९ जेष्ठ २०७९, सोमबार

May 23, 2022

साउन ७,
काठमाण्डौं । नेत्र विक्रम चन्द (विप्लव) नेतृत्वको नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीलाई गृह मन्त्रालयले अहिलेको सबैभन्दा ठूलो सुरक्षा चुनौतीका रुपमा लिएको गृहमन्त्री रामबहादुर थापा (बादल)ले स्वीकार गरेका छन्।

Advertisement

आज गृह मन्त्रालयमा आयोजित पत्रकार सम्मेलनमा शान्ति सुरक्षाको अवस्था सुधार गर्न सफल भएको तर सन्तुष्ट भने हुन नसकेको जनाउँदै विप्लवप्रति मन्त्री बादलले सफ्ट टोन प्रकट गरे। ‘संघीयता, स्थायित्व र पूर्ण शान्तिका लागि विप्लव समूह अहिलेको चुनौती हो,’ गृहमन्त्री बादलले भने, ‘विप्लव समूहलाई शान्ति प्रकृयामा ल्याइयो भने शान्ति सुरक्षामा पूर्णता हुनेछ।’

विप्लव नेतृत्वको नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीले हिंसात्मक गतिविधि बढाएसँगै गृह मन्त्रालय पनि उक्त पार्टीविरुद्ध सक्रिय भएको अवस्थामा गृहमन्त्रीको यस्तो अभिव्यक्ति आएको हो। ‘विप्लव समूहलाई वार्तामार्फत् मुलधारको राजनीतिमा नल्याइ शान्ति सुरक्षा पूर्ण हुँदैन,’ मन्त्री बादलले भने, ‘हामीले उहाँलाई पटक पटक वार्तामा आउन भनेका छौं।’

पछिल्लो समय विप्लवका कार्यकर्तामाथि धरपकड र इन्काउन्टरमा सरकारको सक्रियता बढिरहेको छ। दिनहुँजसो विप्लवका कार्यकर्ता समातिएका छन्। गृहमन्त्री बादलले विप्लव वार्ताका लागि आउने सम्भावना रहेको समेत टिप्पणी गरेका छन्। ‘वार्ताका लागि उहाँहरुले शर्त राखेको मिडियाबाट सार्वजनिक भएको छ,’ बादलले भने, ‘तर औपचारिक रुपमा उहाँहरुबाट कुनै शर्त आएको छैन।’

कुनै समय विप्लव र बादल एकै पार्टीबाट ‘जनयुद्ध’मा सक्रिय थिए। बृहत शान्ति सम्झौतापछि तत्कालीन नेकपा माओवादीमा आएको फुटहरुबाट विप्लव समूह मुलधारको राजनीतिबाट धेरै टाढा पुग्यो भने बादलहरु सत्तमा रहिरहे। ‘अहिलेको अवस्था हेर्दा उहाँ वार्तामा आउनुहुन्छ भन्ने देखेका छौं,’ पत्रकार सम्मेलनमा मन्त्री बादलले भने।

निर्मला प्रकरणमा अनुसन्धान जारी

पत्रकार सम्मेलनमा गृहमन्त्री बादलले कञ्चनपुरमा बलात्कारपछि मारिएकी बालिका निर्मला प्रकरणमा बढी राजनीतिकरण भएको सुनाए। ‘यो विषयमा धेरै नै राजनीति भयो। अनुसन्धानमा अझै हुँदैछ,’ उनले भने, ‘नागरिक समाजसहित सबै मिलेर जाँदा एकदिन दोषी फेला पर्छ।’

त्यसैगरी मन्त्री बादलले सुन तस्करको ठूलो सञ्जाल भत्काउन सफल भएको दावी गरे। उनले ३३ किलो सुन प्रकरणमाथिको रिपोर्ट अझै पूर्ण भइनसकेको र अनुसन्धान जारी रहेको समेत जानकारी दिए।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

मौसम : हावाहुरीसहित वर्षाको सम्भावना क्यानडामा भीषण आँधीः ९ लाख घर विद्युतविहीन दलले छानेकालाई अस्वीकृत गर्दै मतदाता गौतमबुद्ध अन्तरास्ट्रिय बिमानस्थलमा जजीरा एयरसँग चरा ठोक्कियो, उडान हुन सकेन स्थानीय सरकार र छाडा पशु चौपाया व्यवस्थापनको मुद्दा मोबाइल एपबाटै यसरी भगाउनुहोस्, आफ्नो वरपरका लामखुट्टे मणिमुकुन्द क्लबले मनायो पाँचौ राष्ट्रिय भलिबल दिवस, तिलोत्तमामा दिप प्रज्वलन चट्याङ लागेर एक जनाको मृत्यु, तीन गम्भीर घाइते बाघको आक्रमणबाट फूलकुमारीको मृत्यु पेट्रोलियम पदार्थमा १० रुपैयाँ, ग्यासमा २ सयले मूल्यवृद्धि तिलोत्तमामा कारले मोटरसाइकललाई ठक्कर दियो रेशम चौधरी जेलमा, रिहा माग्‍ने पार्टी बन्यो पहिलो बालेनको मत ४१ हजार कट्यो, सिंह स्थापितसँग मतान्तर बढाउँदै धरान उपहानगर मेयरमा स्वतन्त्र उम्मेदवार हर्कराज राई निर्वाचित तिलोत्तमामा खाँणले अग्रता बढाउँदै, चापागाईँ भन्दा ३५७ मतले अगाडि स्थानीय निर्वाचन: एक समीक्षा बाबुराम भट्टराईको गृह प्रदेशको स्थानीय तह नेतृत्वमा जसपा शून्य रुपन्देहीमा पालिका प्रमुख हार्दा उपप्रमुखमा भने एमालेको बर्चश्व सकसमा नेपाली अर्थतन्त्र धारिलो हतियार प्रहार गरी बाबु-छोराको हत्या, तालिम प्राप्त कुकुरको सहयोगमा अनुसन्धान गरिँदै