६ जेष्ठ २०७९, शुक्रबार

May 20, 2022

नवलपरासी । पश्चिम नवलपरासीको सुस्ता गाउँपालिकाको नरसही क्षेत्रका केही स्थानीयहरुले नारायणी नदीमा बाढीले बगाएर ल्याएको दाउरा निकाल्न आफ्नो ज्यान कै बाजी लगाउने गरेका छन् । वर्षायाममा नारायणी उर्लेपछि ठुलाठुला रुखहरु बगेर आउने गरेका छन् । ति रुखलाई नदीबाट निकाल्नका लागि नदीमै प्रवेश गर्ने गरेका छन् ।

Advertisement

त्यतिमात्र नभई डुङ्गाको जोखिम यात्रा समेत गरेका हुन्छन् । यो कार्य सुस्ता गाउँपालिकाको नारायणी छेउछाउ बसेका स्थानीयले प्रत्येक वर्ष गर्दै आएका छन् । उनीहरुले नदीमा बगेर आएका सनाठुला रुखहरुलाई डोरी र फलामले बनाएको पासोमार्फत निकाल्ने गरेका छन् । यस्तै डुङ्गाको सहायताले नदीको मुख्य बहाव क्षेत्रमा गएर समेत तानेर ल्याउने गरेका छन् ।

नारायणी नदीबाट दाउरा निकाल्न पेशा नै बनाएका छन् । तर यो कार्य एकदम जोखिमपूर्ण रहेको छ । उनीहरु दाउरा निकाल्नका लागि ज्यानको मायाभन्दा दाउराको मोह गर्ने गरेका छन् । गतवर्ष दाउरा निकाल्न जाँदा सुस्ता गाँउपालिका वडा नं। ४ नर्सहीका सन्तु चौधरीलाई बाढीले बगाएको थियो । नारायणीले प्रतेक वर्ष १२ जनालाई बगाँउदै आएको छ तर पनि बाढीले बगाए कै ठाँउमा गएर दाउरा निकाल्ने स्थानीयको बानी परेको छ ।

वर्षेनी नारायणी नदीमा बगेर आएको दाउरा निकालेर त्यहाँका स्थानीयले घरायसी प्रयोगम लगाउने र बेच्ने गरेका छन् । त्यस क्षेत्रमा कतै जंगल वा वन नभएकाले उनीहरुले नारायणीले बगाएर ल्याएको रुखलाई दाउराको रुपमा प्रयोग गर्ने गरेका छन् । यस्तै, अधिकांशले बेच्ने गरेका पनि छन् । दाउराको रुपमा प्रयोग हुने काठलाई ३ सयदेखि ४ सय रुपैयाँ क्विन्टल र ट्रलिमा १० हजारदेखि १२ हजारसम्मको मुल्यमा बेचेर आम्दानी लिने गरेका छन्।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

घर फर्किए म्यादी प्रहरी उत्तर कोरियामा ‘ज्वरो’बाट २२ लाख प्रभावित मदन भण्डारी स्मृति यु–१४ लिटिल स्टार क्रिकेटको उपाधि बुटवल टाइगर्सलाई गठबन्धनलाई भारी मतले पछि पार्दै कलैया उपमहानगरमा एमाले विजयी तिलोत्तमामा गठबन्धनका खाँणलाई पछि पार्दै चापागाईं, उपप्रमुख चौधरीको फराकिलो मतान्तर कायम स्वस्थ जीवन जिउन उचित आहारमा ध्यान दिऔँ : लुम्बिनी प्रदेश प्रमुख शेरचन रुपन्देहीका ८ पालिकाका निर्वाचित जनप्रतिनिधिले लिए शपथ सैनामैनाका जनतालाई पूर्व मेयर कार्कीको प्रतिबद्धता-‘जनसेवामा जुट्न कुनै कुराले बाधा पुर्याउने छैन’ सैनामैना प्रमुखमा गठबन्धनका शर्मा, उप-प्रमुखमा एमालेकी राना रुपन्देहीको गैडहवा प्रमुख र उपप्रमुखमा एमाले विजयी लिटिल बर्ड्समा पुरस्कार वितरण तथा सांस्कृतिक कार्यक्रम एसिया कप छनोट: किरण पनि टिमबाहिर, चार खेलाडीलाई अवसर सम्मरीमाईमा अध्यक्ष र उपाध्यक्षमा कांग्रेस विजयी रुपन्देहीको मर्चवारी अध्यक्षमा कांग्रेस परित्याग गरेका बरई विजयी तिलोत्तमामा खाँण भन्दा चापागाईं १८६ मतले अगाडि ६५० पालिकामा नतिजा आयो, कांग्रेसलाई २९२ पालिका पाल्हीनन्दन गाउँपालिकामा पुनःमाओवादीका बैजुप्रसाद गुप्ता शपथ ग्रहणपछि सिद्धार्थनगरका मेयरकाे घाेषणा- आफूले पाएकाे मत बराबर वृक्षारोपण गर्छु भरतपुर महानगर अपडेट : रेनुलाई ३ हजार बढी मतान्तर, पछ्याउँदै सुवेदी छुट्टाछुट्टै सवारी दुर्घटनामा चार जनाको मृत्यु