१८ मंसिर २०७९, आईतवार

Dec 4, 2022

धनगढी । केन्द्रमा सत्तारुढ गठबन्धनमा आबद्ध जनता समाजवादी पार्टीले सुदूरपश्चिम प्रदेशमा भने गठबन्धन तोड्ने निर्णय गरेको छ । प्रदेशसरकारलाई समर्थन दिँदै आएको जसपाले प्रदेश सरकारमा तीन दलको मात्रै प्रतिनिधित्व गरिएको भन्दै समर्थन फिर्ता गर्दै गठबन्धन तोड्ने भएको हो । जसपाबाट प्रदेशसभामा एक जनाको प्रतिनिधित्व रहेको छ । 

Advertisement

शुक्रबार सुदूरपश्चिम सरकार पुनर्गठन हुँदा कांग्रेसका दुई मन्त्री र एक राज्यमन्त्री थपिएका छन् । तर, जसपालाई सहभागी गराइएको छैन । ‘केन्द्रबाट पाँच दलीय गठबन्धन प्रदेश तथा स्थानीय स्तरमा पनि विस्तार गर्दै अगाडि बढ्ने निर्देशन दिएको थियो,’ जसपाका प्रदेश अध्यक्ष कृष्णकुमार चौधरीले भने, ‘तर जसपालाई आउट गर्दै तीन दलअघि बढेपछि हामीले गठबन्धन तोड्ने निर्णय गरेका हौं ।’ उनले आगामी निर्वाचनमा सुदूरपश्चिममा गठबन्धन नहुने बताए । 

नेपाली कांग्रेस, नेकपा माओवादी केन्द्र र नेकपा एकीकृत समाजवादी पार्टीले कुनै जानकारी नै नदिई कांग्रेसलाई सरकारमा सहभागी गराउँदा जसपाले अपमान भएको महसुस गरेको उनले जारी गरेको विज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।

सत्तारुढ दलमा पनि असन्तुष्टि

प्रदेशसँग कुनै छलफल नगरी केन्द्रबाट प्रत्यक्ष हस्तक्षेप गरेर सुदूरपश्चिम प्रदेश सरकारमा नयाँ मन्त्री पठाइएको भन्दै सुदूरपश्चिम प्रदेशस्थित सत्तारुढ दलभित्र असन्तुष्टि बढेको छ ।

सरकारका मन्त्री हेरफेर गर्दा प्रदेश स्तरमा कुनै जानकारीनै नगराई खल्तीका मान्टेलाई मन्त्री बनाइएको नेपाली कांग्रेसका असन्तुष्ट प्रदेशसभा सदस्यको गुनासो छ । ‘गठबन्धनको मर्म अनुसार केन्द्रीय निर्णय हुनु स्वाभाविक हो,’ कांग्रेसकी प्रदेशसभा सदस्यले भनिन्, ‘तर त्यसअघि प्रदेश स्तरमा छलफल हुनु पर्दथ्यो, त्यो भएन, जो मन्त्री भए उनीहरू सबै खल्तीबाट आएका छन् ।’

आफूले मन्त्री भइसकेपछि मात्रै सुदूरपश्चिम प्रदेश सरकारमा कांग्रेस पनि सहभागी भएको बारेमा जानकारी पाएको बताउँदै उनले भनिन्, ‘हामीले पनि पार्टीका लागि योगदान दिएका यहाँसम्म आएका हौं । एक पटक हामीसँग पनि छलफल गरिनु पर्दथ्यो । तर, हामीलाई पार्टीको सदस्यनै नभएको जस्तो व्यवहार गरिएको छ । नजिकै स्थानीय तहको निर्वाचन आइरहेका वेला एकलौटी कदम घातक हुन सक्दछ ।’

