१५ मंसिर २०८०, शुक्रबार

Dec 1, 2023

काटी देउ मेरा हातहरु
थुनिदेउ मेरो मुख
खाइदेउ मेरो जागिर
लगाइ देउ पार्टीको ट्याग
कुनै पीर छैन
सधैं म
श्रमजीवी,सर्वहाराका पक्षमा उभिइरहनेछु ।

Advertisement

यो कविता कुनै चिरपरिचित कविको होइन । तर, कविताप्रति रुची देखाउने श्रमजीवि वर्गको सधैं वकालत गरिरहने मेनका पोखरेलको हो । पेसाले सहकारीकर्मी । रुचीले राजनीति । सपना उनको समाज सेवा । चाहे त्यो राजनीति वा सामाजिक काम गरेर किन नहोस् !

मेनकाको खास घर बर्दियाको ठाकुरबाबा नगरपालिका वडा नं.१ को भुरी गाउँमा पर्छ । त्यहीको साना किसान सहकारीमा उनी मुख्य व्यवस्थापकका रुपमा कार्यरत् छिन् । सहकारीमा सेवा गर्न थालेको पनि दुई दशक नाँघिसक्यो । पढाई एम.विएस् । सहकारीमार्फत समाजमा आर्थिक उन्नति र प्रगति सम्भव छ भन्ने मनसायका साथ अढि बढिरहेकी मेनकाले सामाजिक न्याय र आर्थिक समानताका निम्ति सहकारी नै रामवाण भएको महसुस् गर्छिन् । सहकारीकै सहायताले समाज परिवर्तनमा टेवा पुराएको छ । उद्यमशीलतामा जोड दिएको छ ।

दुई छोरी( पल्लवी र शताब्दि खनाल)की आमा मेनकाले छोरा नै चाहिन्छ भन्ने चाहना राख्दिनन् । छोरीलाई छोरासरि शिक्षादीक्षा दिन सकिएमा कुनै मानेमा छोरी पछि पर्दैनन् भन्ने उनको गतिलो तर्क छ । त्यही भएर उनले नारी एकता शक्ति केन्द्र नामक गैरसरकारी संस्था खोलेर बर्दिया जिल्लामा दुई छोरीमात्र रहेका र भविष्यमा छोराको अपेक्षा गरेर सन्तान नपाउने आमाबाबालाई सम्मान गर्ने कामको नेतृत्व गरेकी थिइन् । २०६७ सालमा उनको संस्थाले ६८ जना उक्त किसिमका जोडीलाई सम्मान गरेको मेनकाले बताइन् ।

महिलाका पाठेघरको क्यान्सर परीक्षण,निःशुल्क स्वास्थ्य शिविर सञ्चालनमा सुरुआती समयमा बर्दियामा सहयोग गर्दै आएका ती स्वास्थ्य कार्यक्रमहरुलाई यतिबेला स्थानीय पालिकाहरुले आफ्नो नियमित कार्यक्रममा समावेश गरेको कुराले उनी सन्तुष्ट छिन् । त्यतिमात्र होइन मेनकाले नेतृत्व गरेको संस्थाले विपन्न र एकल महिलाहरुलाई सीपमूलक तालिम,त्यसबाट स्वरोजगार सिर्जना गराउने काममा समेत उत्कृष्ट योगदान पुराउँदै आएको भुल्नै सक्दिनन् ।

मेनका दिदीबहिनीका स्वास्थ्य समस्यामात्र होइन,सामाजिक,आर्थिक एवम् राजनीतिक स्वतन्त्रता र हरेक किसिमका विभेद विरुद्धको यात्रामा छिन् । सानैदेखि क्रान्तिकारी स्वभावकी मेनका, जन्मघर दैलेमा रहँदा नेपाल मजदूर किसान पार्टीको विद्यार्थी संगठन नेपाल क्रान्तिकारी विद्यार्थी संघमा आवद्ध थिइन् । उनका दाजु दैलेख जिल्लामा कम्युनिष्ट पार्टीको विस्तारमा योगदान पुराउने विशिष्ट नेताका रुपमा परिचित छन् ।

सानैदेखि गाउँमा हुने हरेक प्रकारका विभेद विरुद्धमा उनी सक्रिय हुन्थिन् । गाउँमा घरेलु मदिराका कारण दैनिक झैंझगडा हुने,श्रीमान,श्रीमतीकाबीच पारपाचुेक हुने र समाजमा नै विकृति हुन थालेपछि उनले मदिरा नियन्त्रणका निम्ति घरदैलोमा पुगेर मदिरा हटाउन महिलालाई जागृत गराउने कामको अभियान सञ्चालन गरिन् । त्यो उनको क्रान्तिकारी एवम् समाजलाई जागरण ल्याउने कार्यक्रम थियो ।

