१८ आश्विन २०७९, मंगलवार

Oct 4, 2022

साउन ९,
काठमाण्डौं । सरकारले गएको एक बर्षमा ७८ मेगावाट मात्रै विद्युत उत्पादन गरेको छ । जुन लक्ष्यको १७ प्रतिशत मात्रै हो । उर्जा उत्पादनमा सरकारभन्दा अघि रहेको निजी क्षेत्रले सरकारकै कारण उत्पादन लक्ष्य पूरा नभएको बताएका छन् ।

Advertisement

आर्थिक बर्ष २०७५/७६ मा ३ सय ८९ मेगावाट क्षमताका जलविद्युत आयोजना निर्माण सम्पन्न हुन सकेनन् । गएको असार मसान्तसम्ममा सरकारले २८ आयोजनजाबाट ४ सय ६७ मेगावाट विद्युत उत्पादनको लक्ष्य राखेपनि ७८ मेगावाट मात्रै विद्युत उत्पादन भएको नेपाल विद्युत प्राधिकरणका प्रवक्ता प्रवल अधिकारीले जानकारी दिए । उनका अनुसार एक बर्षमा मुलुकभित्रको जलविद्युत उत्पादनको प्रगति १७ प्रतिशत मात्रै छ ।

एक बर्षमा कति विद्युत उत्पादन ?
गतवर्ष सरकारले ४ सय ६७ मेगावाटको लक्ष्य राखेकोमा एक तिहाई विद्युत पनि उत्पादन हुन सकेन् । रुदी खोला८.८० मेगावाट, बागमती खोला (सानो) बाट २२ मेगावाट, सुपर मादीबाट ७.८ मेगावाट, सोबुवा खोला–२ बाट ०.०९ मेगावाट, विष्नु प्रिया सोलारबाट ०.९६ मेगावाट, पिखुवा खोलाबाट ५ मेगावाट, मिदिम खोलाबाट ०.१० मेगावाट, कपडी गढबाट ३.३३ मेगावाट, ६० मोगावाटको माथिल्लो त्रिशुली–३ ए बाट ३० मेगावाट गरी कुल ७८ मेगावाट विद्युत उत्पादन भएको हो । यो उत्पादन लक्ष्यको निकै कम हो ।

प्राधिकरणले निर्माण गरिरहेको ६० मेगावाटको माथिल्लो त्रिशूली ३ ए र निजी क्षेत्रबाट ८ जलविद्युत् आयोजना सम्पन्न भइसकेको जनाएको छ । प्राधिकरणको तथ्यांकले यति धेरै विद्युत् उत्पादन गर्ने लक्ष्य राखे पनि समयमै सम्पन्न हुन नसक्ने भएपछि यसलाई संशोधन गरेर १ सय ७८ मेगावाटमा झारेको प्रवक्ता अधिकारीले जानकारी दिए । तर राखिएको त्यही लक्ष्यसमेत पूरा हुन सकेन् । आयोजना निर्माणको काम सम्पन्न भई विविध कारणले अल्झिएका ७ आयोजनाबाट आगामी २ महिनाभित्रै विद्युत उत्पादन शुरु हुने प्राधिकरणको दावी छ ।

आगामी २ महिनाभित्र सकिने आयोजना
आर्थिक बर्ष २०७५/७६ मा निर्माण सकिने गरी काम गरेका तर विभिन्न कारणले अल्झिएका आयोजनाको संख्या ७ रहेको प्राधिकरणले जनाएको छ । प्राधिकरणका अनुसार यी आयोजनाहरु आगामी २ महिनाभित्र आइसक्नेछन् । विद्युत उत्पादनको तयारीमा रहेका आयोजनाहरुमा २२.१० मेगावाटको तल्लो हेवा खोला, २० मेगावाटको लोअर मोदी, १ मेगावाटको तल्लो छोटे खोला, २५ मेगावाटको काबेली बि– १, ९.९० मेगावाटको इवा खोला, ३.२० मेगावाटको गेलुङ खोला र ७ मेगावाटको अपर मार्दीसहित कुल ८८ मेगावाट रहेका छन् ।

