२३ असार २०७९, बिहीबार

Jul 7, 2022

तुलसीपुर । एकातर्फ कोरोना कहर बढ्दो छ , अर्कोतर्फ नेपालीहरुको महान पर्व विजयादशमी चलिरहेको छ । संक्रमणबाट बच्न र रोक्न सरकारले जो जहाँ छ त्यही अर्थात् आ–आफ्नो घरमै बसेर मनाउन निर्देशन गरेको छ । तर, तुलसीपुरमा भने न कोरोना कहरको वास्ता न भित्रिइसकेको पर्वको तयारी केही युवतीहरु यी दुबैको प्रवाह नगरी बलात्कार विरुद्ध प्रदर्शनमा उत्रे ।

Advertisement

शुक्रवार तुलसीपुरमा ४० जना भन्दा बढी युवतीहरुले कालो पहिरन सहित आखाँमा कालो पट्टि बाधेर उनीहरुले हामी चुप कहिले सम्म ? ‘यो हो बलात्कारी, यो दमनकारी राज्य, हो बलातकारी’ भन्दै प्रर्दशन गरेका थिए । तुलसीपुरको अरनिको मैदानबाट शुरु गरेर तुलसीपुरको विभिन्न चोक परिक्रममा गरी विरेन्द्र चोकमा प्रदर्शन गरेका थिए ।

दिनप्रति दिन बढ्दै गइरहेको बलात्कार जस्तो जघन्य अपराधका घटना न्युनिकरणमा सरकारले चासो नदिएको भन्दै सरकार बिरुद्ध उनीहरुले प्रदर्शन गरेका हुन् । बलात्कारका घटना न्यूनिकरणका लागी सबै भन्दा पहिले बनेका कानुन प्रभावकारी रुपमा कार्यान्वयन हुन जरुरी भएको प्रदर्शनमा सहभागी दक्षिणा वलीले बताइन् ।

त्यसैगरी उनले बलात्कारीलाई मृत्युदण्ड दिएर मात्र यस्तो अपराध नरोकीने भन्दै बलात्कार हुनबाट रोक्नु पर्ने बताइन् । ‘झुण्ड्याएर मृत्यु दण्ड दिए, एक जनाको मृत्यु हुने हो,’ उनले भनिन्,‘ तर यसको समाधान यो होइन् । बरु उनीहरुलाई आजिवन काराबास सजाएको ब्यवस्था हुनु पर्दछ । बलात्कार अन्त्य मृत्यु दण्ड दिएर हुन सक्दैन् ।’

त्यसैगरी अर्की विन्दु राईले दिन प्रतिदिन बलात्कारका घटना बढ्दै जादा पनि सरकारले ठोस कदम चाल्न नसक्नु दुखद् भएको बताइन् । त्यसैगरी राज्य आफुसँग भएको महशुस गर्न सक्ने वातावरण बनाउन समेत आग्रह गरिन् । त्यस्तै अर्की स्वीकृती डाँगीले बलात्कारका घटना न्युनिकरणका लागी सबै भन्दा पहिले बनेका कानुन प्रभावकारी रुपमा कार्यान्वयन हुन जरुरी रहेको बताइन् । पछिल्लो समय देशका विभिन्न स्थानमा बलात्कार जस्ता जघन्य अपराध भइरहेको हुदाँ त्यसको अन्त्यको लागी आफूहरु सडकमा आएको बताइन्

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

माओवादी केन्द्रको माग- एसपीपीमा सहभागी नहुने पत्र अविलम्ब अमेरिकालाई पठाइयोस् कारागारमा क्षमताभन्दा तीन गुना बढी कैदीबन्दी, सुत्न र शौचालय जान समस्या प्रचण्डको प्रतिवेदन केन्द्रीय समितिबाट सर्वसम्मतिले पारित स्कुल बस दुर्घटना हुँदा ८ जना घाइते बुढीगंगाको मतदान केन्द्रमा तनाव, प्रहरीद्वारा हवाइ फायर तिनाउ करिडोरमा काम गर्ने एक मजदुर बुटवलको देविनगरमा मृत फेला आधारभुत विद्यालय : कोठा एक, कक्षा चार रुपन्देहीमा अवैध रूपमा ल्याउँदै गरेको सुनसहित भारतीय पक्राउ १५ वर्षीया किशोरी बलात्कृत पदाधिकारी आजै टुंगिन्छः वर्षमान पुन उपाध्यक्षमा नारायणकाजी ‘कन्फर्म’, कुन पदमा कसकाे सम्भावना धेरै ? रुपन्देहीको दानापुर तालमा डुबेर सैनामैनाका पाण्डेको मृत्यु सुनको भाउ एक हजार चार सय रुपैयाँ घट्यो पदाधिकारी टुंगो लगाउन खुमलटारमा माओवादी बैठक सुरु खोपको सर्वसुलभ पहुँचका लागि अन्तर्राष्ट्रिय समुदायलाई नेपालको अनुरोध रुसी इन्धन किन्न श्रीलंकाका राष्ट्रपतिले मागे पुटिनसँग सहयोग हैजाबाट जोगिन व्यक्तिगत सरसफाइमा ध्यान दिन एनआरएनएको आग्रह ट्राफिक नियम उल्लङ्घन गर्ने २४ सय २८ जना सवारी चालक कारवाहीमा मिटरब्याजी रामदेव साहका छोराछोरी कारागार चलान मोटरसाइकल दुर्घटना हुँदा चालकको मृत्यु