२१ माघ २०७९, शनिबार

Feb 4, 2023

गुल्मी । वैदेशिक यात्राका लागि यसअघि मेशिन रिडेबल पासपोर्ट (एमआरपी) प्रयोग हुँदै आएकोमा सरकारले विद्युतीय राहदानी (ई–पासपोर्ट) कार्यान्वयनमा ल्याएको छ । विद्युतीय राहदानी (ई–पासपोर्ट) सेवा दिन थालेपनि सेवाग्रहीले चाहेको बेला सेवा लिन नपाउदा समस्या हुँदै जान थालेको छ ।

Advertisement

माग अनुसार सेवा नपाउदा सेवाग्रही समस्यामा परेका छन् । गुल्मी जिल्लासँगै देशभर सरकारले विद्युतीय राहदानी (ई–पासपोर्ट) सेवा दिन सुरु भएको छ । सरकारले मेसिन रिडेबल पासपोर्ट (एमआरपी) लाई विस्थापित गरेपछि ९ई–पासपोर्ट० सेवा दिन थालेको हो । तर यो सेवा सेवाग्रहीको माग अनुशार चाहेजति दिन नसक्दा सेवाग्रहीले शास्ती खेप्दै आएका छन् ।

फारम भर्न अनलाइन सिस्टममा सधै नखोल्ने गरेकाले सेवाग्रहीले समस्या भोग्नु परेको सेवाग्रही जीवन ज्ञवालीले बताए । उनले शुक्रवार मात्रै फारम खोल्नु पर्ने भएकाले समस्यामा परेको उनले बताए विकसित मुलुकहरुले विद्युतीय राहदानी ९ई–पासपोर्ट० प्रयोग गर्नथालेपछि नेपाले पनि नयाँ पासपोर्ट दिन सुरु गरेको हो । अहिले जिल्ला प्रशासन कार्यालय गुल्मीले अहिले सिमित संख्यामा मात्रै राहदानी दिन थालेको छ ।

जसले गर्दा सेवाग्रहीले हैरानी खेप्नु परेको छ । प्रशासनमा तीनवटा डेक्स राखेर विद्युतीय राहदानी ९ई–पासपोर्ट० सेवा दिन सेवा दिन थालिएको छ । विद्युतीय राहदानी (ई–पासपोर्ट) माग अत्यन्तै धेरै भएको गुल्मीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी पुण्य बिक्रम पौडेलले बताए । काठमाडौंबाट पनि सेवा लिन गाहे भयो भनेर प्रिन्डोलमेन नगरी यहाँ आएर वस्ने गरेको पौडेलले बताए ।

जिल्लबनेको राहदानीको ५० प्रतिशत प्रयोग हुनेहो भने जिल्लाको जनसंख्या शुन्य हुने बताए । काठमाडौंबाट पनि राहदानी लिन जिल्लामा आउने गरेकाले चाप वढेको छ । पहिला ल्यावहरुमा, फोटो स्टुडियो, बाहिर गर्ने काम अहिले सबै भित्र गर्नुपर्ने हुन्छ । दिनमा एउटा डेक्सबाट दैनिक३०/४० वटा सम्म काम गर्न सकिने प्रमुख जिल्ला अधिकारी पौडेलले बताए ।

अन्य जिल्लाको तुलनामा यस जिल्लामा सहज रुपमा काम भएको बताए । विद्युतीय राहदानी (ई–पासपोर्ट) लिन सेवाग्रही आउने गरेकाले प्रशासनका कर्मचारीको तर्फबाट सेवा नरोकिए पनि प्रबिधिका कारणले कहेलेकाही समस्या आउने गरेको छ । विद्युतीय राहदानी (ई–पासपोर्ट) लिन सुरुमा आफैलो वा साइबरबाट फम भरेर तोकेको दिन फम लिएर जानुपर्ने हुन्छ ।

