२० माघ २०७९, शुक्रबार

Feb 3, 2023

बैशाख १८,

Advertisement

काठमाडौँ । ठूला तथा मझौला उद्योगको दर्ता सङ्ख्या बढे पनि त्यसमा हुने लगानी र सिर्जना गर्ने रोजगारीको दर भने घट्दोे देखिएको छ । चालु आर्थिक वर्षको पहिलो नौ महिना (साउनदेखि चैतसम्म)मा उद्योग विभागमा ३४५ मझौला तथा ठूला उद्योग दर्ता भएका छन् । एक खर्ब ८४ अर्ब ६५ करोड रुपियाँ लगानीका यी उद्योगबाट १७ हजार ६३९ रोजगारी सिर्जना हुनेछ ।

आर्थिक वर्ष २०७४/०७५ को सोही अवधिमा दुई खर्ब ५६ अर्ब ४५ करोड रुपियाँ लगानीका ३३५ उद्योगदर्ता भएका थिए । यी उद्योगबाट २० हजार १५४ रोजगारी सिर्जना हुने उल्लेख छ । औद्योगिक व्यवसाय ऐन २०७३ अनुसार १० करोड रुपियाँ लागतदेखि छ अर्ब रुपियाँ लगानीको उद्योग सञ्चालनका लागि उद्योग विभागमा दर्ता हुनुपर्छ । यसबाहेक पूर्व अनुमति लिनुपर्ने मदिरा, सुर्तीजन्य तथा हातहतियार जस्ता उद्योग जतिसुकै पुँजीको भए पनि विभागमा दर्ता हुनुपर्छ । छ अर्ब रुपियाँभन्दा बढी लागतका उद्योग लगानी बोर्डमा दर्ता हुने कानुनी व्यवस्था छ । उद्योग दर्ताको अवस्था अहिले सामान्य रहेको उद्योग विभागका महानिर्देशक विनोदप्रकाश सिंह बताउनुहुन्छ । “उद्योगको प्रकृति अनुसार लगानी र त्यसले सिर्जना गर्ने रोजगारी प्रभावित हुन्छ । लगानी र रोजगारी सिर्जना तलमाथि हुने गर्छ”, उहाँले भन्नुभयो । सिंहका अनुसार सोमबारसम्म विभागमा उद्योग दर्ता सङ्ख्या ३५० पुगेको छ । चालु आवको पहिलो नौ महिनासम्म दर्ता भएका ३४५ उद्योगमध्ये २४० विदेशी लगानीसमेतका छन् । मझौला तथा ठूला उद्योगमा ऊर्जा र उत्पादनमूलक क्षेत्रका उद्योगमा ठूलो परिमाणमा रकम लगानी हुन्छ । रोजगारी सिर्जनामा उत्पादनमूलक र सेवा उद्योगको योगदान बढी हुन्छ । चालु आवमा ऊर्जामूलक ३० उद्योगमा एक खर्ब २७ अर्ब ४२ करोड रुपियाँ लगानी गर्न विभागले स्वीकृति प्रदान गरेको छ । ती उद्योगले सञ्चालन गर्ने विभिन्न आयोजनाबाट एक हजार ७७४ रोजगारी सिर्जना गर्ने देखिएको छ । उत्पादनमूलक क्षेत्रमा दर्ता भएका ९४ उद्योगबाट आठ हजार ३४० रोजगारी सिर्जना हुने उल्लेख छ । जहाँ ४० अर्ब सात करोड रुपियाँ लगानी प्रस्ताव गरिएको छ ।

पाँच अर्ब चार करोड रुपैयाँ मात्र लगानी गर्ने गरी दर्ता भएका सेवामूलक क्षेत्रका ८७ उद्योगबाट तीन हजार २१५ रोजगारी सिर्जना हुने देखिएको छ । चालु आवमा चैत मसान्तसम्म पर्यटनमूलकतर्फ ९६ उद्योग दर्ता भएका छन् ती उद्योगमा सात अर्ब ९० करोड रुपियाँ लगानी हुने र त्यसबाट दुई हजार ८९७ रोजगारी सिर्जना हुने देखिएको छ । उता कृषि तथा वनजन्य २२ उद्योग दर्ता भएका छन् । ती उद्योगमा दुई अर्ब ७८ करोड रुपियाँ लगानी हुने र ६२६ रोजगारी सिर्जना हुनेछ । निर्माण क्षेत्रमा तीन उद्योग मात्र दर्ता भए पनि एक अर्ब दुई करोड रुपियाँ लगानी हुनेछ । सूचना प्रविधि क्षेत्रमा १२ उद्योगमा ३८ करोड रुपियाँ र खनिज क्षेत्रमा एउटा उद्योग दर्ता भएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एभरेष्ट बैंक र सिद्धार्थनगर सिटी अस्पताल बीच सम्झौता रास्वपाको २ दिने अल्टिमेटम, गृहमन्त्री नपाए सरकारबाट बाहिरिने आगजनी मुद्दामा पक्राउ परेका अरुणकुमारलाई रिहा गर्न २४ घण्टे अल्टिमेटम रवि लामिछाने बारे! मिलीजुलीले तिनाउमा दियो सहकारी शिक्षा नेपाल प्रहरीमा ९५ जना एसपीको सरुवा रास्वपाले समर्थन फिर्ता लिँदैन, सत्ता समीकरण यथावत रहन्छ : प्रधानमन्त्री चाइनिज पेस्तोल र ६ राउण्ड गोलीसहित दुई जना पक्राउ एक बालिका र युवतीलाई बलात्कार गरेको आरोपमा दुईजना पक्राउ रविलाई फेरि गृहमन्त्री बनाउनुपर्ने माग गर्दै जुम्लामा एक जनाले गरे आत्मदाह प्रयास सेयर बजार २२.१२ अंकले घट्याे बालविवाह राेक्न मर्चवारीमा बिमा कार्यक्रम सांसद अरुणकुमार चौधरी पक्राउ कालिन्चोक दर्शनको आईपीओ बाँडफाँट रारा आउने पर्यटक चालिस प्रतिशतले घटे रास्वपाको केन्द्रीय समिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठक आह्वान एकीकृत समाजवादीको बैठकमा घनश्याम भुसाल तिलोत्तमाको भूपु सैनिक आधारभुत विद्यालयमा चित्रकला प्रतियोगिता मेरो मौनता आजसम्मका लागि मात्रै हो, म अभिमन्यु होइन : रवि लामिछाने बलिउडको फ्लप कमब्याक