१४ माघ २०७९, शनिबार

Jan 28, 2023


संघीयता कार्यान्वयनका साथै बुटवललाई प्रदेश ५को राजधानी कायम गरेपछि यस क्षेत्रमा उत्पादनमूलक उद्योग तथा पर्यटन लक्षित व्यवसायहरु फस्टाएका छन् । यसै अवसरलाई ध्यानमा राखेर पछिल्लो समय रुपन्देहीको बुटवल र भैरहवामा ठूला तथा पर्यटक लक्षित होटलहरु स्थापना हुने क्रम जारी छ भने केही होटलहरु स्तरोन्नती एवम् नयाँ व्यवस्थापनमा सञ्चालनमा आएका छन् । यस्तै होटलहरु मध्ये एक हो भैरहवा स्थित ‘बोधी रेडशन’ ।

Advertisement

वर्षौदेखि सञ्चालनमा आएको सो होटल पछिल्लो समय नयाँ व्यवस्थापनमा सञ्चालित छ । उक्त होटल हाल ‘द पिक हस्पिटालिटी’ ले सञ्चालन गरिरहेको छ । विदेशमा गएर अध्ययन गरी कामको अनुुभव लिएका युवाहरुको उक्त समूहले नयाँ व्यवस्थापन, जोस, जाँगर र उत्साहका साथ होटललाई अगाडि बढाएको छ । यसै सन्दर्भमा रहेर ‘ पिक हस्पिटालिटी म्यानेजमेण्टका अध्यक्ष दिपक लेखकसँग ग्लोबल आवाजका लागि एन.बी.कंडेलले गरेको कुराकानी :


पिक हस्पिटालिटी म्यानेजमेण्ट कस्तो संस्था/समूह हो र यसका कार्य क्षेत्रहरु कस्ता रहेका छन् ?
– द पिक हस्पिटालिटी एउटा कम्पनी हो जसमा ४ जना युवाहरु सदस्य छौं । हामी ४ जना नै विदेशमा गएर अध्ययनसँगै कामको अनुभव लिएर स्वदेश फर्केका हौं । र, यसले विशेषगरी ४ क्षेत्र वा किसिममा लगानी तथा सहभागिता जनाउँदछ । जस अनुसार होटलम्यानेजमेण्ट,कन्सलटेन्सी,व्यवस्थापन मात्र र पार्टिएल्ली वा आंशिक स्वामित्व रहेका छन् । हाल यसले काठमाण्डौंमा एअरपोर्ट होटल र भैरहवामा बोधी रेडशन होटल सञ्चालन गरेको छ ।

युवाहरु विदेशिने लहर नै छ । अझै अष्ट्रेलिया जानेको त ठूलो संख्या छ । तपाइँहरु कमाउने समयमा नेपाल फर्कन के ले प्रेरित गर्यो ?
–युवाहरु विदेशिने कारणहरु धेरै छन् । तर,नेपालमा सम्भावना नै छैन भनेर जानु गलत हो । यहाँ सम्भावना धेरै छन् । तर, ति सम्भावनाहरु पूरा गर्न सिप,अनुभव,प्रविधि,लगानी आवश्यक पर्दछ । हामीहरु पनि त्यही सीप, अनुभव र लगानीका लागि विदेश गएका थियौं । नेपालमा केही गर्न सकिन्छ भनेर फर्केका हौं ।

विशेषगरी हस्पिटालिटीभन्दा अन्य क्षेत्रमा युवाहरुको आकर्षण बढी देखिन्छ । तपाइहरु यस क्षेत्रमै लाग्नुको कारण ?
–मानिसको पहिलो आवश्यकता र महत्वपूर्ण चीज नै उसको खाद्यान्न र उसको स्वास्थ्य हो । अत्यावश्यक खाद्यान्न र स्वास्थ्य जस्तो महत्वपूर्ण क्षेत्रमा काम गर्ने हाम्रो रुचि, अध्ययन र उद्देश्य अनुसार हामी यस क्षेत्रमा प्रवेश गरेका हौं ।


यसभन्दा अघि तपाइँले के–कस्तो अध्ययन र अनुभव हासिल गर्नुभएको छ ?
-म ५ वर्ष अष्ट्रेलियामा अध्ययनसँगै काम सिके । त्यसपछि होटल हायातमा ५ वर्ष काम गरे । अन्नपूर्ण ग्रुप अफ होटलमा सेल्स मार्केटिङ्ग डाइरेक्टरको जिम्मेवारीमा काम गरेँ ।


