२० माघ २०७९, शुक्रबार

Feb 3, 2023

देशमा अहिले करिव लाख बढी नर्सहरु नर्सिङ्ग पेसामा आवद्ध छन् । अनमी,स्टाफ नर्स,बिएन्,एम्एन् श्रेणीमा विभाजित नर्सहरुले देशका सुगमदेखि दुर्गमबस्तीहरुमा अस्पतालदेखि स्वास्थ्यचौकीमा रहेर स्वास्थ्य सेवा दिदै आएका छन् ।नर्सहरुले यतिबेला देशमा रहेका करिव ३० हजार डाक्टर र सोभन्दा बढी संख्यामा रहेका स्वास्थ्यकर्मीहरुसँग मिलेर कोरोना नियन्त्रण र उपचारमा पहिलो घेरामा नै रहेर सक्रिय एवम् सार्थक रुपले क्रियाशील छन् ।

Advertisement

नर्स विरामीसँगको नजिकै रहेर केयर गर्ने पहिलो स्वास्थ्यकर्मी हुन् । नर्सले विरामीसँगको सामीप्यता वा सामाजिक दूरीलाई आफ्नै तरिकाले कायम गरेका हुन्छन् । विरामीको हरपीडा र उसको ओखतीपानीमा आफूलाई समाहित गर्ने भनेकै नर्स हुन् । महिलाको प्रसव वेदनाको साक्षी बन्ने मात्र होइन उनीहरुका पीडामा साथ दिने भनेकै नर्सले हो । सालनालको व्यवस्थापनदेखि बच्चाबच्चीको केयर गर्ने सेविका भनेकै नर्स हुन् । नर्सले सुत्केरीको स्वास्थ्यमात्र होइन , खानपान, पौष्टिकता, सूईखोप,सरसफाइ र स्तनपानमा समेत उत्तिकै ध्यान दिनुपर्ने हुन्छ ।


नर्स बन्नु कसैको रहर हुन्छ भने कसैको आवश्यकता र वाध्यता पनि । पछिल्लो पटक नर्स बनेर विदेशमा थप अध्ययन गर्न सहज हुने र वैदेशिक रोजगारको ढोका समेत खुल्ने भएको हुँदा नर्स पढ्नेहरुको घुइँचो देखिन्छ । त्यतिमात्र होइन नर्स पढेकी छोरीको विहे पनि सजिलै हुने र उनैको सर्टिफिकेटलाई भजएर विदेश यात्रा गर्ने लाइसेन्स समेत बनेको छ । के नर्स पढेर वैदेशिक रोजगार सिर्जना गर्नु नै उत्तम कार्य हो ? के नर्स पढेर वा नर्स बनेर नेपालकै स्वास्थ्य संस्थाहरुमा विरामीको स्याहार सुसार गर्न सम्भव छैन ?नर्सिङ्ग पेसाप्रति पहिले जमानामा अलि नराम्रो सोचाई र दृष्टिकोण थियो । भनिन्थ्यो–छोरी बिग्री नर्सले छोरा बिग्रियो कमर्शले । तर आज यी दुबै पेसा वा विषय हाम्रा समाजमा उत्तिकै सम्मानित र प्रतिष्ठित बन्दै आएका छन् ।

यतिबेला कोरोनाले संसारभर डर,त्रास फैलाएको छ । मानवजातिमा मृत्युको मुख्य कारक बनेर महामारीका रुपमा कोरोना विषाणु हामीबीच आइपुगेको बेला हाम्रो देशमा केही घटनाहरु घटिरहेका छन् । स्वास्थ्यकर्मीमध्येमा पनि अझ् बढी नर्सहरुलाई घरका मानिसहरुले रोगको घर ठान्ने,घरबेटीहरुले घरबाट निस्कन दबाब दिने,पानीका धाराहरु छुन नदिने,एउटै ट्वाईलेट, बाथरुम प्रयोग गर्न नदिने र आफू कार्यरत् सवास्थ्य संस्थामा जान नदिई घरमै बस्नका लागि घरपरिवारले दबाब दिने र अस्पताल वा स्वास्थ्य केन्द्रबाट घर वा डेरामा आइपुग्दा विभिन्न किसिमका आरोपहरु खेप्नुपर्ने र घृणाको व्यवहार गरिदै आएको दुर्भाग्यपूर्ण समाचारले हामी नर्सहरु दुखी छौं । खेदप्रकट गर्दछौं ।

