१ कार्तिक २०७८, सोमबार

Oct 18, 2021

एजेन्सी । जेरूसेलममा पुरातत्वविद्हरुले २७ सय वर्ष पुरानो शौचालय फेला पारेका छन् । शौचालय फेला पारेसँगै प्राचीन समयका केही तथ्या उजागर भएका छन् । प्राचीन कालमा निजी शौचालय सुविधा सम्पन्न हुने गरेको पुरातत्वविद्ले अनुमान गरेका छन् । 

Advertisement

चिल्लो दर्शन ढुंगामा वर्गाकारमा कलात्मक ढंगले बनाइएको शौचालय भेटिनुले पुरानो सहरको वास्तुकला झल्किएको इजरायलको पुरातत्व प्राधिकरणले जनाएको छ । वर्गाकार ढुंगाको मध्य भागमा गहिरो प्वाल पारेर त्यसमुनि सेफ्टी ट्यांकी बनाइएको अवस्थामा पुरानो शौचालय भेटिएको थियो । 

‘क्यूबिकल आकारको निजी शौचालय प्राचीन कालमा निकै दुर्लभ मानिन्छ । यदाकदा त्यस्ता शौचालय उत्खनन्का क्रममा भेटिन्छन्,’ उत्खनन् टोलीका निर्देशक याकोभ विलिङले भने । धनी व्यक्तिले मात्रा त्यस्ता शौचालय राख्न सक्ने उनको भनाई छ । आफ्नो टेबुलनजिकै शौचालय हुनु भनेको त्यतिबेलाको धनाढ्य व्यक्ति भन्ने बुझिन्थ्यो । 

सेफ्टी ट्यांकभित्र हड्डी र माटोका भाँडाकुँडा भेटिनुले त्यतिबेलाको जीवन शैली र मानिसहरूको पोषणको अवस्थासमेत  उजार गरेको पुरातत्व निकायका अधिकारीहरूले जनाएका छन् । प्राचीन कालमा मानिसहरूले घरनजिकै वगैंचा र फलफूलका बिरुवा रोप्ने गरेको पनि अध्ययनमा देखिएको छ । 

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

दाङमा धानवालीमा पुगेको क्षतिको विवरण संङ्कलन हुँदै रुपन्देहीको समृद्धिका लागि सदैब प्रयत्नशिल रहनेछु : गृहमन्त्री खाँण बाढीले डाइभर्सन बगायो, पुर्व–पश्चिम राजमार्ग अवरुद्ध दुई दिनको वर्षाले धानबाली नष्ट, काटेर राखेका धान पनि खेतमै डुब्यो भित्र्याउने बेलाको रुपन्देहीको धानबालीमा वर्षाले क्षति, क्षतिको विवरण आउन बाँकी जेम्स बोन्डको सम्पत्ति सन्तानले नपाउने प्रकृतिसँग रमाउन सिद्धबाबाधाम मनकामनामा बस दुर्घटना : ३० घाइते, १० को अवस्था गम्भीर बजारमा गोलभेडाको मुल्य बढ्दा साना किसानको टनेलबाटै खोसाखोस सुविधा मात्रै लिएर बित्यो चार वर्ष, भूमिकाविहीन जिसस अभिषेक, दर्शन, मनिष र आयुष सम्मिलित यू–२३ टोलीकाे घोषणा हिन्दू मन्दिर तोडफोड, मुसलमानको ज्यादतीबिरुद्ध भोक हड्ताल घोषणा आईसीएफसी फाइनान्सको १०% बोनस सेयर र ४% नगद लाभांश घोषणा गुल्मी कारागारमा क्षमताभन्दा तेब्बर कैदीबन्दी : १० स्थायी दरबन्दी १ कर्मचारी श्रीमतीको लौरो प्रहारबाट श्रीमानको ज्यान गयो,श्रीमती गम्भिर घाइते रुपन्देही आउन लागेका गृहमन्त्री खाँण काठमाण्डौंमा रोकिए स्वदेश फर्कियो साफ उपविजेता नेपाली टोली पानीले खर कुहिएपछि किसान मर्कामा हिमाली भेगमा यसरी हुँदैछ बलिवुड चलचित्र उँचाईको छायांकन टी-ट्वान्टी विश्वकपमा आज पनि दुई खेल