वर्तमान अवस्थामा नेपालको हस्पिटालिटी कस्तो छ र कस्तो हुनुपर्दछ ?
–नेपालमा पनि यस क्षेत्रमा आकर्षणसँगै सहभागिता बढ्दो छ । तर,प्राय पुरानै वा अयातित (नक्कल) गर्ने परिपाटी रहेको देखिन्छ । अन्तराष्ट्रिय ब्राण्डहरु आएको आइछन् । नेपालकै छुट्टै ब्राण्ड बनेका हस्पिटालिटी निकै कम छन् । नेपालका छुट्टै स्वाद,परिचय,पहिचान सहित काठमाण्डौंमा मात्र होइन नेपालका सबै शहर र पर्यटकिय सम्भावना भएका स्थानमा नेपाली ब्राण्डका होटल स्थापना हुनुपर्दछ ।


पिक हस्पिटालिटी म्यानेजमेण्टद्वारा सञ्चालित तपाइँ नेतृत्वको होटल ‘बोधी रेडशन’ कस्तो अवस्थामा छ त ?
– प्रारम्भिक लगानीमा नयाँ व्यवस्थापनमा सुरु गरेका छौं । जसमा हामी ४ जना यादव प्रसाद पाण्डे(सिंगापुर),निशान शाह(स्विटरजरल्याण्ड),विवेक विष्ट (सिंगापुर) र म दिपक लेखक(अष्ट्रेलिया) बाट फर्केका ३४देखि ३८ वर्षका युवाहरुको लगानी रहेको छ । हामीले नेतृत्व र सञ्चालन गरेपछिको अवस्थाको कुरा गर्नुपर्दा हाल सुरुवाती अवस्थामा छौं । हामीले विदेशमा र यस अघि सिकेका कुराहरु व्यवहारमा र प्रयोगमा उतार्दै यहाँको जनजीवन र माहौलको पनि अध्ययन गर्दैछौं ।


बोधी रेडशन होटलका मुख्य तथा फरक विशेष्ताहरु के–के रहेका छन् ?
–यो शहरी कोलाहल भन्दा केही पर शान्त वातावरणमा अवस्थित होटल हो । एक सय कोठा,दुुई ओटा रेष्टुरेष्ट,३ ओटा बेन्कुइट,मिनि क्यासिनो,वाटर पार्क लगाएतका प्रशष्त सुविधा भएको यस होटलमा मुख्य विशेष्ता हस्पिटालिटी,गुणस्तर र अतिथि देव भवः अनुसारको सेवा हुन् । यहाँ आउने ग्राहकवर्गले शुद्ध ,सफा र गुणस्तरीय विभिन्न देशका खाना/नास्ताका परिकारहरुको स्वाद र सेवा प्राप्त गर्नु हुनेछ । द पिकले सञ्चालन गरेको यस होटलले यहाँ ८४ जनालाई रोजगार बनाएको छ भने काठमाण्डौंको एअरपोर्ट होटलमा ६० जना रोजगार हुनुहुन्छ ।


तपाइँ विदेश र काठमाण्डौंमा काम गर्नुभएको त्यहाँ र यहाँको होटल क्षेत्रको अवस्था र कस्तो फरक छ ?
–विदेशमा पूूर्ण पूूर्वाधार,व्यवस्थापन र नीति नियममा व्यवसाय चलेका हुुन्छन् , जुन हामीकहाँ कमजोर अवस्था छ । काठमाण्डौं केन्द्रनै पर्यो । त्यहाँ विदेशी शैलीमा लगानी पूर्वाधार र पर्यटक संख्या बढी छ । यहाँ भैरहवामा धेरै फरक छ । तर, सम्भावना यहाँ धेरै छ । अन्तराष्ट्रिय एअरपोर्ट,बुद्ध जन्मस्थल लुम्बिनी,धेरै जनसंख्या भएको छिमेकी राष्ट्रसँग सिमाना , अर्को महत्वपूर्ण नजिकको शहर बुटवल,अन्तराष्ट्रिय सम्म्ेलन केन्द्र ,त्यसैगरी नजिकै रमणि पहाडी जिल्ला पाल्पा लगाएतका स्थान हुनाले यहाँ सम्भावना धेरै छ ।


