६ जेष्ठ २०७९, शुक्रबार

May 20, 2022

बुटवल । संयुक्त अधिराज्यभित्रकै दुई टिम भए पनि विश्व फुटबलको सर्वोच्च निकाय फिफाले इंग्ल्यान्ड र स्कटल्यान्डलाई दुई देशको मन्यता दिएको छ।फुटबलको इतिहासमा सन् १८७२ पछिका खरा प्रतिद्वन्दी मानिएका तिनै छिमेकी टिम स्कटल्यान्ड र इंग्ल्यान्डले आज लन्डनस्थित वेम्बली रंगशालामा प्रतिस्पर्धा गर्दैछन्।जारी युरोकपको समूह डीमा रहेका यी टिमले आज शुक्रबार राति पौने १ बजे वेम्बली रंगशालामा प्रतिस्पर्धा गर्दैछन्।

Advertisement

त्यसो त यी दुई टिमबीच हुने खेलमा जहिल्यै पनि वेम्बली रंगशाला जोडिएर आउने गरेको छ। किनेभने यी दुई टिमले त्यही मैदानमा ३२ पटक खेलिसकेका छन्। र, आज राति ३३ औं पटक खेल्न जाँदैछन्। ३२ खेलको आँकडा अधिराज्यका अन्य देशको तुलनामा झन्डै दोब्बर (उत्तरी आयरल्यान्ड र वेल्ससँग समान १८ पटक) हो।

अर्को रोचक कुरा चाहिँ यो रंगशालामा स्कटल्यान्ड र इंग्ल्यान्डबीच सम्पन्न यसअघिका कुनै खेल गोलरहित बराबरी भएका छैनन्। साथै इंग्ल्यान्ड र स्कटल्यान्डबीच अहिले हुन लागेको ११५ औं खेल हो भने प्रतिस्पर्धात्मक तालिकामा १०० औं खेल हो।

लामो समयसम्म प्रतिद्वन्दीका रुपमा रहेको यी दुई टिमले मोडर्न फुटबल सुरु भएपछि भने आपसमा कमै खेल खेलेका छन्। ठूलो प्रतियोगितामा यसअघि सन् १९९६ (युरोकप)मा इंग्ल्यान्ड र स्कटल्यान्ड भिडेका थिए। वेम्बलीमै भएको त्यो खेलमा इंग्ल्यान्डले २–० गोलको जित निकालेको थियो।

यता २१ औं शताब्दीमा इंग्ल्यान्ड–स्कटल्यान्डबीच चार खेल भएका छन्। जसमा १६ गोल स्कोर भएका छन्। ११ गोल इंग्ल्यान्डले गर्दा ५ गोल स्कटल्यान्डले गरेको छ। पछिल्ला ११ खेलको कुरा गर्दा स्कटल्यान्डले एक खेलमात्र जितेको छ। आठ खेल इंग्ल्यान्डले जित्दा दुई बराबरी भएका छन्। वेम्बलीमा स्कटल्यान्डले सन् १९९९ को नोभेम्बरयता जित निकालेको छैन।

अहिलेको युरोकपमा यी दुवै टिम समूह ईमा छन्। समूहको पहिलो खेलपछि चेक गणतन्त्र शीर्षस्थानमा छ भने पहिलो खेलमा क्रोएसियालाई हराएको इंग्ल्यान्ड दोस्रो स्थानमा छ। त्यस्तै पहिलो खेलमा चेक गणतन्त्रसँग हार बेहोरेको स्कटल्यान्ड तालिकाको पुछारमा छ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

घर फर्किए म्यादी प्रहरी उत्तर कोरियामा ‘ज्वरो’बाट २२ लाख प्रभावित मदन भण्डारी स्मृति यु–१४ लिटिल स्टार क्रिकेटको उपाधि बुटवल टाइगर्सलाई गठबन्धनलाई भारी मतले पछि पार्दै कलैया उपमहानगरमा एमाले विजयी तिलोत्तमामा गठबन्धनका खाँणलाई पछि पार्दै चापागाईं, उपप्रमुख चौधरीको फराकिलो मतान्तर कायम स्वस्थ जीवन जिउन उचित आहारमा ध्यान दिऔँ : लुम्बिनी प्रदेश प्रमुख शेरचन रुपन्देहीका ८ पालिकाका निर्वाचित जनप्रतिनिधिले लिए शपथ सैनामैनाका जनतालाई पूर्व मेयर कार्कीको प्रतिबद्धता-‘जनसेवामा जुट्न कुनै कुराले बाधा पुर्याउने छैन’ सैनामैना प्रमुखमा गठबन्धनका शर्मा, उप-प्रमुखमा एमालेकी राना रुपन्देहीको गैडहवा प्रमुख र उपप्रमुखमा एमाले विजयी लिटिल बर्ड्समा पुरस्कार वितरण तथा सांस्कृतिक कार्यक्रम एसिया कप छनोट: किरण पनि टिमबाहिर, चार खेलाडीलाई अवसर सम्मरीमाईमा अध्यक्ष र उपाध्यक्षमा कांग्रेस विजयी रुपन्देहीको मर्चवारी अध्यक्षमा कांग्रेस परित्याग गरेका बरई विजयी तिलोत्तमामा खाँण भन्दा चापागाईं १८६ मतले अगाडि ६५० पालिकामा नतिजा आयो, कांग्रेसलाई २९२ पालिका पाल्हीनन्दन गाउँपालिकामा पुनःमाओवादीका बैजुप्रसाद गुप्ता शपथ ग्रहणपछि सिद्धार्थनगरका मेयरकाे घाेषणा- आफूले पाएकाे मत बराबर वृक्षारोपण गर्छु भरतपुर महानगर अपडेट : रेनुलाई ३ हजार बढी मतान्तर, पछ्याउँदै सुवेदी छुट्टाछुट्टै सवारी दुर्घटनामा चार जनाको मृत्यु