२५ श्रावण २०७९, बुधबार

Aug 10, 2022

९ जनाको ज्यान जाने गरि रुपन्देहीमा भएको बस दुर्घटना

भैरहवा । दुर्घटना न्यूनिकरणको लागि गरिएको प्रयासहरु प्रयाप्त नरहेको रुपन्देहीमा बढ्दो दुर्घटनाको ग्राफले देखाएको छ । जिल्ला ट्राफिक कार्यालयले वर्ष भरि दुर्घटना न्यूनिकरणको लागि गरेको तमाम प्रयासले दुर्घटनामा परि ज्यान जानेको संख्या गत वर्ष भन्दा अहिले बढेको छ ।

Advertisement

जिल्ला ट्राफिक कार्यालय, भैरहवाले उपलब्ध गराएको तथ्यांक अनुसार रुपन्देहीमा गत आर्थिक वर्षमा दुर्घटनामा परि ९४ जनाले ज्यान गुमाएका छन् । बिभिन्न १ सय ७२ वटा दुर्घटनामा परि रुपन्देहीमा ९४ जनाले ज्यान गुमाउनु परेको हो । सोही क्रममा जिल्लामा १ सय ७१ जना गम्भिर घाईते र ५९ जना सामान्य घाईते भएका छन् । यो संख्या अघिल्ला वर्षहरुको तुलानामा बढी हो । आर्थिक वर्ष २०७७/०७९ मा भएको १ सय ६२ वटा दुर्घटनामा ८२ जनाले ज्यान गुमाएका थिए भने १ सय १६ जना गम्भिर घाईते र ६८ जना सामान्य घाईते भएको ट्राफिक कार्यालयको तथ्यांकमा देखिन्छ । यसै गरि आर्थिक वर्ष २०७६/०७७ मा १ सय ९४ वटा दुर्घटना भए पनि ८० जनाले मात्र ज्यान गुमाएका थिए । सोही दुर्घटनाहरुमा परि ७८ जना गम्भिर घाईते र १ सय १५ जना सामान्य घाईते भएको थिए ।

आर्थिक वर्ष २०७८/०७९ मा भएको दुर्घटनाहरु मध्ये बढी दुर्घटना तिव्र गतिको कारण भएको ट्राफिक प्रहरी कार्यालयको भनाई छ । १ सय ७२ वटा दुर्घटना मध्ये १ सय ५२ वटा दुर्घटनाहरु तिव्र गतिकै कारण भएको ट्राफिक प्रहरी प्रमुख केशव केसीले जानकारी दिए । यस्तै चालकको लापारवाहीले ९ वटा, सडकको अवस्थाको कारण ५ र यात्रुको गल्तीको कारण ३ वटा दुर्घटना भएको केसीको भनाई छ । दुर्घटनामा सबैभन्दा बढी मोटरसाईकल पर्ने गरेका छन् । गत बर्ष मात्रै १ सय ४८ वटा मोटरसाईकल दुर्घटनामा परेको ट्राफिक प्रहरी कार्यालयको तथ्यांकबाट देखिन्छ । यस्तै २१ वटा कार तथा जीपबाट, २४ वटा ट्रक एवम टेङकर, ८ वटा टिपर, ८ वटा बस, ८ वटा ट्रयाक्टर, ४ वटा टेम्पो एवम १८ वटा अन्य साना सवारी रहेका छन् ।

चालकहरुलाई ट्राफिक सचेतना दिदै ट्राफिक प्रहरी प्रमुख केशव केसी ।

सवारी आवागमनको अत्याधिक चापको कारण सबै भन्दा बढी दुर्घटना साँझको ६ बजे पछि हुने गरेको ट्राफिक प्रहरी निरिक्षक केशव केसीको भनाई छ । गत आर्थिक बर्षमा ७२ वटा दुर्घटना साँझ ६ बजे पछि, ५२ वटा दिउसो १२ बजे देखी ६ बजे सम्म, ३१ वटा बिहानको समयमा र १७ वटा दुर्घटना राती १२ बजे पछि भएको केसीले जनाए । ट्राफिक प्रहरीले दुर्घटना न्यूनिकरणको लागी आफ्नो अधिकतम प्रयास गरेको ट्राफिक प्रहरी प्रमुख केशव केसीको भनाई छ । उनले दुर्घटना न्यूनिकरणको लागी ट्राफिक जनचेतनाको साथै कार्यवाहीलाई पनि संगसंगै लगिएको दावी गरे । तैपनि दुर्घटना न्यूनिकरण प्रहरीको एकल प्रयासले मात्र सम्भव नहुने उनको ठम्याई छ । यसमा स्थानिय तह, निजि क्षेत्र, नागरिक समाजको साथै सम्पूर्ण सरोकारवालाको उत्तिकै सहयोग आवश्यक रहेको केसीले बताए ।

