७ जेष्ठ २०७९, शनिबार

May 21, 2022

असार १, बुटव । पाँच नम्बर प्रदेश सरकारले आगामी आर्थिक वर्ष ०७६/०७७ का लागि ३४ अर्ब बढीको बजेट आज ३ बजे आउँदैछ । । गतवर्षको भन्दा करिब ८ अर्व बढीको बजेट आउने आकलन गरिएको छ । प्रदेशका आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्रालयको जिम्मेवारी समेत समालेका मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेलले आज प्रस्तुत गर्ने बजेटमा प्रदेशका विभिन्न गौरवका आयोजना अगाडी बढाउने गरी प्रथामिकता दिइने बताइएको छ ।


मन्त्रालय स्रोतका अनुसार यो बजेटमा नीति कार्यक्रममा जस्तै कृषिलाई विशेष प्राथमिकता दिइएको छ । तर अंकमा भने बजेटको धेरै रकम पूर्वाधार विकासमै जानेछ । आर्थिक मामिला तथा योजना मन्त्रालयका प्रवक्ता योजना तथा बजेट महाशाखाका उपसचिव जनार्दन पौडेलले बजेटको आकारका बारेमा उल्लेख गर्न चाहेनन् । उनले बजेटले विभिन्न क्षेत्रलाई प्रथामिकता दिएको बताए । प्रदेश सरकारले करिब १० वटा प्रादेशिक गौरवका आयोजना समावेश गर्दैछ । प्रदेश सरकारमा संघीय सरकारबाट समानीकरण वित्तीय अनुदानबाट ७ अर्व ५४ करोड १ लाख बजेट आएको छ । त्यस्तौ राजश्व बाँडफाँडबाट ९ अर्ब ९१ करोड २३ लाख बजेट आएको छ । ससर्त अनुदानमा ७ अर्ब ७७ करोड ४ लाख बजेट छ ।
यो गत वर्ष बिनियोजन भएको बजेटभन्दा ८ अर्व १३ करोड बढी हो । प्रदेश सरकारले आगामी आर्थिक वर्षमा करिब साढे तीन अर्व राजश्व संकलनको लक्ष्य राखेको बताइएको छ । चालु आर्थिक वर्षको पुजिगत तर्फको केही रकम खर्च नभई संञ्चित हुनेछ । सो रकम समेत गर्दा ३४ अर्ब भन्दा माथिको बजेट आउने संभावना रहेको छ । मन्त्रालयका एक अधिकृतका अनुसार करिब ३४अर्वको बजेट आउने सम्भावना देखिएको छ । सरकारले नीति कार्यक्रममा कृषि योजनालाई निकै प्राथमिकतामा राखेको छ । बजेट महाशाखाका अनुसार बजेटमा सरकारका कार्यक्रम कृषिमै बढी हुने छन । त्यस्तै कृषिसँगै पर्यटन, उद्योग लाई पनि प्रथामिकतामा राखेर बजेट ल्याइदै छ । बजेटमा मुख्यमन्त्री ग्रामिण विकास कार्यक्रमले विस्तारित रुपको निरन्तरता पाउनेछ । सो कार्यक्रम प्रदेशको गरिबीदरलाई १० प्रतिशतभन्दा तल झार्ने उद्देश्य सहित बनाइएको हो । ३५ गाउँपालिकामा रहेको कार्यक्रम थप पालिकाहरुमा विस्तारित हुने बताइएको छ ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पश्चिम नवलपरासीको बर्दघाटमा बस दुर्घटना, ३१ जना घाईते स्थापितलाई उछिनेर सिर्जना दोस्रो स्थानमा, बालेन अग्रस्थानमा नै ८ वर्ष अघि सौन्दर्य प्रतियोगीलाई बलात्कार गरेको आरोपमा मनोज पाण्डे पक्राउ जिल्ला समन्वय समिति गठनका लागि अर्घाखाँचीमा एमालेकाे स्पष्ट बहुमत रुपन्देहीको भैरहवाबाटै श्रम स्विकृति दिने तयारी काठमाडौंमा ५१ प्रतिशत मतगणना गर्न बाँकी, बालेनको निरन्तर अग्रता बुटवलको प्रमुखमा गठबन्धनबाट पाण्डे, उपप्रमुखमा एमालेकी अर्याल मनास्लु हिमालको वेसक्याम्पमा सेनाद्वारा सफाई अभियान शुरु, ४ हजार किलो बढी फोहर संकलन पदबहालीसँगै जनतालाई राहत भन्दै विद्युत महसुलमा छुट बालेन शाहले कटाए ३४ हजार मत, स्थापितसँगको मतान्तर १५ हजार बढी अमेरिकाको शिकागोमा बन्दुक हमला, कम्तीमा २ जनाको मृत्यु बलात्कारीलाई तत्काल कारबाही गर्न माग गर्दै काठमाडौंमा विरोध प्रदर्शन हेटौंडा उपमहानगरपालिका : एमाले ९, कांग्रेस ८, एस र माओवादी एक/एक वडामा विजयी डोटी बस दुर्घटना : १२ जना घाइते, ५ को अवस्था गम्भीर, बालक बेपत्ता उपमहानगरको पहिलो महिला मेयरमा इतिहास रचेकी लामा विद्यार्थीलाई यौन दुब्र्यवहार गर्ने गुल्मीका २ शिक्षक पक्राउ भरतपुरमा रेनु फराकिलो अग्रतातर्फ, पौडेलले कटाए १० हजार मत मधेसमा ओली ‘मिसन’ सफल-पाँचौंबाट दोस्रो दलतर्फ उक्लिँदै एमाले निर्वाचनमा फूलमाला बिक्री बढ्यो असाममा बाढी-पहिरोः ५ सय परिवार रेलमार्गको ट्रयाकमा बस्न बाध्य