७ जेष्ठ २०७९, शनिबार

May 21, 2022

काठमाडौँ । कोरोना भाइरस महामारीले विश्व नै ठप्प भएको बेला खेलकुद अछुतो हुने कुरै भएन । कोरोना भाइरसले रोकिएका विश्वका केही प्रमुख खेलबारे यहाँ उल्लेख गरिएको छ ।

Advertisement

टोकियो ओलम्पिक २०२०
अन्तर्राष्ट्रिय ओलम्पिक कमिटी (आईओसी) ले गतहप्ता टोकियो ओलम्पिक एक वर्ष सारेको छ । जापानका प्रधानमन्त्री सिन्जो आबे सँगको भेटघाटपछि आयोजक आईओसीले टोकियो ओलम्पिक सारेको हो । चारैतिरबाट लगातार विरोध र आलोचना भएपछि आईओसीले निर्णय लिन ढिला गरेन । यसअघि टोकियो ओलम्पिक २०२० जुलाई २४ देखि सुरु हुने मिति तय गरिएको थियो । प्रत्येक चार वर्षपछि हुने ओलम्पिक यसपटक पाँच वर्षपछि हुने भएको छ ।

ग्रीसको एथेन्समा सन् १८९६ मा पहिले आधुनिक ओलम्पिकको आयोजनापछि ३२औँ संस्करण जापानको टोकियो सहरमा हुन लागेको हो । प्रत्येक चार वर्षमा हुने विश्व खेलकुदको सबभन्दा ठूलो मेला ओलम्पिक अहिलेसम्म विश्व युद्धले बाहेक अन्य कारणले रद्ध भएको इतिहास छैन ।

अन्तर्राष्ट्रिय फुटबल
– युरो–२०२० विश्वकपपछि फुटबलको सबभन्दा ठूलो अन्तर्राष्ट्रिय खेल मेला हो । युरो २०२० जुन १२ देखि जुलाई १२ सम्म हुने मिति तोएिको थियो तर कोरोना भाइरसका कारण अब युरो कप पनि २०२१ मा मत्र हुने भएको छ । यसैगरी महिला युरो सन् २०२१ मा जुलाई ७ देखि अगस्त १ को मिति निर्धारण गरिएको छ । यसैगरी नेसन्स लिगका अन्तिम चरणका खेल पनि स्थगित भएका छन् ।
– दक्षिण अमेरिकाको सबभन्दा ठूलो फुटबल प्रतियोगिता कोपा अमेरिका पनि सन् २०२१ मा मात्र हुने भएको छ । अर्जेन्टिना र कोलम्बियामा संयुक्त रूपमा हुन लागेको सो प्रतियोगिता जुन १२ देखि जुलाई १२ सम्म हुने तय भएको थियो ।

क्लब
– यूईएफएले च्याम्पियन्स लिग, युरोपा लिग, महिला च्याम्पियन्स लिग पनि स्थगित गरेको छ । यी प्रतियोगिताको नयाँ मिति तोकिएको छैन ।
– इटालीमा कोरोना भाइरसबाट दस हजारभन्दा बढीको ज्यान गइसकेको छ । जुन अन्य राष्ट्रको तुलनामा सबभन्दा बढी हो । इटालीमा सिरी ‘ए’लगायत खेलकुद गतिविधि अप्रिल ३ सम्म ठप्प गरिएको छ ।
– इङ्लिस प्रिमियर लिगमा अप्रिल ३० अगाडि हुनेछैन ।
– जर्मनीमा बुन्डेसलिगा अप्रिल २ सम्म स्थगनमा छ ।
– स्पेनमा सबै व्यावसायिक फुटबल अनिश्चित कालसम्म स्थगित गरिएको छ ।
– फ्रान्समा लिग १ र लिग २ तथा महिला फुटबल अनिश्चित कालका लागि रोकिएको छ ।
– युरोप बाहिर सबैजसो शीर्ष लिग कोरोनाले प्रभावित छन् । जापानको जे लिग पनि ढिला नै सुरु हुने भएको छ । अमेरिकामा मेजर लिग सकर र चीनको सुपर लिग पनि अहिले सुरु हुन सकेका छैनन् ।

रग्बी युनियन
– सिक्स नेसन्स टुर्नामेन्ट चार खेलपछि स्थगित भयो । आयोजकले मार्चमा हुने अन्तिम चरण पनि स्थगित गरिसकेको छ । अब अक्टोबरअघि सिक्स नेसन्स हुनेछैन ।
– फ्रान्सको टप १४, द इङ्लिस प्रिमियरसिप र ह्यामिस्फियर सुपर रग्बी पनि स्थगित भएका छन् । युरोपियन च्याम्पियन्स कप तथा च्यालेन्ज कपका सेमिफाइनल र फाइनल पनि स्थगनमा छन् ।

मोटर रेसिङ
– फर्मुला वान् सत्र अन्तर्गत सुरुका आठ रेसमध्ये कुनै स्थगित र कुनै रद्ध भएका छन् । अब फर्मुला वान्को सुरुवात जुन १४ मा मोन्ट्रियलमा हुने क्यानडा ग्रान्ड प्रीबाट हुनेछ ।
– यूएस अटोरेसिङ अन्तर्गत मे २४ मा हुने भनिएको इन्डियानापोलिस ५०० अगस्त २३ मा मात्र हुने भएको छ ।
– मोटरसाइक्लिङ अन्तर्गत विश्व च्याम्पियन्स कपका सुरुका पाँच चरण स्थगित भएका छन् । अब मे १७ मा फ्रान्से ग्राँ प्रिबाट नयाँ सत्रको सुरुवात हुने सम्भावना रहेको छ ।