२०५८ सालमा उनी नेकपा एमाले समर्थित अनेम संघमा समाहित भइन् र जिल्ला नेतृत्वमा बसेर काम गरिन् । त्यसले उनलाई थप संगठित हुन र विभेद विरुद्धमा आवाज ओकल्न सम्भव भयो । जागिरसँगै यतिबेला उनी नेकपा एमालेको बर्दिया जिल्ला कमिटी सचिवालय सदस्य छिन् । विहे भएर दैलेखबाट बर्दिया सरेपछि उनी पार्टी राजनीतिमा सक्रिय छिन् । दुई पटकसम्म उनले ठाकुरबाबा नगरपालिकामा जनप्रतिनिधि हुन जमर्को गरिन् तर अवसर प्राप्त गर्न सकेकी छैनन् ।

मिसन ८४ का निम्ति सहकारीको सेवा छाडेर मूल राजनीतिमा होमिने तयारीका साथ अघि बढेकी मेनकाले लुम्बिनी प्रदेशको पहिलो अधिवेशनमा पदाधिकारीमा दावी पेश गर्ने सोच बनाएकी छिन् । उनको घर परिवार प्रजातान्त्रिक विचार बोक्ने तर उनी भने वामपन्थी पारिवारिक पृष्ठभूमिबाट आएकी हुनाले आफ्नो विचारको अंकुरणलाई फैलाउन तल्लीन छिन् । उनका दाजुहरु लक्ष्मी पोखरेल,टंक पोखरले र शिव पोखरेल अनि श्रीमान शंकर खनाल यतिबेला उनका राजनीतिक भरोसा बनेका छन् । बाबाआमा र सासुआमाको प्रेरणाले मेनका राजनीतिमा गतिशील एवम् प्रयत्नशील छिन् ।

सहकारी,विभिन्न गैरसरकारी संस्थाहरुमा काम गर्दै आएकी मेनकाले देशको मूल राजनीति ठीक नभएसम्म देश कुशल तरिकाले सञ्चालन हुन सक्नेमा सन्देह प्रकट गर्दछिन् । महिला अधिकारकर्मीका रुपमा आफ्नो परिचय स्थापित गर्न सफल मेनकाको मूल सोच नै राजनीतिक स्थीरता र सुशासनको लागि आफूहरुजस्ता पढेलेखेका युवाहरुको मूल राजनीति र संसदीय फाँटमा हस्तक्षेप खाँचो रहेको बताइन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

राष्ट्रियसभा निर्वाचनको कार्यतालिका सार्वजनिक युद्दबिराम लगत्तै गाजामा इजरायली हमला, अहिलेसम्म २१ काे मृत्यु जनमत पार्टीको वडा अधिवेशन आजबाट सुरू, प्रदेश अधिवेसन बैशाखमा शिवम् होल्डिङ्सले आईपिओ निष्कासन गर्ने जाजरकोट भूकम्प : अस्थायी आवासको पहिलो किस्ता वितरण प्रारम्भ हमास र इजरायलबीच युद्ध सुरु, युद्धविराम सम्झौता समाप्त जनप्रतिनिधिहरुको विवादका कारण गाउँसभा भएन मङ्सिरमा बिहेका ६ वटा लगन बाँकी आयल निगममा ३१ पदका लागि नयाँ कर्मचारीको माग सेलरोटी पकाउँदा इराकमा सांसदका आफन्त सवार गाडीमा बम आक्रमण, १० को मृत्यु पूर्व गृहमन्त्री खाँण थुनामुक्त हुने नहुने बारे आज फैसला हुँदै केपी ओली टी-२० को फाइनल आज मधेस प्रदेश र आर्मी भिड्दै नेपालमा लगानी गर्न प्रधानमन्त्रीको आग्रह आज ३६औँ विश्व एड्स दिवस युवाहरु मिलेर बुटवलमा खोले ३ करोड लगानीमा ग्याष्ट्रो सेन्टर आजबाट बागमती प्रदेश महिला क्रिकेटको तयारी सुरू लुम्बिनीमा छाडा चौपायाको व्यवस्थापन गर्न कोष र नगरपालिकाविच सहकार्य बौद्व शिक्षाबाट विश्वमा शान्ति फैलाउन सकिन्छ : प्रदेश प्रमुख शेरचन हरियाली प्रबर्द्धनमा नमस्ते एकेडेमी