तपाइँहरु बस्न,खाना र खेल्न बाहेक अन्य कस्ता गतिविधि र कुन तहका ग्राहकलाई लक्षित गर्नुभएको छ ?
–हामीले हाम्रा धार्मिक तथा सांस्कृतिक पर्वलाई सोही अनुसार कार्यक्रम गरी विभिन्न गतिविधि गर्दछौं । हालै नयाँ वर्ष २०७६को अवसरमा पूर्वसन्ध्यामा स्थानीय र राष्ट्रिय कलाकार सहित वृहत कार्यक्रम सम्पन्न गरेका छौं । अन्य अवसरमा पनि हामी पर्वको महत्व र शैली अनुसार कार्यक्रम गर्छौ । त्यसैगरी हाम्रो होटल देखेर ठूलो भनेर विदेशीको लागि वा उच्च आय भएकाहरुका लागि केन्द्रित जस्तो लागेपनि मध्यमवर्गिय नेपालीहरुले सहजरुपमा उपस्थित भई सेवा लिनसक्नुहुन्छ ।

प्रायः युवाहरु नेपालमा केही गर्न गार्हो छ, यहाँ राम्रो वातावरणनै छैन भन्दै विदेशिने क्रम रोकिएको छैन । अर्कोतर्फ सरकारलाई दोष दिने बानी पनि छ । तपाइँको विचारमा सरकारले यस क्षेत्रलाई कसरी सम्बोधन र व्यवस्थित गरोस् जस्तो लाग्छ ?
– पछिल्लो समय युवाहरु स्वदेश फर्कने क्रम पनि बढ्दो छ । हामी पनि यही केही गर्न आएका हौं । यस विषयमा सरकारले पनि सोँचेर उचित योजना र कार्यान्वयन गर्न आवश्यक छ । सरकारले विशेषगरी विकास निर्माणका काम राम्रोसँग गरोस्,पूर्वाधार निर्माण निर्माण गरोस्,स्पष्ट र वैधानिक नीति बनाओस् ,पर्यटनमा जोड दिओस् र पर्यटन लगाएत सबै व्यवसायलाई जोखिम र त्रासमुक्त बनाओस् ।


पिक हस्पिटालिटी म्यानेजमेण्टका आगामी योजनाहरु के–के छन् र तपाइँ लगाएत युवाहरुकोतर्फबाट नयाँ युवालाई के सल्लाह/सुझाव दिन चाहानुहुन्छ ?
–हामी पहिला स्थापना र सञ्चालनमा रहेका एअरपोर्ट होटल र बोधी रेडशन होटललाई व्यस्थित र गुणस्तरीय रुपमा अघि बढाउने त्यसपछि अन्य क्षेत्र र होटलमा पनि सहभागी हुुने योजना रहेको छ । नयाँ लगाएत हामी जस्ता युवालाई ‘यही नेपालमा प्रशस्त सम्भावना छ, विदेश गएपनि अध्ययन,अनéव र सिक्नका लागि जाऔं , श्रम गर्न नलजाऔं , आफ्नै देशमा मिहिनेत,लगनशिलता र त्यागको भावनाले काम गरौं ।’ भन्न चाहान्छु ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

यस्तो रहनेछ आजको मौसम सर्वोच्चको फैसलाले रविको रफ्तारमा रोक एसईई परीक्षा चैत १७ गतेदेखि (तालिकासहित) रवि लामिछानेले प्रधानमन्त्रीसमक्ष बुझाए राजीनामा सर्वोच्चको फैसलालाई स्वीकार्दै रविले भने : म अनागरिक भए ठेकेदारको ढिला सुस्ती विरुद्ध सोच्नै पर्ने भयो : गोकर्ण बिष्ट रवि लामिछानेको सांसद पद खारेज लमजुङमा बालबालिकाले विद्यालयमै च्याउ उत्पादन गरे राष्ट्रपतिमा राष्ट्रिय सहमतिको पहल गर्ने माओवादीको निर्णय बुटवलको इन्टलेक्चुअल स्कुलमा खेलकुदको पुरस्कार वितरण बुटवलमा अक्सिजन सुविधासहितका दुई स्वास्थ्य केन्द्रको निर्माण शुरु निर्वाचन समिक्षा प्रतिवेदन बुझाउन कांग्रेस रुपन्देहीको परिपत्र सर्वोच्च परिसरमा सुरक्षा बढाइयो रवि लामिछानेको नागरिकता विवाद- न्यायाधीशहरु फैसलाको तयारीमा जुटे केपी ओली कप फुटबल प्रतियोगिता हुने, विजेताले १० लाख रुपैयाँ पाउने लुम्बिनी प्रदेशका ४ सहित १६ जिल्लामा कुष्ठरोगीहरुको संख्या उच्च बेलहिया माविमा आधुनिक बाल कक्षा अनिवार्य मार्जिन र आयातमा प्रतिबन्ध लगाउँदा राजश्व संकलनमा असर दिप बोर्डिङमा खाना महोत्सब पर्दामा फर्कंदै मुन्नाभाइ र सर्किटको जोडी