मन्त्री हेरफेरमा केन्द्रले गरेको एकलौटीका कारण नेकपा एसका प्रदेशसभा सदस्य पनि रुष्ट बनेका छन् । ‘राम्रो काम गर्ने मन्त्रीको मूल्याङ्कनै नगरी केन्द्रबाट सर्कुलर लाद्नु राम्रो हैन, नेकपा एसका एक प्रदेशसभा सदस्यले भने, ‘पार्टी सङ्क्रमणकालीन अवस्थाबाट गुज्रिरहेका वेला गरिएको यस्तो कदम घातक बन्न सक्दछ ।’ नेकपा एसकी केन्द्रीय सदस्य तथा निवर्तमान आन्तरिक मामिला तथा कानुन मन्त्री पूर्णा जोशीले पार्टीको निर्णयलाई मानेर जानुपर्ने भए पनि प्रदेशमा एक पटक छलफल गरेकोभए राम्रो हुने प्रतिक्रिया दिइन् । 

‘राजनीतिमा अवसर पाउने र अवसर गुमाउने प्रवृत्तिलाई सामान्य रूपमा लग्नु पर्दछ,’ जोशीले भनिन्, ‘सबैसँग सल्लाह नगर्दा कसैको चित्त दुःख सक्दछ, यस प्रति केन्द्रीय नेतृत्वले ध्यान दिनु पर्दथ्यो ।’ 

मन्त्री पद गुमाएका नेकपा एसका अर्का नेताले भने केन्द्रको एकलौटी गर्नुको कारण खोजी हुने बताए । ‘प्रदेशमा एक पटक सामान्य जानकारी समेत नगराई एकाएक सर्कुलर जारिगर्नुको कारण पार्टीको आगामी बैठकमा मागिने छ,’ ती मन्त्रीले भने, ‘चित्तबुझ्दो जवाफ नआएमा पार्टीमा विद्रोह हुन सक्दछ ।’

पार्टीमा धेरै सदस्यले एक पटक चान्ससमेत नपाएको भन्दै उनले कसैले सधैँ पदमा रहनु र कसैले हटेपछि मात्रै पद गएको जानकारी पाउनु अन्याय भएको बताए ।-मोहन जोशी/न्युज कारखाना

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

रुपन्देही-५ को कञ्चनमा सांसद बासुदेव घिमिरेको सम्पर्क कार्यालय बुटवलको कालिका क्याम्पसमा वार्षिकोत्सबको अवसरमा सप्ताहव्यापी कार्यक्रम तिलोत्तमाको विद्युत प्राधिकरण नयाँ मिल वितरण केन्द्रको नयाँ भवनबाट सेवा शुभारम्भ अनलाइन सञ्चार माध्यमको संख्या ३ हजार ७०३, सूचीकरण अद्यावधिक गर्न काउन्सिलको सूचना भैरहवामा अन्तर–विद्यालय क्रिकेट प्रतियोगिता सुरु रुपन्देहीमा घर बनाईदिने प्रलोभनमा लाखौँ ठगि गरी फरार प्रतिनिधिसभाका १६५ मध्ये १६४ स्थानको परिणाम सार्वजनिक राजधानी तत्काल दाङ नसार्न एमालेबाट निर्वाचित रुपन्देहीका ४ सांसदको माग सुकुम्बासी व्यवस्थापनबारे अध्ययन गर्न समिति गठन कहिले हुन्छ निर्वाचन आचारसंहिता फुकुवा ? बुटवलमा बसको ठक्करबाट १५ महिनाका बालकको मृत्यु विश्वका आधा प्रजातान्त्रिक देश पतनमाः अध्ययन जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा एक जना पक्राउ घाँटी रेटेर महिलाको हत्या गरेको आरोपमा प्रहरी जवान पक्राउ कांग्रेस प्रवक्ता महत किन भेट्दैछन् नेताहरूलाई ? कम्युनिस्टविनै बहुमतको सरकार बन्छ ? यस्तो छ सम्भावना बुटवलबाट मुख्यमन्त्रीले मन्त्रालय दाङ सार्न थालेपछि दलहरुको बिरोध कोलम्बियामा सरकार र विद्रोही समूहबीच वार्ताः सहमतिनजिक पुगेको राष्ट्रपतिको भनाई दोलखा प्रदेश सभा (ख)मा एमालेका केसी विजयी शुभकामनासहित धनराजलाई पद्माको सुझाब : ‘आगामी दिनमा तपाईबाट लोकतन्त्र अपहरित नहोस्’