१० माघ २०७८, सोमबार

Jan 24, 2022

भैरहवा । लुम्बिनीमा रहेको थाई मोनाष्ट्रि र तिलगंगा आँखा अस्पताल प्रतिष्ठानको सहकार्यमा लुम्बिनीमा बृहद निशुल्क आँखा शिविर भएको छ । बिगत ७ वर्षदेखी नियमित शिविरबाट आँखाको उपचार गर्दै आईरहेकामा यस बर्ष कोरोनाको कारण स्वास्थ्य मापदण्ड अपनाईदै शिविर सम्पन्न गरिएको छ ।

लुम्बिनी बिकास कोषको छेउछाउमा रहेको ग्रामीण क्षेत्रबाट हजारौले आखाँ शिविरबाट लाभा लिएका छन् । तिलगंगा आँखा अस्पतालका बिशेषज्ञ चिकित्सक सहितको टोलीले अत्याधुनिक प्रविधिबाट आँखाको चेकजाँच गरेक छन् । चेकजाँचबाट मोतीबिन्दु भएका करिब ३ सय ५० जनालाई कम्प्युटर प्रविधिबाट निशुल्क शल्यक्रिया समेत गरिने भएको छ । तिलगंगा आँखा अस्तालका कार्यक्रम संयोजक खेम लामाका अनुसार यस पटक करिब २ हजार जनाको आँखा परिक्षण गरिने र त्यस मध्ये ३ सय ५० जनाको मोतीबिन्दुको शल्यक्रिया गरिदै छ । उनले गत बर्ष मात्र ९ सय ६० जनाको निशुल्क शल्यक्रिया गरिएको जानकारी दिए ।

उनले २ दिनको आँखा शिविरबाट मोतीबिन्दुका बिरामीहरुको छनौट गरि उनीहरुको तिलगंगाकै मापदण्डमा शल्यक्रिया गरिने जानकारी दिए । यसरी शल्यक्रिया गरिने बिरामीको कोरोना परिक्षण गरेर गर्ने उनले बताए । उमेर बढ्दै गए पछि मोतीबिन्दु प्राय सबैलाई हुने र शल्यक्रियाबाट यसको उपचार गरिने गरेको लामाले बताए । यस अतिरिक्त खानपिनमा खराब बानी, दुर्घटना लगायतबाट पनि मोती बिन्दु हुन सक्ने उनले बताए । लुम्बिनी बिकास कोष भित्र रहेको थाई मोनाष्ट्रिको ब्यवस्थापनमा तिलगंगाले प्राविधिक सहयोग गर्ने गरेको छ । प्रत्येक वर्ष हुने यस प्रकारको शिविरले यहाँका हजारौ स्थानियहरु लाभान्वित भएका छन् ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

राष्ट्रियसभा निर्वाचन सुरक्षाकाे जिम्मा प्रदेश प्रहरीलाई काठमाडौंमा सिटामोलको अभाव छ, यसमा पनि नाफाखोरीको तारतम्य छ ? कोरोनाको नाममा आफूखुसी कार्यालय अनुपस्थित, स्वीकृती लिएरमात्र बस्न निर्देशन जिल्ला भित्रने सबैलाई खोप कार्ड अनिवार्य मूल्यवृद्धिको बिरोधमा विप्लव नेकपाको प्रदर्शन प्रहरीको मोटरसाइकल लिएर फरार कैदी नाइके पक्राउ कर्णालीका मुख्यमन्त्री शाहीको सम्पत्ति : ५६ तोला सुन, ठाउँ-ठाउँमा जग्गा दाङमा अतिरिक्त खोप लगाउन सुरु, सिरिन्ज अभाव व्यवसायीलाई हतोत्साहित नबनाऔं सिद्धबाबा सुरुङमार्गको निर्माण आगामी महिना सुरु हुने बढ्यो संक्रमण, छैन सर्तकता राष्ट्रिय सभा निर्वाचन : लुम्बिनीमा कुन दलको कस्तो अवस्था ? नेपालमा एक लाख ६८ हजारले लगाए बुस्टर डोज, अझै एक करोड खोप मौज्दात १६ पुसदेखि हराइरहेकी महिलाको शव घरभित्रै फेला सुस्ता गाउँपालिकाद्वारा ६१ करोडको बजेट प्रस्तुत बिपी प्रतिष्ठान सम्हाल्न आइपुगे यादव, आन्दोलनरत पक्षकाे स्वागत, कर्मचारीकाे विरोध नालामा फसेर गैंडा मरेको विषयमा अनुसन्धान गर्न सहायक वार्डेनलाई जिम्मा जिल्ला प्रशासन रसुवाका ९० प्रतिशत कर्मचारीलाई कोरोना, शुक्रबारसम्म सेवा बन्द थप १० हजार ३१९ जनामा कोरोना संक्रमण, ४ जनाको मृत्यु खोटाङमा कोरोनाका सक्रिय संक्रमित सय नाघे