१२ असार २०७९, आईतवार

Jun 26, 2022

बुटवल । एमसीसी विरुद्ध नाराबाजी भएपछि दुईदिन अघि विज्ञप्ति निकालेर कडा कारबाही गर्ने चेतावनी दिएको गृह मन्त्रालयले आइतबार पुनः अर्को विज्ञप्ति जारी गरेको छ । गृहमन्त्रालयले एक विपप्ति जारी गर्दै छिमेकी राष्ट्रको प्रधानमन्त्रीको प्रतिष्ठामा आँच आउने गरी विरोध नगर्न आग्रह गरेको हो ।

Advertisement

महाकाली नदीमा भारतीय सीमा सुरक्षा बल एसएसबीले तुइन काटिदिएपछि नेपाली नागरिक जयसिंह धामी वेपत्ता भएको भन्दै छानविन र दोषिमाथि कारबाहीको माग र्दै विरोध प्रदर्शन भएपछि गृहमन्त्रालयले विप्ति निकालेको हो । नेपाल तथा नेपाली नागरिक माथि भारतीय दमनको विरोध गर्दै भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदिको पुत्ला जलाइएपछि गृहमन्त्रालयले यसप्रकारका क्रियाकलाप नगर्न आग्र भनेको छ ।

गृह मन्त्रालयका सहसचिव फणिन्द्र पोखरेलद्वारा आइतबार जारी गरिएको विप्तिमा लेखिएको छ–‘ विगत केही दिनयता छिमेकी मित्रराष्ट्रका प्रधानमन्त्रीको प्रतिष्ठामा आँच आउने गरी नाराबाजी गर्ने, जुलुस प्रदर्शन गर्ने र पुत्ला दहन गर्ने गतिविधि प्रति गृह मन्त्रालयको गम्भीर ध्यानाकर्षण भएको छ ।’ गृहमन्त्रालयले भनेको छ ‘यस्ता उच्छृङ्खल र निन्दनीय गतिविधिप्रति मन्त्रालय गम्भीर आपत्ति प्रकट गर्दछ ।’

महाकाली नदीमा वेपत्ता जयसिंह धामिको बारेमा छानविन गर्न बनेको समितिले समेत भारतीय सीमा सुक्षा बल एसएसबीको उपस्थितीमै तुइन काटिएको कुरालाई प्रतिवेदनमा उल्लेख गरी सरकारलाई बुझाएको छ । छानविन प्रतिवेदन प्राप्त गरिसकेको सरकारले दोषिउपर छानविन तथा कारबाहीका लागि पहल नगरेको भन्दै विरोध हुन थालेपछि सरकारले विरोधका कार्यक्रम रोक्न विज्ञप्ति निकालेको छ ।

गृहमन्त्रालयले शुक्रबार जारी गरेको विप्तिमा समेत मित्रराष्ट्रहरु विरुद्ध लक्षित हुने गतिविधिलाई नियन्त्रण गर्न र त्यस्ता गतिविधिमा संलग्न भई कानून हातमा लिनेलाई कारवाही गरिने व्यहोरा जानकारी गराइएको थियो ।

‘विकास आयोजना कार्यान्वयनमा असुरक्षा महसुस हुने तथा मित्रराष्ट्रहरूको सम्बन्धमा नै आँच आउने कुनै पनि गतिबिधि नगर्न नगराउन मन्त्रालय अनुरोध गर्दछ । त्यस्ता अभिव्यक्ति र गतिबिधिको मन्त्रालयले सूक्ष्म रूपमा निगरानी राख्ने, विश्लेषण गर्ने र त्यस्ता गतिबिधि गर्ने उपर प्रचलित कानुन बमोजिम कडा कारबाही समेत गरिने व्यहोरा सबैमा जानकारी गराइन्छ ।’ सरकारले जारी गरेको विज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।

सरकारले विज्ञप्ति निकाल्नु अघि एमसीसीको बारेमा चौतर्फी बिरोध हुनुका साथै सञ्चार माध्यमहरुमा समेत यस विषयमा कुरा उठाइएको थियो । सोही विषयलाई लिएर गृहमन्त्रालयले धम्किपूर्ण रुपमा विज्ञप्ति निकालेको भन्दै चासो व्यक्त गरिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

शान्ति समाजद्वारा लागुऔषध दुर्व्यसनविरुद्ध सचेतना लुम्बिनीमा ४३ प्रतिशत भूमिमा खेती, ५० प्रतिशतमा मात्रै सिंचाई सुविधा विद्यालय गएका छात्र खोलामा मृत फेला धान दिवसको अवसरमा बुधबार सार्वजनिक बिदा दिने २७ किलो गाँजासहित दुई युवक पक्राउ सैनामैनामा ३ दिने अगरबत्ती बनाउने तालिम, आत्मनिर्भरका लागि टेवा पुर्याउने कटुवा पेस्तोलसहित भरतपुरबाट एक युवा पक्राउ प्रधानमन्त्री देउवाद्वारा मन्त्रिपरिषद् पुनर्गठन, यी हुन् थपिएका मन्त्री शिक्षाको बिकासका लागि सञ्चार सवलीकरणमा सरोकारवालाको जोड विदेशी कम्पनीलाई सुम्पिएको सम्झौता च्यातिनुपर्छः पूर्वसञ्चारमन्त्री बाँस्कोटा वामपन्थी दलहरुबीचको एकताका लागि चीनको सक्रियता, ओली र प्रचण्डसँग कुराकानी पश्चिमाञ्चल यातयात समितिका लोकराज महासंघको वरिष्ठ उपाध्यक्ष र लुम्बिनी संयोजकमा पाण्डे समृद्धिका लागि स्थानीय तहका जिम्मेवारी व्यापार संघद्वारा बुटवल मण्डपको नाम परिर्वतन गर्ने प्रस्ताव फिर्ता गर्न आग्रह कांग्रेस रुपन्देहीले जनप्रतिनिधिलाई प्रशिक्षण तथा बधाई दिने तिलोत्तमामा डुवान हुन नदिन पूर्व तयारी निजगढ विमानस्थल निर्माणमा विशेष प्रस्ताव पास गर्न रौतहटका स्थानीय तहका प्रमुखहरूसँगआग्रह रुपन्देहीको पूँजीगत खर्च २६‍.०५ प्रतिशत मात्र गणकपुरक संख्या नपुगेपछि संसद बैठक स्थगित विभिन्न स्थानमा तीन जना मृत अवस्थामा फेला