गल्फ
– द मास्टर्स, द पीजीए च्याम्पियनसिप अनिश्चित कालका लागि स्थगित भएका छन् । यूएस पीजीए टुर भने मे १७ सम्म रोकिएको छ ।
– द युरोपियन टुर पनि मे २४ मा मात्र सुरु हुने भएको छ ।

क्रिकेट
– सबै अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट शृङ्खला रद्ध गरिएको छ । जसमध्ये इङ्ल्यान्डको श्रीलङ्का भ्रमण, न्युजिल्यान्डको अस्ट्रेलिया विरुद्धको दुई एक दिवसीय र तीन टी–२० खेल तथा भारत र दक्षिण बीचको तीन खेलको शृङ्खला अन्तर्गत बाँकीका दुई भिडन्त पनि सामेल छन् ।
– भारतमा हुने इन्डियन प्रिमियर लिग (आईपीएल) अप्रिल १५ सम्मका लागि सारिएको छ । सो प्रतियोगिता मार्च २९ मा हुने भनिएको थियो ।
– टी–२० विश्वकप र सन् २०२३ मा हुने एक दिवसीय विश्वकपका क्वालिफायर पनि स्थगित भएका छन् ।

टेनिस
– क्लेकोर्टमा खेलाइने ग्रान्डस्लाम फ्रेन्च ओपन अब सेप्टेम्बर २० देखि अक्टोरबर ४ सम्म हुने भएको छ । जुन प्रतियोगिता मे २४ मा सुरु हुने भनिएको थियो । एटीपी र डब्लूटीए टुर पनि जुन ७ सम्मका लागि स्थगित गरिएको छ ।
– बुढापेस्टमा हुने फेड कपको फाइनल पनि अनिश्चित कालका लागि स्थगित गरिएको छ ।
– घाँसे मैदानमा खेलाइने विम्बल्डन पनि आगामी हप्ताको बैठकले सर्ने पक्का भइसकेको छ ।

बास्केबटल
– एनबीए पनि अनिश्चित कालका लागि बन्द भएको छ ।

एथलेटिक्स
– विश्व इन्डोर च्याम्पियनसिप एक वर्षका लागि सरेको छ । जुन प्रतियोगिता चीनको नान्जिङमा मार्च १३ देखि १५ सम्म हुने मिति तय थियो ।
– अप्रिल २६ मा हुनुपर्ने बोस्टन म्याराथन अक्टोबर ४ मा मात्र हुने भएको छ ।
– लन्डन म्याराथन पनि अक्टोबर ४ मै हुनेछ । जुन म्याराथन अप्रिल २६ मा हुनुपर्ने थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

मकवानपुरमा जिप दुर्घटना : तीन जनाको मृत्यु, पाँच जना घाइते भलवारी जेसीजद्वारा मुस्ताङको जन-नर्मल माध्यमिक विद्यालयलाई आर्थिक सहयोग पश्चिम नवलपरासीको बर्दघाटमा बस दुर्घटना, ३१ जना घाईते स्थापितलाई उछिनेर सिर्जना दोस्रो स्थानमा, बालेन अग्रस्थानमा नै ८ वर्ष अघि सौन्दर्य प्रतियोगीलाई बलात्कार गरेको आरोपमा मनोज पाण्डे पक्राउ जिल्ला समन्वय समिति गठनका लागि अर्घाखाँचीमा एमालेकाे स्पष्ट बहुमत रुपन्देहीको भैरहवाबाटै श्रम स्विकृति दिने तयारी काठमाडौंमा ५१ प्रतिशत मतगणना गर्न बाँकी, बालेनको निरन्तर अग्रता बुटवलको प्रमुखमा गठबन्धनबाट पाण्डे, उपप्रमुखमा एमालेकी अर्याल मनास्लु हिमालको वेसक्याम्पमा सेनाद्वारा सफाई अभियान शुरु, ४ हजार किलो बढी फोहर संकलन पदबहालीसँगै जनतालाई राहत भन्दै विद्युत महसुलमा छुट बालेन शाहले कटाए ३४ हजार मत, स्थापितसँगको मतान्तर १५ हजार बढी अमेरिकाको शिकागोमा बन्दुक हमला, कम्तीमा २ जनाको मृत्यु बलात्कारीलाई तत्काल कारबाही गर्न माग गर्दै काठमाडौंमा विरोध प्रदर्शन हेटौंडा उपमहानगरपालिका : एमाले ९, कांग्रेस ८, एस र माओवादी एक/एक वडामा विजयी डोटी बस दुर्घटना : १२ जना घाइते, ५ को अवस्था गम्भीर, बालक बेपत्ता उपमहानगरको पहिलो महिला मेयरमा इतिहास रचेकी लामा विद्यार्थीलाई यौन दुब्र्यवहार गर्ने गुल्मीका २ शिक्षक पक्राउ भरतपुरमा रेनु फराकिलो अग्रतातर्फ, पौडेलले कटाए १० हजार मत मधेसमा ओली ‘मिसन’ सफल-पाँचौंबाट दोस्रो दलतर्फ उक्लिँदै एमाले