२१ आश्विन २०७९, शुक्रबार

Oct 7, 2022

Advertisement

काठमाडौँ। सहरहरूको सुन्दरता बढाउने र विद्युत् खपत बढाउने उद्देश्यसहित नेपाल विद्युत् प्राधिकरणले ‘उज्यालो र सफा सहर अभियान’ चलाउने भएको छ । विभिन्न नगरपालिकासँग समन्वय गरेर मुख्य सडक, सम्पदा क्षेत्र, तथा पर्यटकीय स्थलमा सजावटयुक्त आधुनिक बत्ती (स्मार्ट लाइट) जडान गर्ने, तार भूमिगत बनाउन अभियान सुरु गर्न लागेको प्राधिकरणले जनाएको छ ।

सहरको सौन्दर्य पनि बढ्ने, विद्युत् माग बढ्ने र रातिको खेर जाने विद्युत् पनि खपत हुने भएकाले स्मार्ट लाइटको योजना ल्याइएको प्राधिकरणका कार्यकारी निर्देशक कुलमान घिसिङले बताए । सफाइ अभियानअन्तर्गत मुख्य तथा सहायक सडकका प्रयोगविहीन विद्युतीय पोल र तार हटाउने, विद्युत् वितरण लाइनलाई भूमिगत गर्नेलगायतका काम अगाडि बढाउने घिसिङले जानकारी दिए। अभियान पहिलो चरणमा काठमाडौँ उपत्यका, भरतपुर र पोखरा महानगरपालिकामा सञ्चालन गर्ने र त्यसपछि क्रमिक रूपमा विस्तार गर्दै देशव्यापी बनाउने भनाइ घिसिङको छ ।

ऊर्जा, जलस्रोत तथा सिँचाइमन्त्री पम्फा भुसालले सार्वजनिक गरेको कार्ययोजनामा समेटिएको वितरण लाइन तथा सबस्टेसनको क्षमता वृद्धि, सहरी क्षेत्रको वितरण प्रणालीलाई भूमिगत गर्ने घोषणा कार्यान्वयन गर्नेगरी प्राधिकरणले ‘उज्यालो र सफा सहर अभियान’ चलाउन लागेको प्राधिकरणले जनाएको छ ।

विद्युतीय तारलाई भूमिगत गर्ने काम डेढ वर्ष पहिलेदेखि काठमाडौँको महाराजगञ्ज र रत्नपार्क क्षेत्रमा जारी छ । सहरलाई कुरूप बनाएका विभिन्न सेवा प्रदायकका तार र विद्युत्का तार हटाएर प्राधिकरणकै भूमिगत प्रणालीमा जोडिने घिसिङले जानकारी दिए।

दोस्रो चरणमा काठमाडौँका बाँकी रहेका ठाउँ, ललितपुर, भक्तपुर, पोखरा, भरतपुरको तार भूमिगत गर्ने गृहकार्य गरिरहेको छ । विद्युत्को तारसँगै अप्टिकल फाइबर पनि बिछ्याइने हुँदा इन्टरनेट, दूरसञ्चार, केबल टेलिभिजन सेवा प्रदायकहरूले उक्त अप्टिकल फाइबर प्रयोग गरी सेवा प्रदान गर्न सक्नेछन् ।

सडक तथा सम्पदा क्षेत्र उज्यालो तथा सुन्दर बनाउन ललितपुर महानगरपालिकाको सक्रियतामा स्मार्ट सडक बत्ती जडान भइसकेको छ । डडेल्धुराको अमरगढी नगरपालिकाका मुख्य सडकमा पनि यस्तै सडक बत्ती जडान भइसकेको छ । भरतपुर महानगरपालिका, झापाको कनकाई, दोलखाको भीमेश्वर, उदयपुरको बेलका, कञ्चनपुरको भीमदत्त नगरपालिकामा स्मार्ट सडक बत्ती जडान भइरहेको प्राधिकरणले जनाएको छ ।

काठमाडौँ, पोखरा र ललितपुरको दोस्रो फेजको स्मार्ट सडक बत्ती जडानका लागि ठेक्का सम्झौता प्रक्रिया अन्तिम चरणमा रहेको छ । उज्यालो सहर अभियानअन्तर्गत काठमाडौँको कोटेश्वर–भक्तपुर र कोटेश्वर–कलङ्की सडक खण्ड, मुख्य प्रशासनिक केन्द्र सिंहदरबारमा राखिएका बत्ती हटाएर स्मार्ट लाइट जडान प्रक्रिया अगाडि बढिसकेको कार्यकारी निर्देशक घिसिङले बताए। देशभरबाट थप माग आइरहेको र करिब २० वटा नगरपालिकाबाट प्राप्त मागलार्ई कार्यान्वयनमा लैजाने तयारी गरिएको प्राधिकरणले जनाएको छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

निरन्तर वर्षा, बाढी र पहिरो : सतर्क बनौं, सुरक्षित हौं फिफा वरीयतामा नेपालको सुधार गाउँघरमा सुनिन छाड्यो नगराको धुन भेरी नदीमा खतराको तह पार उम्मेदवारी दर्ता गराउनु पर्ने भन्दै कांग्रेसको चियापान स्थगित झाडापखाला, हैंजा र डेंगुबाट बच्न आग्रह नारायणी नदीको बाढी सुस्ता बस्तीमा पस्न सुरु नेपाल प्रहरीका असई भारतीय भूमिमा मृत फेला बारा बस दुर्घटनाः मृतकको संख्या १८ पुग्यो, सबैको सनाखत दशैं मनाउन बुटवल लगाएतबाट गएका गाउँमै रोकिए वर्षाले दाङमा घर भत्कियो अब चन्द्रमामा बिरुवा उब्जनी गर्ने बुटवल-पाल्पा सडक अवरुद्ध, पुर्व-पश्चिम राजमार्ग विद्युत पोल ढलेर रोकियो काठमाडौंको चन्द्रागिरिमा पहिरो : एकै परिवारका तीनजनाको मृत्यु आज पनि लुम्बिनीसहित चार प्रदेशमा भारी वर्षा अम्बानी परिवारलाई मार्ने धम्की दिने व्यक्ति पक्राउ राप्तीको बाढीले तीन सयभन्दा बढी घर डुबायो अक्षर चिन्दै आमाहरु, अब कसैको सहारा लिनु पर्दैैन १६ जनाको मृत्यु , ३३ घाइते भएको बारा बस दुर्घटना: बसको ब्रेक फेल भएपछि चालक हाम फालेका थिए बलात्कार आरोपी प्रहरी निरीक्षकलाई छुटाउन भरत शाहसहित कांग्रेस नेता सक्रिय