विद्युत उत्पादनमा सरकारभन्दा निजी क्षेत्र अगाडी
अहिले विद्युत उत्पादनमा सरकारभन्दा निजी क्षेत्र अघि छ । गत आर्थिक बर्षमा सरकारले ३० मेगावाट मात्रै विद्युत उत्पादन गर्दा निजी क्षेत्रले ४८ मेगावाट उत्पादन गरेका छन् । निजी क्षेत्रले प्रसारण लाइन, मुआब्जा, बैंक, वन स्थानीय सरकार र ठेकेदारका कारण आयोजना निर्माणमा ढिलाई भएकोले ८८ मेगावाटका आयोजनमा समस्या पैदा भएको इपानका अध्यक्ष कुमार पाण्डेको भनाई छ । ‘सरकारले निजी क्षेत्रलाई हेर्ने दृष्टिकोण सच्चिएन् ।’ उनी भन्छन्, सरकारी वेवास्ता र प्रशासनिक झन्झटले निजी क्षेत्रले काम गर्न सकेको छैन् ।’

विद्युत उत्पादनको लक्ष्य ठूलो, उपलब्धि निराशजनक
सरकारले २०७२ फागुनमा ऊर्जा संकटकाल कार्ययोजना समेत ल्याएको थियो । कार्ययोजनामा १० वर्षभित्र १० हजार, ३ बर्षमा ३ हजारको लक्ष्य लिएको थियो । तर ४ बर्ष वितिसक्दा पनि लक्ष्य भने पूरा हुन सकेको छैन् । ऊर्जा संकटकाल कार्ययोजना लागु भएपछि नेपालमा मुश्किलले २ सय ९८ मेगावाट मात्रै विद्युत उत्पादन भएको छ । तर सरकारले पुनः १० बर्षमा १५ हजार मेगावाटको लक्ष्य लिएको छ । उर्जा क्षेत्रका विज्ञ भने लक्ष्य पूरा नहुने तर्क गर्छन् ।

सरकारले आर्थिक बर्ष २०७३/७४ मा संशोधित लक्ष्य २ सय मेगावाट राखेपनि ११६ मोगावाट विद्युत उत्पादन भएको थियो । यस्तै, आव २०७४/०७५ मा २५० मेगावाटको लक्ष्यमा १०४ मेगावाट, २०७५/०७६ मा १७८ मेगावाटको लक्ष्यमा ७८ मेगावाट र चालु आर्थिक बर्षमा ११०० मेगावाटको लक्ष्य छ ।- छविलाल बगाले/घटना र विचार

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

जित सुनिश्चित नदेखेपछि प्रचण्ड चितवन छाडेर गोरखा जाने ! जेलमा भएको दङ्गामा कम्तीमा पन्ध्रको मृत्यु जुवाको खालबाट वडाध्यक्ष सहित १९ जना पक्राउ बेपत्ता भएको ३८ दिनपछि वडा सदस्यको शव भेटियो कोरोना महामारीपछि पर्यटन क्षेत्रमा सुधार लुम्बिनीको बर्दियामा भ्यानको ठक्करबाट युवतीको मृत्यु दशैंमा धामीझाँक्रीद्वारा ब्रहमलुट, स्थानीय प्रशासन मौन प्रत्यक्षतर्फको उम्मेदवारी दर्ता २३ असोजमा घाँटीमा मासुको हड्डी अड्किएर ४५ वर्षीय पुरुषको मृत्यु पाल्पामा पञ्चबली लिएर मन्दिर हिँडेको जिप दुर्घटना : ४ जना घाइते, २ को अवस्था गम्भिर एसियन प्रोफेसनल अचिभमेन्ट अवार्ड दुवईमा सम्पन्न सिट बाँडफाट टुंगो लगाउन बैठक ३ बजे बस्ने दशैंमा रुकुमका बादी बस्तीलाई छैन कुनै रौनक दशैमा यसरी बनाउनुहोस मटन ग्रेभी, चिकेन रोस्ट र पनिर ग्रेभी खोला किनारमा गाडी राखेर नुहाउन गएका बाबुछोरा बेपत्ता न्यून आय भएका परिवारका लागि सरकारले दुई हजार घर निर्माण गर्ने उत्तर कोरियाद्वारा जापानतर्फ ब्यालेस्टिक क्षेप्यास्त्र प्रहार पत्रकार उपचार कोषमा ६० लाख, करोड लक्ष्य विश्व पशु दिवस : पशु संरक्षणमा चूनौती ज्याला नपाउँदा मजदुरले दसैँ मनाउन पाएनन्