११ मंसिर २०७८, शनिबार

Nov 27, 2021

नवलपरासी । पश्चिम नवलपरासीको सुस्ता गाउँपालिकाको नरसही क्षेत्रका केही स्थानीयहरुले नारायणी नदीमा बाढीले बगाएर ल्याएको दाउरा निकाल्न आफ्नो ज्यान कै बाजी लगाउने गरेका छन् । वर्षायाममा नारायणी उर्लेपछि ठुलाठुला रुखहरु बगेर आउने गरेका छन् । ति रुखलाई नदीबाट निकाल्नका लागि नदीमै प्रवेश गर्ने गरेका छन् ।

Advertisement

त्यतिमात्र नभई डुङ्गाको जोखिम यात्रा समेत गरेका हुन्छन् । यो कार्य सुस्ता गाउँपालिकाको नारायणी छेउछाउ बसेका स्थानीयले प्रत्येक वर्ष गर्दै आएका छन् । उनीहरुले नदीमा बगेर आएका सनाठुला रुखहरुलाई डोरी र फलामले बनाएको पासोमार्फत निकाल्ने गरेका छन् । यस्तै डुङ्गाको सहायताले नदीको मुख्य बहाव क्षेत्रमा गएर समेत तानेर ल्याउने गरेका छन् ।

नारायणी नदीबाट दाउरा निकाल्न पेशा नै बनाएका छन् । तर यो कार्य एकदम जोखिमपूर्ण रहेको छ । उनीहरु दाउरा निकाल्नका लागि ज्यानको मायाभन्दा दाउराको मोह गर्ने गरेका छन् । गतवर्ष दाउरा निकाल्न जाँदा सुस्ता गाँउपालिका वडा नं। ४ नर्सहीका सन्तु चौधरीलाई बाढीले बगाएको थियो । नारायणीले प्रतेक वर्ष १२ जनालाई बगाँउदै आएको छ तर पनि बाढीले बगाए कै ठाँउमा गएर दाउरा निकाल्ने स्थानीयको बानी परेको छ ।

वर्षेनी नारायणी नदीमा बगेर आएको दाउरा निकालेर त्यहाँका स्थानीयले घरायसी प्रयोगम लगाउने र बेच्ने गरेका छन् । त्यस क्षेत्रमा कतै जंगल वा वन नभएकाले उनीहरुले नारायणीले बगाएर ल्याएको रुखलाई दाउराको रुपमा प्रयोग गर्ने गरेका छन् । यस्तै, अधिकांशले बेच्ने गरेका पनि छन् । दाउराको रुपमा प्रयोग हुने काठलाई ३ सयदेखि ४ सय रुपैयाँ क्विन्टल र ट्रलिमा १० हजारदेखि १२ हजारसम्मको मुल्यमा बेचेर आम्दानी लिने गरेका छन्।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

झापाकी इन्दिरासँग ‘इन्गेजमेन्ट’मा बाँधिए मुकुन्द घिमिरे पार्टी भित्र हुने निर्वाचनले ठूलो द्वन्द्व जन्माउँछ : डा. भण्डारी केमिकल एण्ड मेडिकल सप्लायर्स एसोसियशन नेपालको साधारणसभा तिलोत्तमामा कोसी ब्यारेजमा हाम फालेका एक जनाको मृत्यु सरकारलाई बिजुली खपतको चिन्ता, जनता पोल हेर्न बाध्य रुपन्देहीको भैरहवामा ट्रकको ठक्करबाट बाबुछोराको मृत्यु मुख्यमन्त्री राईले भने- म रचना रिमाललाई वान साइड लभ गर्छु राजनीतिमा देखिएको पथभ्रष्ट र अराजकता सच्याउने नेतृत्व आउँछ : ओली बन्द सत्रमा ओलीले भने : प्रतिकृयावादीको षड्यन्त्रका कारण प्रतिपक्षमा पुगियो कांग्रेस रुपन्देहीको सभापतिमा रामकृष्ण खाँण सर्वसम्मत रुपमा चयन पाँच घण्टा ढिला गरी सौराहमा सुरु भयाे एमालेको बन्दसत्र भोट माग्न सुरु गरेका भीम रावलले भने- ओलीकाे सहमति प्रयासबारे जानकारी छैन एमाले १० औँ महाधिवेशन : घनश्याम भूसाल उपाध्यक्षमा उठ्ने एमाले दशौं महाधिवेशन : नेम्वाङलाई राष्ट्रपति, अष्टलक्ष्मीलाई उपराष्ट्रपतिको आश्वासन एमालेको कुम्भमेलामा विचारलाई निषेध गरियाे : प्रचण्ड टिपरको ठक्करले स्कुटर चालकको मृत्यु माओवादी केन्द्र पुनर्गठित गर्दै अघि बढेका छौं: प्रचण्ड ओली बन्दसत्र स्थल प्रवेश, तर अझै सुरु भएन बैठक एमालेको राष्ट्रिय महाधिवेशन र युवा नेतृत्व कर नबुझाउने करदातामाथि कारबाही सुरु