२० माघ २०७९, शुक्रबार

Feb 3, 2023

वैशाख २४,

Advertisement

नेपालगन्ज । सरकारी स्वामित्वको दुग्ध विकास संस्थान (डीडीसी) अन्तर्गतको नेपालगन्ज दुग्ध वितरण परियोजनाले सङ्कलन गरेको दूध बाँके जिल्लामा लक्ष्यभन्दा निकै कम बिक्री भएको छ ।
चालु आर्थिक वर्ष २०७५/०७६ को चैत मसान्तसम्म संस्थानले बाँकेमा चार लाख ८४ हजार लिटर दूध बेच्ने लक्ष्य लिएको थियो तर जम्मा एक लाख ७२ हजार लिटर मात्र स्थानीय बजारमा बिक्री भएको परियोजनाले जनाएको छ । जनचतेतनाको अभाव र भारतीय खुला दूधको जताततै बिक्री भइरहेका कारण जिल्लामा परियोजनाले सङ्कलन गरेर प्रशोधन गरेको गुणस्तरीय दूधको बिक्री अपेक्षा गरेअनुसार हुन नसकेको नेपालगन्ज दुग्ध वितरण परियोजनाका प्रमुख परमेश्वर चौधरीले बताउनुभयो ।


यहाँ अपेक्षा गरिएभन्दा धेरै कम दूध बिक्री भएको छ । यसका थुप्रै कारणमध्ये प्रमुख जनचेतनाको अभाव र भारतीय दूधको खुला बिक्री वितरण नै हो, परियोजनाका प्रमुख चौधरीले भन्नुभयो । देशकै ठूलोमध्येको एक नेपालगन्ज र कोहलपुरजस्ता सहरमा रहेको डीडीसीजस्तो सरकारी स्वामित्व भएको संस्थानले सङ्कलन गरेको दूधले बजार लिन नसक्नु आश्चर्यजनक रहेको उहाँको भनाइ छ । यसको मुख्य कारण सीमापारि भारतबाट आउने अवैध दूध रहेको चौधरीले बताउनुभयो । 


उताबाट खुला रूपमा घरघरमा आउने गुणस्तरहीन दूध सस्तोमा पाइन्छ । हाम्रा उपभोक्ताले त्यही खरिद गर्नुहुन्छ । यसै कारणले गर्दा हामीलाई धेरै नोक्सानी भएको छ । भन्सारले पछिल्लो समयमा यसरी सीमापारिबाट आउने दूध नियन्त्रणमा लिन सुरु गरे पनि पूर्ण रूपमा नियन्त्रण गर्न सकेको छैन ।परियोजनाका अनुसार बाँकेमा डीडीसीको दूध बिक्री नहुनुको अर्को कारण प्रभावकारी मार्केटिङ नहुनु र निजी दूध डेरीजस्तो गरेर तत्काल मूल्य समायोजन गर्न नसक्नु हो । गुणस्तर भएका कारण डीडीसीले बिक्री गर्ने दूध अरूभन्दा केही महँगो छ । 


स्थानीय बजारको आवश्यकता अनुसार डीडीसीले तत्काल मूल्य तलमाथि गर्न सक्दैन । त्यसका लागि सरकारकै निर्णय पर्खिनुपर्छ । उपभोक्तालाई डीडीसीले थोरै महँगो भए पनि गुणस्तर छ भन्ने पनि बुझाउन सकेको छैन । सो बारेमा प्रष्ट पार्दै चौधरीले भन्नुभयोे, उत्पादनको गुणस्तरको हिसाबले हामी उत्कृष्ट छौँ तर निजीजस्तो भएर काम गर्न नसकिने भएकाले यहाँ चाहेजस्तो बजार विस्तार हुन सकिरहेको छैन ।

नेपालगन्ज दुग्ध वितरण परियोजना कोहलपुरले बाँके, बर्दिया, सुर्खेत र दैलेखबाट दूध सङ्कलन गर्दै आएको छ । उसले चालु आर्थिक वर्षको चैतसम्म २१ लाख एक हजार ८४८ लिटर दूध सङ्कलन गरेको छ तर बाँकेमा एक लाख ७२ हजार लिटर मात्र बिक्री भएपछि बाँकी १९ लाख लिटरभन्दा बढी राजधानी काठमाडाँै पठाउनुपरेको परियोजना प्रमुख चौधरीले बताउनुभयो । यसरी बिक्री नभएको दूध काठमाडाँै पठाउँदा प्रतिलिटर सात रुपियाँसम्म ढुवानी भाडा लाग्ने भएकाले परियोजनामाथि करिब एक करोड ३३ लाख जति ढुवानी खर्च भार थपिएको उहाँले बताउनुभयो । 


दैनिक २५ हजार लिटर दूध खपत हुने अनुमान गरिएको नेपालगन्जमा डीडीसीको दूध दैनिक ५०० लिटर मात्र बिक्री हुन्छ भने कोहलपुरमा डेढ सय लिटर बिक्री हुन्छ । बाँकी सबै दूध राजधानी काठमाडौँ पठाउने गरिएको छ । निजी डेरी बढ्दै गएकाले दूध सङ्कलन पनि लक्ष्यभन्दा डेढ लाख लिटर कम भएको परियोजनाले जनाएको छ ।-गोरखापत्र

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

एभरेष्ट बैंक र सिद्धार्थनगर सिटी अस्पताल बीच सम्झौता रास्वपाको २ दिने अल्टिमेटम, गृहमन्त्री नपाए सरकारबाट बाहिरिने आगजनी मुद्दामा पक्राउ परेका अरुणकुमारलाई रिहा गर्न २४ घण्टे अल्टिमेटम रवि लामिछाने बारे! मिलीजुलीले तिनाउमा दियो सहकारी शिक्षा नेपाल प्रहरीमा ९५ जना एसपीको सरुवा रास्वपाले समर्थन फिर्ता लिँदैन, सत्ता समीकरण यथावत रहन्छ : प्रधानमन्त्री चाइनिज पेस्तोल र ६ राउण्ड गोलीसहित दुई जना पक्राउ एक बालिका र युवतीलाई बलात्कार गरेको आरोपमा दुईजना पक्राउ रविलाई फेरि गृहमन्त्री बनाउनुपर्ने माग गर्दै जुम्लामा एक जनाले गरे आत्मदाह प्रयास सेयर बजार २२.१२ अंकले घट्याे बालविवाह राेक्न मर्चवारीमा बिमा कार्यक्रम सांसद अरुणकुमार चौधरी पक्राउ कालिन्चोक दर्शनको आईपीओ बाँडफाँट रारा आउने पर्यटक चालिस प्रतिशतले घटे रास्वपाको केन्द्रीय समिति र संसदीय दलको संयुक्त बैठक आह्वान एकीकृत समाजवादीको बैठकमा घनश्याम भुसाल तिलोत्तमाको भूपु सैनिक आधारभुत विद्यालयमा चित्रकला प्रतियोगिता मेरो मौनता आजसम्मका लागि मात्रै हो, म अभिमन्यु होइन : रवि लामिछाने बलिउडको फ्लप कमब्याक