१६ असार २०७९, बिहीबार

Jun 30, 2022

बुटवल । बिहीबारदेखि देशभर ‘मेरो गणना मेरो सहभागिता’ भन्ने नाराका साथ राष्ट्रिय जनगणना सुरु हुँदै छ । प्रत्येक १० वर्षमा हुने जनगणना अन्तर्गत १२औं राष्ट्रिय जनगणना बिहीबारबाट सुरु भएर ९ मंसिरमा सकिनेछ। रुपन्देहीमा राष्ट्रिय जनगणनाको सबै तयारी पूरा भएको छ । जिल्लामा लुम्बिनी प्रदेश जनगणना कार्यालय र जिल्ला जनगणना कार्यालय रुपन्देहीबाट गरि १ हजार एक सय २१ जना गणक जनगणनाका निम्ति हरेक घरदैलोमा पुग्नेछन्।

Advertisement

लुम्बिनी प्रदेश जनगणना कार्यालय रुपन्देही ‘क’ ले जिल्लाका ७ स्थानीय तहको गणनाको लागि ५२० जना गणक खटाएको जनजणना अधिकारी कृष्णराज पाण्डेले बताए । उनका अनुसार लुम्बिनी प्रदेश जनगणना कार्यालय, रुपन्देहीले बुटवल उपमहानगरपालिका, सैनामैना नगरपालिका, गैडहवा गाउँपालिका, कञ्चन गाउँपालिका, मायादेवी गाउँपालिका, सियारी गाउँपालिका, शुद्धोधन गाउँपालिकाको गणना संकलन गर्नेछ ।

जनजणना अधिकारी कृष्णराज पाण्डेले गणकहरुलाई ४ दिने तालिम प्रदान गरि आ–आफ्नो कार्यक्रममा खटाईएको बताए । उनले भने, ‘गणकलाई तालिम र सम्पूर्ण सामग्री दिएर आ–आफ्नो कार्यक्षेत्रमा पठाएका छौँ । उनीहरूले भोलिदेखि आफ्नो काम गर्नेछन् ।’ लुम्बिनी प्रदेश जनगणना कार्यालय रुपन्देही ‘क’ले जनगणनाको पहिलो चरणअन्तर्गत ३० भदौदेखि १८ असोजसम्म घर सूचीकरण गरेको थियो । घर सूचीकरण गर्न १३० जना सुपरिवेक्षक खटिएका थिए।

उक्त ‘क’ कार्यालय अन्तर्गत बुटवल उपमहानगरपालिकमा २ वटा, सैनामैना नगरपालिका, मायादेवी गाउँपालिका र शुद्धोधन गाउँपालिकामा १/१ वटा स्थानीय जनगणनाको कार्यालय स्थापना गरिएको उनले बताए ।

यता, जिल्ला जनगणना कार्यालय रुपन्देही ‘ख’ ले जिल्लाका अन्य ९ स्थानीय तहको गणनाको लागि ६०१ जना गणक खटाएको जनजणना अधिकारी अवधेश कुमार शुक्लाले बताए । जनगणना कार्यालय रुपन्देही ‘ख’ अन्तर्गतका गणकहरुले सिद्धार्थनगर नगरपालिका, तिलोत्तमा नगरपालिका, देवदह नगरपालिका, लुम्बिनी सांस्कृतिक नगरपालिका, रोहिणी गाउँपालिका, ओमसतिया गाउँपालिका, कोटहीमाई गाउँपालिका, सम्मरीमाई गाउँपालिका र मर्चवारी गाउँपालिका गरी ९ स्थानीय तहमा गणना गर्नेछन् ।

उनका अनुसार सिद्धार्थनगर नगरपालिका, तिलोत्तमा नगरपालिका, लुम्बिनी सांस्कृतिक नगरपालिका, देवदह नगरपालिका र सम्मरीमाई गाउँपालिकामा स्थानीय जनगणनाको कार्यालय स्थापना गरिएको छ । जनजणना अधिकारी शुक्लाले गणकहरुलाई तालिम प्रदान गरि आवश्यक साम्रगीहरु सहित आ–आफ्नो कार्यक्रममा खटाइएको बताए । गणकमार्फत् प्रत्येक घरपरिवारमा पुगी प्रश्नावलीमार्फत पारिवारिक विवरण तथा व्यक्तिको जन्म, मृत्यु, बसाइँसराइलगायतका विवरण सङ्कलन गरिनेछ ।

दोस्रो चरणको गणनाअन्तर्गत नै सबै स्थानीय तहका प्रत्येक वडा कार्यालयबाट वडास्तर सामुदायिक प्रश्नावलीमार्फत वडाको आधारभूत स्रोत, साधन, पहुँच, क्षमता, पूर्वाधार र विपद्सम्बन्धी विवरण पनि सङ्कलन गरिने छ । सोही क्रममा घरपालुवा पशुपक्षीको विवरण पनि सङ्कलन हुनेछ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

रेष्टुरेन्टमा १६ वर्षीया किशोरी बलात्कृत सनकको भरमा संसद भंग गर्ने कार्यले गैरदलीय प्रवृत्तिको विकास : झलनाथ खनाल विभिन्न विपद् कोषमा ६ अर्ब ८० करोडभन्दा बढी रकम, कुन प्रदेशमा कति ? केपी ओली र वामदेव गौतमबीच भेटवार्ता पर्खाल भत्किएर पुरिँदा एक महिलाको मृत्यु प्रजातन्त्र होइन गठबन्धनतन्त्र ! सर्वोत्तम लिटोको प्याकेटमा कीरा कसरी लाग्छ हैजा ? यी हुन् लक्षण र रोकथामका उपाय सुनको मूल्य प्रतितोला तीन सय रुपैयाँले घट्यो दक्षिण कोरियामा २०२३ का लागि श्रमिकको तलब ५ प्रतिशतले वृद्धि सयपत्री हाइड्रोपावरको आईपीओ भर्ने समय थप ट्रक र मोटरसाइकल ठोक्किँदा एक जनाको मृत्यु राजस्थानमा धार्मिक तनावः मोदीलाई धम्की, इन्टरनेट सेवा बन्द रुपन्देहीको सैनामैनाका एक युवा मृत अवस्थामा फेला फुटबलर भरत र नवयुग एनएसी प्रतियोगिता खेल्न अमेरिका प्रस्थान डाइभर्सन निर्माणपछि खुल्यो पूर्व–पश्चिम राजमार्ग, कस्ताे छ अन्य सडककाे अवस्था ? मध्यअसारसम्म लुम्बिनीमा ३३ प्रतिशत मात्र रोपाईं आज पनि देशभर वर्षाको सम्भावना श्रीमान १० वर्ष वेपत्ता भए श्रीमतीलाई एकल भत्ता दिने प्रस्ताव रोटरी क्लब भैरहवाद्वारा तिलोत्तमास्थित विद्यापिठका विद्यार्थीलाई कम्प्युटर तथा झोला वितरण