६ आश्विन २०८०, शनिबार

Sep 23, 2023

न्युर्योक । पूर्वी क्यानडामा आगलागी हुँदा उत्तरी अमेरिकाका सहरहरू धुवाँ र धुवाँले ढाकेका छन्।  धुवाँले न्यूयोर्कको अवस्थालाई बिगारेको छ, यसका धेरै क्षेत्रहरूमा आकाश गहिरो सुन्तला रंगमा परिणत भएको छ। बुधवार न्यूयोर्क विश्वको सबैभन्दा खराब हावाको गुणस्तर भएको शहर थियो।

Advertisement

क्यानडा यतिबेला जङ्गलमा लागेको भिषण डढेलोमा परेको छ । यो आगलागी यति खतरनाक हुदैँ गएको छ कि यसको प्रभाव छिमेकी देश अमेरिकामासमेत  पुगेको छ । जसकाकारण गहिरो सुन्तला धुवाँले न्यूयोर्क शहर र अमेरिकाका अन्य क्षेत्रहरू ढाकेको छ। अवस्थालाई ध्यानमा राख्दै स्वास्थ्य अधिकारीहरूले सर्वसाधारणलाई सचेत गराईरहेका छन् । 

यस बिषयमा अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले क्यानडाका प्रधानमन्त्री जस्टिन टुडोसँग टेलिफोनमा कुराकानीसमेत गरेका छन् । क्यानडा हाल सबैभन्दा खराब जंगली आगोसँग लडिरहेको छ। क्यानाडाको राष्ट्रिय फायर डाटाबेसका अनुसार देशको ३.८ मिलियन हेक्टर जङ्गलको आगोको जोखिममा छ। रिपोर्टहरूका अनुसार, क्यानाडामा ४०० भन्दा बढी सक्रिय डढेलोहरू छन, जसमध्ये २४६ नियन्त्रण बाहिर छन्।

सबैभन्दा खराब अवस्था क्युबेक प्रान्तमा छ, जहाँ १५४ क्षेत्रमा आगो बलिरहेको छ। यही कारणले गर्दा क्युबेकले मानिसहरूलाई सो क्षेत्र छाडेर बाहिर निस्कन आदेश दिएको छ। ओटावामा हावाको गुणस्तर १० प्लस श्रेणीमा वर्गीकृत गरिएको छ। यो वातावरण क्यानाडाको वायु गुणस्तर स्वास्थ्य सूचकांकमा सबैभन्दा खराब स्तर हो, जुन धेरै उच्च जोखिमलाई संकेत गर्दछ।

प्राकृतिक संसाधन विभागको उत्तरी वनीकरण केन्द्रका महानिर्देशक माइक नोर्टनले भने कि क्यानडाले यस वर्ष अहिलेसम्म २,२१४ जङ्गलमा आगलागी देखेको छ। जसमा ३० लाख हेक्टरभन्दा बढी क्षेत्र जलेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

देश बिरुद्ध लेखेको आरोपमा पाकिस्तानमा एक पत्रकार हिरासतमा छन्द लहरीमा लहरिँदा नेपालमा लगानी गर्न आयरल्याण्डका राष्ट्रपतिसँग सभामुखकाे अनुराेध ओलीले सम्झिए भारतीय नाकाबन्दीका कष्टकर दिन आज क्यानको नेतृत्व चयन हुँदै, चतुरबहादुर र बिनयराज बीच प्रतिस्पर्धा मुगु सदरमुकाम गमगढी बजारमा आगलागी, ५ घर पूर्ण रुपमा क्षति  बोलेरो जीपबाट खसेर बालकको मृत्यु आजदेखि प्रधानमन्त्री प्रचण्ड चीन भ्रमणमा राहत शिक्षकहरुले पुनः आन्दोलनको घोषणा लुम्बिनी प्रदेश याेजना आयाेगमा थपिए दुई सदस्य पल्लीकोट स्वास्थ्य चौकीमा गुल्मी जिल्लाका स्वास्थ्यकर्मीहरुको जमघट २१ औं लिस्नु कपको उपाधि फर्साटिकरलाई सरकार र शिक्षकबीच सहमति, आन्दाेलन फिर्ता बैतडीमा १९ वर्षीया एक किशोरी मृत फेला रासायिक मल विस्थापित गर्न अर्गानिक मल उत्पादनमा ध्यान बाँकेको जयेन्दु बाल सुधार गृहमा झडपपछि नौ थुनुवा फरार मलेसिया पठाइदिन्छु भन्दै तीन लाख ठगी गर्ने एक जना प्रकाउ नक्कली नोटसहित सुनसरीबाट दुई जना पक्राउ दिगो विकास लक्ष्यका बारेमा छलफल गर्न सरकारले सर्वपक्षीय बैठक बोलाउनुपर्छ : अध्यक्ष तिमिल्सिना अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेन र प्रधानमन्त्री प्रचण्डबीच भेटवार्ता