तर सुरुकै फारम भर्न नपाउदा कैयौं नागरिक सेवा लिनबाट बञ्चित छन् । प्रशासन कार्यालयको राहदानी फाँटमा गइसकेपछि तिन चरणमा काम पुरा गरेपछि मात्रै विद्युतीय राहदानी (ई–पासपोर्ट) तयार हुन्छ । जसका लागि प्रशासनमा सुरुमा फारम भेरिफाई गरेपछि राजश्व बुझाउनु पर्ने हुन्छ । त्यसपछि सोहि शाखामा रहेको दोस्रो स्टेशनमा फोटो खिचाएर थप भेरिफाइ भएपछि अर्को स्टेशनमा जाने गर्दछ ।

अन्तिम चरणमा रहेको स्टेशनबाट प्रमाणीत गरेपछि विद्युतीय राहदानी (ई–पासपोर्ट) प्रिन्टका लागि राहदानी बिभागमा जान्छ । विद्युतीय राहदानी (ई–पासपोर्ट) सेवा लिन सक्कल नागरिता, शैक्षिक प्रमाणपत्र, बसाइसराइँको हकमा प्रमाणपत्र, बिह गरेको खण्डमा बिवाह दर्ताको प्रमाणपत्र र राष्ट्रिय परिचयपत्र अनिवार्य गरिएको छ ।

जिल्लामा विद्युतीय राहदानी (ई–पासपोर्ट) सेवा दिनथालेसँगै ६ सय वढिको राहदानी बनेको प्रशासले जनाएको छ । अब राहदानी लिन लामो समय लाइनमा बस्न पनि नपर्ने भएको छ । अनलाईनबाटै फारम दर्ता गरेपछि राहदानी लिन कहिले प्रशासनमा सम्पर्क गर्ने भन्ने दिन पनि फारम भरेपछि तोकिदिने भएकाले त्यो दिन मात्रै प्रशासनमा जान सकिन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

लुम्बिनीमा हुने राम कथा ३ दिन पछि सर्यो : माघ २४ देखि प्रवचन, २१ गतेदेखि नै भण्डारा विरगाथाका सदस्यलाई सहकारी शिक्षा शहकारी सञ्चालकको मनपरीले बचतकर्ताको रकम जोखिममा वाट्सएपमा ‘नेपाली केटी’ एपको प्रयोग गरी लाखौ रकम ठगी गर्ने ८ जना पक्राउ माधव नेपाललाई भेट्न नारायणकाजी श्रेष्ठ एकीकृत समाजवादीको कार्यालयमा देशको अर्थतन्त्रमा सुधारको संकेत देखिएको छ : प्रधानमन्त्री लुम्बिनीबाट कुशिनगरसम्म बौद्धपरिपथ साईकल यात्रा शुरु बढ्दैछन् लागूऔषध दुर्व्यसनी शनिबार रुपन्देहीको तिलोत्तमामा रोटरीका सदस्य बीच ब्याडमिन्टन नेपाल एयरलाइन्सका टिकट अनलाइनबाटै काट्न सकिने शिक्षामा सुधारमार्फत् समृद्धिको जग बसाल्छौँ : प्रधानमन्त्री श्रममन्त्री अर्याल र मलेसियाका गृहमन्त्री नासुसनबीच भेटवार्ता गण्डकी प्रदेशसभाबाट दुईवटा अध्यादेश पारित पठान सफल हुँदा आमिर खान विस्थापित ! बैंकको चर्को ब्याजले बिस्थापित हुने अवस्थामा पुगेको ईट्टा व्यवसायीको चिन्ता कपिलवस्तुमा २१ लाखसहित तीन जना पक्राउ गाडी चलाउँदा चलाउँदै घनश्याम भुसाल बेहोस, सिभिल अस्पतालमा भर्ना सन्दीप लामिछानेविरुद्धको मुद्दामा कैफियत प्रतिवेदन झिकाउन सर्वाेच्चको आदेश हेमन्त कान्छाको पिरतीमा विजय, निशा र चाहना सन्दिप लामिछानेलाई राष्ट्रिय टिममा राखेको विरोधमा सामाजिक सञ्जालमा