ट्राफिक प्रहरी केसीका अनुसार गत आर्थिक बर्ष ट्राफिक प्रहरीले दुर्घटना न्यूनिकरणकै लागी बुद्धचोक, बर्मेलीटोल र बेथरी गरि ३ स्थानमा डिभाईडर राखेको बताए । यसै गरि लेन अनुशासनको लागी जिल्लाका ५ स्थानमा बोर्ड राखेर दैनिक रुपमा नै चालकहरुलाई लेन अनुशासन शिक्षा प्रदान गरिदै आएको छ । यसै अवधिमा साईकल, पशु चौपायामा रेफ्लेक्टिभ स्टिकर टास्ने, चालक, बिद्यार्थी, बिभिन्न क्लबहरुमा पुगेर ट्राफिक नियम सम्बन्धि जानकारी एवम बिभिन्न सचेतनामूलक काम गरेको उनले जनाए । नम्बर प्लेटमा नम्बर बाहेक झण्डा लगायतका अन्य सामाग्री राखेका १ हजार ६ सय वटा साधनबाट उक्त झण्डा हटाउन लगाएको र सिद्धार्थनगरमा अब्यवस्थित रुपमा चलि रहेका तिनपाङग्रे सवारी साधनको लाईसेन्सको लागी नगरपालिका र अन्य निकायसंग सहजीकरण गरिरहेको उनले जनाए ।

यसका साथै ट्राफिक नियम मिच्ने सवारी साधनलाई कार्यवाही पनि उत्तिकै गरिएको उनको भनाई छ । आर्थिक बर्ष २०७८/०७९ मा ६५ हजार ९ सय ५० वटा कार्यवही गरि कार्यालयले ६ करोड ९१ लाख ५० हजार राजस्व संकलन गरेको केसीले बताए । आर्थिक बर्ष २०७७/०७८ मा ५८ हजार १ सय ८४ वटा कार्यवाही गरि ५ करोड ७३ लाख १० हजार ५ सय र आर्थिक बर्ष २०७६/०७७ मा २२ हजार २ सय ३७ कार्यवाही गरि १ करोड ८० लाख १७ हजार ५ सय राजस्व असुल गरिएको थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

चीनमा देखियो जनाबरबाट मानिसमा सर्ने नयाँ भाइरस लुम्बिनीमा दुई स्थानसहित सबै प्रदेशबाट स्मार्ट लाइसेन्स छपाइको तयारी आज र भोलि देशका केही स्थानमा हुन सक्छ भारी वर्षा नितिश कुमारले बिहारमा आज पुनः मुख्यमन्त्रीको सपथ लिँदै नेपालले केन्यासंग टी २० र एकदिवसीय शृंखला खेल्ने मोटरसाइकल चोरी गर्ने गिरोहका ६ जना पक्राउ मतदाता नामावलीमा दाबी बिरोधका लागि भदौ १२ देखि १९ गतेसम्मको अवधि बिदेशको कमाइले गाउँमा जग्गा किनेर बेसार खेती लामो समयदेखि प्रयोगविहिन लुम्बिनीका विद्युतीय गाडी दशैं अघिनै सञ्चालनमा आउने प्रहरी प्रशासनकै आडमा तस्करी : दिनभरि भण्डारण, रातभरि ढुवानी चौराहा–गोलपार्क सडकः निर्माणमा देखिएका अड्चन हटाउने निर्णय लुम्बिनी साँस्कृतिकमा मिलेन विवाद : भद्रगोल कार्यालय, मर्कामा सेवाग्राही बुटवलमा जग्गा नापजाँचको काम शुरु सदभावको प्रतिक मोर्हरम पर्व, धुमधामका साथ मनाईयो थप १०९० जनामा कोरोना संक्रमण पुष्टि रुपन्देहीमा लगातार ३ पटक जितेका विष्णु पौडेललाई यसपटक कति चूनौती ? डिभिजन वन अधिकृतसहित ७ जना विरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा, २० लाख ४८ हजार बिगो दाबी ठेकेदारले ९ करोड बुझे, सडक निर्माण अलपत्र फोहोर बोक्ने साधनको तोडफोड जघन्य अपराध : बालेन साह जिल्ला विकास समितिका तत्कालिन खरिदारविरुद्ध भ्रष्टाचार मुद्दा