको छ । जसका कारण तटवन्धनको काम कछुवा गतिमा भएको छ । यस हरेक बर्ष नदी कटानबाट धेरै ठूलो धनजनको क्षती बेहोर्नुपरिरहेको छ ।

जनताको तटबन्धन कार्यक्रम फिल्ड कार्यालय नम्वर १ झापाका सूचना अधिकृत पुस्प गौतमले डीपीआर अनुसार कार्यालयले हालसम्म ३१ प्रतिशत मात्र भौतिक प्रगति भएको जानकारी दिए। कटान नियन्त्रणसम्बन्धी काम गरिरहेका छ वटा नदी र जोखिमयुक्त सदरमुकाम बचाउ कार्यक्रम समेत गरी हालसम्म ९४ दशमलव ०४ किलोमिटर तटबन्धनको काम सम्पन्न भएको छ । यसमा दुई अर्ब ८५ करोड ९४ लाख रुपियाँ बजेट खर्च भइसकेको छ ।

यो कार्यालयले बिस २०६६ सालदेखि जिल्लामा नदी कटानबाट ठूलो क्षति गर्ने नदीको स्थायी तटबन्धनको काम अघि बढाइरहेको छ । अधिकृत गौतमका अनुसार कार्यालबाट आर्थिक बर्ष २०७७र०७८ मा ११ दशमलव ३३ किलोमिटर तटबन्धन गरिएको छ । उक्त कामका लागि पाँच करोड ३ लाखभन्दा बढी खर्च भएको छ । तटबन्ध निर्माण गरिएपछि हालसम्म नदी किनारामा रहेका तीन हजार ७२४ घरधुरीका १७ हजार ३४० जना सर्वसाधारण प्रत्यक्ष लाभान्वित भएका छन् । त्यस्तै दुई सय २७ हेक्टरभन्दा बढी जग्गा नदी उकास भएको छ ।

आर्थिक बर्ष २०७७र०७८ मा मात्र मेची नदीमा एक किलो मिटर २२७ मिटर पक्की तटबन्धन निर्माण गरिएको छ । यहाँबाट आठ हेक्टर जमिन नदी उकास भएको छ । त्यसैगरी विरिङ् नदीमा दुई किलोमिटर ३५२ मिटर तटबन्धन गरिएको छ । कन्काई नदीमा दुई किलोमिटर ८३७ मिटर तटबन्ध निर्माण गरिएको छ । जसबाट १०८ हेक्टर जमिन नदी उकास भएको छ । कमल नदीमा दुई किलोमिटर ४ सय १० मिटर तटबन्धन गरिएको छ । जसबाट ४५ दशमलव ५० हेक्टर जमिन उकास भएको छ ।

कार्यालयले रतुवा र मावा नदी अन्तर्गत मोरङ्तर्फ ५९८ मिटर पक्की तटबन्ध गरीएको छ । सोही नदीको झापा तर्फ दुई किलोमिटर ३० दशमलव ५० मिटर तटबन्धन गरिएको छ । जनताको तटबन्ध कार्यालयले जोखिमयुक्त जिल्ला अन्तर्गत सदर्मुकाम भद्रपुर नगरपालिकामा मेची नदीमा ८ सय ८४ मिटर तटबन्ध निर्माण गरिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

माओवादी पोलिटव्युरो १२५ सदस्यीय, प्रचण्डको परिवारबाट चार जना (नामसहित) नेप्से १६ अंकले घट्यो माओवादी केन्द्रको माग- एसपीपीमा सहभागी नहुने पत्र अविलम्ब अमेरिकालाई पठाइयोस् कारागारमा क्षमताभन्दा तीन गुना बढी कैदीबन्दी, सुत्न र शौचालय जान समस्या प्रचण्डको प्रतिवेदन केन्द्रीय समितिबाट सर्वसम्मतिले पारित स्कुल बस दुर्घटना हुँदा ८ जना घाइते बुढीगंगाको मतदान केन्द्रमा तनाव, प्रहरीद्वारा हवाइ फायर तिनाउ करिडोरमा काम गर्ने एक मजदुर बुटवलको देविनगरमा मृत फेला आधारभुत विद्यालय : कोठा एक, कक्षा चार रुपन्देहीमा अवैध रूपमा ल्याउँदै गरेको सुनसहित भारतीय पक्राउ १५ वर्षीया किशोरी बलात्कृत पदाधिकारी आजै टुंगिन्छः वर्षमान पुन उपाध्यक्षमा नारायणकाजी ‘कन्फर्म’, कुन पदमा कसकाे सम्भावना धेरै ? रुपन्देहीको दानापुर तालमा डुबेर सैनामैनाका पाण्डेको मृत्यु सुनको भाउ एक हजार चार सय रुपैयाँ घट्यो पदाधिकारी टुंगो लगाउन खुमलटारमा माओवादी बैठक सुरु खोपको सर्वसुलभ पहुँचका लागि अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई नेपालको अनुरोध रुसी इन्धन किन्न श्रीलंकाका राष्ट्रपतिले मागे पुटिनसँग सहयोग हैजाबाट जोगिन व्यक्तिगत सरसफाइमा ध्यान दिन एनआरएनएको आग्रह ट्राफिक नियम उल्लङ्घन गर्ने २४ सय २८ जना सवारी चालक कारवाहीमा