ताजा अपडेट »

बाबाको इच्छाले सुरु गरेँ, देशका लागि खेल्छु : कुशल

आइतबार, ०५ बैशाख २०७८, १९ : ३०
4 Shares

बुटवल । शनिबार भएको त्रिदेशीय कप क्रिकेटको उद्घाटन खेलमा नेदरल्याण्ड्सलाई नौ विकेटले पराजित गर्दै नेपाल विजयी भयो । काठमाण्डौंमा जारी त्रिदेशीय कप क्रिकेटको पहिलो खेलमा नेपालले जितेपछि सम्पूणर् खेलप्रेमी लगाएत देशवासीमै खुशीयाली छायो । नेपालको विजयसँगै रुपन्देहीका युवा खेलाडी कुशल भुर्तेल पनि चम्किएका छन् । रुपन्देहीको तिलोत्तमाका कुशलले ६२ रन हासिल गर्दै नेपालको जीतमा महत्वपूणर् योगफल तयार गरे ।

नेपालको जितमा कुशल भुर्तेलले विष्फोटक पारी खेल्दै मात्र ३० बलमा आफ्नो अर्धशतक पूरा गरे । उनीसँग अर्का खेलाडी अरिफ शेषले साझेदारी गरेका थिए । दुबैजनाले नेपालका लागि टी-ट्वान्टी अन्तर्राष्ट्रियमा पहिलो विकेटका लागि गरेको साझेदारी अहिलेसम्मकै उच्च हो । नेपाललाई जितको लागि ४४ बलमा २१ रन ल्याउन आवश्यक छँदा कुशल भुर्तेल ६२ रनको ब्यक्तिगत योगफलमा पेभेलियन फर्किए । उनले मात्र ४६ बलमा पाँच चौका र पाँच छक्का लगाएर ६२ रन बनाए । क्रिकेटका लागि उर्वरभूमि मानिने रुपन्देहीका कुशल सानैदेखि क्रिकेट खेल्दै आएका छन् । उनका बुवा दिपक भुर्तेलपनि क्रिकेटमा रुचि राख्नुका साथै खेल क्षेत्रमा आवद्ध पनि छन् । उनी तिलोत्तमा क्रिकेट एकेडेमीका अध्यक्ष हुन्। सानैमा बाबाको इच्छा अनुसार उनी क्रिकेट खेल्न लागेको बताउँछन् ।

बाबु दिपक भुर्तेलको इच्छामा क्रिकेट खेलतर्फ लागेका कुशललाई उनी अध्ययनरत विद्यालयका क्रिकेट कोचको राम्रो साथ मिल्यो । रुपन्देहीको भलवारी स्थित अरनिको ईङ्गलिश बोर्डिङ स्कूलका क्रिकेट कोच हेमन्त श्रेष्ठबाट उनले राम्रो सहयोग पाएको बताए । कक्षा ९ मा अध्ययन गर्दा नै उनी अन्डर -१६ लागि छनौट भएका थिए । अन्डर-१६ क्वालिफायरमा छनौट भई अन्डर-१६ क्रिकेट प्रतियोगितामा खेलेका थिए । पहिलो खेल कुवेतसँग खेलेपछि उनको हाँत भाँचिएको थियो र उनी नेपाल फर्केका थिए । नेपाल फर्केर एसएलसीको तयारी र परीक्षासँगै क्रिकेटलाई पनि निरन्तरता दिए ।

तत्कालिन समयमा एसएलसी उत्तीणर्गरी बुटवलस्थित अक्सफोर्ड कलेजमा प्लस टू अध्ययन गर्दै क्रिकेटलाई पनि उनले निरन्तरता दिए । त्यसपछि उनी अन्डर-१९ क्वालिफायर खेले । सो खेलमा पनि उनी छनौट हुन सफल भए । अन्डर-१९ क्रिकेट प्रतियोगितामा उनको प्रदर्शन राम्रो रह्यो । सो प्रतियोगितामा नेपाल क्वार्टर फाइनलसम्म पुगेको थियो । क्वार्टरफाइनलमा नेपाल बंगलादेशसँग पराजित भएको थियो । त्यसपछि नेपाल प्रहरीमा आवद्ध भएका उनी क्लब स्तरीय खेलहरु पुलिस क्लबबाट नै खेल्छन् । उनी हालसम्म अन्डर-१६ ,अन्डर-१९ ,इमर्जिङ कप, साग लगाएत करिब एक दर्जन अन्तराष्ट्रिय खेल खेलेका छन् । शनिबार भएको त्रिदेशीय कप क्रिकेट खेल टि-२० मा उनको पहिलो डेब्यू हो ।