कोरोना विरुद्धको संघर्षमा पहिलो घेरामा रहने नर्सहरुलाई हेला वा शंकाको घेरामा राख्नु र घरबाटै निस्किुन पर्ने दिन आएमा यो पेसाप्रतिको आकर्षण वा जिम्मेवारी कस्तो रहला ? नर्सको नियति कस्तो होला ? नर्स नभएमा अस्पताल वा स्वास्थ्य केन्द्रहरु कसरी चल्छन् ? विरामीलाई स्याहार सुसार कस्ले गर्ला र ओखतीपानी कसले खुवाउलान् ? नर्सको नजरमा सबै विरामीहरु समान हुन् । विभेदहीन रुपमा उनीहरुलाई उपचारसँगै निको पार्नका निम्ति महत्वपूर्ण हात नर्सकै हुने गर्छ । नर्स नर्भस भएमा कसरी हुन्छ स्वास्थ्यमा प्रगति र उन्नति ! नर्मल नठानौं नर्सका कर्महरुलाई । नहेपौं नर्सिङ्ग पेसालाई ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

लुम्बिनीमा हुने राम कथा ३ दिन पछि सर्यो : माघ २४ देखि प्रवचन, २१ गतेदेखि नै भण्डारा विरगाथाका सदस्यलाई सहकारी शिक्षा शहकारी सञ्चालकको मनपरीले बचतकर्ताको रकम जोखिममा वाट्सएपमा ‘नेपाली केटी’ एपको प्रयोग गरी लाखौ रकम ठगी गर्ने ८ जना पक्राउ माधव नेपाललाई भेट्न नारायणकाजी श्रेष्ठ एकीकृत समाजवादीको कार्यालयमा देशको अर्थतन्त्रमा सुधारको संकेत देखिएको छ : प्रधानमन्त्री लुम्बिनीबाट कुशिनगरसम्म बौद्धपरिपथ साईकल यात्रा शुरु बढ्दैछन् लागूऔषध दुर्व्यसनी शनिबार रुपन्देहीको तिलोत्तमामा रोटरीका सदस्य बीच ब्याडमिन्टन नेपाल एयरलाइन्सका टिकट अनलाइनबाटै काट्न सकिने शिक्षामा सुधारमार्फत् समृद्धिको जग बसाल्छौँ : प्रधानमन्त्री श्रममन्त्री अर्याल र मलेसियाका गृहमन्त्री नासुसनबीच भेटवार्ता गण्डकी प्रदेशसभाबाट दुईवटा अध्यादेश पारित पठान सफल हुँदा आमिर खान विस्थापित ! बैंकको चर्को ब्याजले बिस्थापित हुने अवस्थामा पुगेको ईट्टा व्यवसायीको चिन्ता कपिलवस्तुमा २१ लाखसहित तीन जना पक्राउ गाडी चलाउँदा चलाउँदै घनश्याम भुसाल बेहोस, सिभिल अस्पतालमा भर्ना सन्दीप लामिछानेविरुद्धको मुद्दामा कैफियत प्रतिवेदन झिकाउन सर्वाेच्चको आदेश हेमन्त कान्छाको पिरतीमा विजय, निशा र चाहना सन्दिप लामिछानेलाई राष्ट्रिय टिममा राखेको विरोधमा सामाजिक सञ्जालमा