२१ असार २०७९, मंगलवार

Jul 5, 2022

स्याङजा । स्याङ्जामा आलुको बिउ भण्डारण गर्न शीत भण्डार निर्माण गरिएसँगै आलुखेती गर्ने कृषकको आकर्षण बढेको छ । यस वर्ष शीत भण्डारबाट डेढ करोडको बिउ आलु बिक्री गरिएको छ । यहाँबाट ३०० भन्दा बढी कृषकले २६७२ बोरा बिउ आलु बिक्री गर्न सफल भएका छन् ।

Advertisement

प्रति किलो ७ रुपैँयामा यस शीत भण्डारमा आलु राख्न सकिने व्यवस्था भएपछि छिमेकी जिल्ला पाल्पाका कृषकसमेत लाभान्वित भएका छन् । पछिल्लो समय यहाँबाट देशका बिभिन्न जिल्लामा आलुको बिउ निर्यात हुन थालेको छ । ३०० भन्दा बढी कृषकले करिब डेढ करोडको कारोवार गर्न सफल भएको शीत भण्डार संचालक समितिका अध्यक्ष रुमलाल कंडेलले जानकारी दिए ।

विश्व बिकाश बैंकको सहयोग, नेपाल सरकार सिंचाई तथा जलस्रोत व्यवस्थापनको अनुदान रकम र आँधीखोला बहुउदेश्यीय पानी उपभोक्ता संस्थाको सहभागितामा एक करोड सत्र लाखको लागतमा मझौला शीत भण्डारण गृहको निर्माण गरिएको हो । यो भण्डारगृहको क्षमता एक सय पचास मेट्रिक टन हो तर श्रमता भन्दा बढि कृषकको माग आउन थालेको छ । प्रति केजी ७ रुपैँयामा कृषकले बिउआलु भण्डारण गर्दै आएका छन् ।

बिउ आलु लक्षित गरेर या शीत भण्डारण संचालनमा ल्याएसँगै खुशी भएका कृषकहरु भारतबाट आयात हुने आलुमासमेत गिरावट आउने बताउँछन् । अब आफ्नै बारीमा उत्पादन भएको आलु लामो समयसम्म भण्डारण गर्न सकिने भएपछि देश बाहिर जाने ठुलो रकम स्वदेशमै रहने मात्र होइन आलु खेतीमा कृषकको आकर्षण समेत बढ्ने देखिएको छ ।- नेपाल टेलिभिजन

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

आलुको बोरामा भेटियो करिब ८४ लाख अपहरणमा परेका तीन वर्षीय बालकको १५ दिनपछि सकुशल उद्धार वैवाहिक नागरिकताको उल्झनमा नागरिकता विधेयक, अब विधेयक ल्याउने कि अध्यादेश ? नगरपालिकाको सार्वजनिक सुनुवाइमा जम्मा ३ जना सर्वसाधारणको सहभागिता ! नागरिकता विधेयक : पुरानो फिर्ता, नयाँ संशोधन विधेयक पेस गर्ने कप्तान रेनुकाले साफ च्याम्पियनसिप गुमाउने नेप्से परिसूचक ४६ दशमलव शून्य ८ अंकले घट्यो तानसेनलाई १३औं राष्ट्रपति रनिङ शिल्ड उपाधि भेरी अस्पतालमा चिकित्सकको दादागिरी, महिना नपुग्दै अग्रिम हाजिरी : ‘स्वास्थ्य मन्त्रालयको संरक्षण’ १५ दिने सुन चाँदीका गहना बनाउने तालिम एक चौथाईले घट्यो लुम्बिनीको आन्तरिक आय, दानपेटिकामा भारतीय र नेपाली मुद्रा मात्र एकै परिवारका ६ जनाकाे हत्यामा संलग्न चार जनालाई आजीवन कारावास लुम्बिनी प्रदेशबाट रोजगारका लागि दैनिक ४ सय बढी युवा विदेशिन बाध्य सुख्खा पहिरोमा पुरिएर अमृताको मृत्यु अमेरिकामा गोलीकाण्ड : हजारौंको मृत्यु रामेछाप बस दुर्घटनामा मृत्यु हुनेमध्ये ८ जनाको सनाखत केरा खेतीले दियो नसोचेको सफलता जेष्ठ नागरिक, एकल महिला तथा अपाङ्गलाई सम्मान प्रधानमन्त्री देउवाद्वारा गिरिजाबाबुको अर्धकदको शालिक अनावरण लुम्बिनी सरकार: १९ दिनमा करिब ५ अर्ब खर्च