पहिलो टि-२० अन्तराष्ट्रिय खेलमा नेदरल्याण्ड विरुद्ध उनले गरेको प्रदर्शन उनको मात्रै होइन । अन्तराष्ट्रिय खेलमा नेपालको साझेदारी पनि उत्कृष्ट हो । पारस खडका र ज्ञानेन्द्र मल्लले यसअघि पहिलो विकेटका लागि गरेको शतकीय साझेदारीको कीर्तिमान समेत भुर्तेल र शेषको जोडीले भङ्ग गरे । पारस र ज्ञानेन्द्रले सन् २०१९ को मार्चमा कीर्तिपुरस्थित त्रिवि क्रिकेट ग्राउन्डमै शतकीय साझेदारी गरेका थिए । पहिले बुवा दिपक भुर्तेलको इच्छा र प्रेरणामा क्रिकेट सुरु गरेका उनले निरन्तर क्रिकेटमा सफलता प्रापत गर्दै आएका छन् । भन्छन्,पहिले बाबाको इच्छा अनुसार सुरु गरेको हुँ । पछि देशका लागि खेल्ने भएँ । अझै देशका लागि धेरै खेल खेल्न र उत्कृष्ट प्रदर्शन गर्दै नेपालको क्रिकेट यात्रामा सहयात्री बन्न छ । मलाई यहाँसम्म आउन प्रेरणा र साथ दिने बुवा, परिवार, विद्यालय, कलेज,कोच, रुपन्देहीबासी, अग्रज खेलाडी लगाएत सम्पूणर् नेपालीमा हार्दिक धन्यवाद दिन चाहान्छु ।’

उनीसँगै हाल टिममा रुपन्देहीका ४ खेलाडी छन् । कुशल मल्ल,शुसान भारी ,साहब आलम र कुशल भुर्तेल गरी रुपन्देहीका होनहार युवा खेलाडी नेपाली राष्ट्रिय टोलीमा हुनु रुपन्देहीका लागि निकै गौरवको कुरा हो । १६ वर्षदेखि अन्तराष्ट्रिय क्रिकेट प्रतियोगिता खेल्न सुरु गरेका कुशलले ८ वर्षपछि मात्रै टि-२० मा डेब्यू गरे । पहिलो खेलमै उनले नेपालमा मात्रै होइन विश्वमा आफूलाई चिनाएका छन् । पहिलो खेलमा उत्कृष्ट प्रदर्शन गरेका उनलाई आगामी दिनमा थप जिम्मेवारी र चूनौती थपिएका छन् ।उनी भन्छन् , थप चूनौती र जिम्मेवारी थपिएको छ । तर, म आत्तिएको छैन । सोही फर्ममा नै खेल्ने प्रयास रहने छ मेरो ।’

काठमाण्डौं बस्दै आएका कुशल गत दशैंमा गृह जिल्ला रुपन्देही र गृह नगर तिलोत्तमामा आएको बताउँछन् । प्रतियोगिता सकिएपछि पुनः आउने उनले बताए । सिरिज अन्तर्गत नेपाल सोमबार मलेशियासँग दोस्रो खेल खेल्दैछ । पहिलो खेलमा सर्वोत्कृष्ट साझेदारी र ओपनिङमा सर्वाधिक रनको रेकर्ड बनाएका कुशलसँगै नेपाली टिमलाई पनि चूनौती छ । विश्वव्यापी कोरोना महामारीको असरमा एक वर्ष खेल क्षेपनि करिब ठप्प नै रहयो । एक वर्षपछिको पहिलो खेलमा नेपालले प्राप्त गरेको उपलब्धी नेपाली खेल क्षेत्रमा सुखद र सन्तुष्टिजनकसँगै प्रेरणादायी प्राप्ति बनेको छ ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।