१७ चैत्र २०७९, शुक्रबार

Mar 31, 2023


‘तिमी कसरी बाँच्छौं भन्दा तिमी कसरी मर्छौ भन्ने कुरा बढी महत्वपूर्ण हुन्छ ।’ –गौतम बुद्ध
प्रिय कृष्ण ,आज तिम्रो भौतिक शरीर विलिन भएको १२ औं पुण्यदिन,जीवन र मृत्यु बारेमा कसैले गरेको व्याख्या पूर्ण हुँदैन तर केही यस्ता पात्र हुन्छन्, जस्को बारे मनले लेख्न मान्दैन, तर आंैलाहरु दौडिरहन्छन् किबोर्डसँग भावनाका तरङ्गहरु बोकेर । जीवन छोटो छ । मृत्यु अवश्य छ । हामी न जीवनबाट बच्न सक्छौं न मृत्युबाट भाग्न सक्छौं । अझ दृष्टान्तहरुले भन्छन्,‘असल मान्छेहरुको आयू छोटो हुन्छ । उसो त हामी कति पो बाँचेका छौं र ! अरबौंको आयू भएको पृथ्वीमाथी सताब्दीसम्म पनि शक्तिशाली भएर बाँच्न नसक्ने मान्छेले पृथ्वीनै कब्जा गरिरहेको छ । हामी धेरै वर्ष जीवनको परिभाषा बुझ्दैनौं, हाम्रो लागी संसार आफ्नो परिवार जस्तै लाग्छ । जतिबेला अलिकति जीवनको परिभाषाहरु बुझ्न सुरु गर्छौं,त्यतिबेला ढिला भैसकेको हुन्छ । हामीलाई पूँजीबादको संस्कारले यतिसम्म मेसिनेवल बनाइसकेको छ कि हामी पैसाको पछि लाग्दा–लाग्दै सारा जीवनको अन्त संस्करणसम्म पनि आफ्नो जीवन पत्ता लगाउन सक्दैनौं ।

Advertisement

प्रिय कृष्ण, तिमीले जीवन कति बुझ्यौं ? त्यो सँगै बसेर समीक्षा गर्न पाएनौं । तर, तिमीले अभिव्यत्त गर्ने शब्दभन्दा तिमीले व्यतित गरेको जीवनले यी कुराहरु प्रष्ट पार्यो । तिमीले जीवनको ३० वटा बसन्तहरु हराभरा बनाएर बितायौं । हुन त मोतिराम भट्ट पनि ३० वर्ष बाँचे । भैरव अर्यालले ४३ वर्षमै संसारबाट बिदा भए । ३९ वर्षमा विश्वविख्यात बनेका स्वामी विवेकनन्दको निधन होस् वा ४२ वर्षमा दुर्घटनाबाट निधन भएका वरिष्ठ राजनीतिज्ञ मदन भण्डारी हुन् , सबैले अल्पायूमै जीवन त्यागे । तर, उनीहरु कहिल्यै मरेनन्, मर्नेछैनन् । किनकी उनीहरुले बाँचेको जीवन नै उनीहरुको लागि काफि थियो । एउटा जीवनभरमा मान्छेले यो समाजलाई के दियो ? भन्ने प्रश्नले उ मर्यो वा अमर भयो भन्ने अर्थ लाग्छ । उनीहरुले जस्तै आफ्नो स्तरमा तिमीले यो समाजलाई एउटा परिभाषा दिएर गएका छौं । त्यसैले पनि जीवन कति लामो भयो? भन्ने प्रश्न फिका हुन्छ जब बाँचिएको जीवन नै कसैको लागी मार्गदर्शन बनिसकेको हुन्छ ।

२०४६ साल जेष्ठ २६ गते आमा राधा पाण्डेय र बुवा रुकमणी पाण्डेयका सुपुत्रको रुपमा साविक बिर्घा,कसारे हाल कालिगण्डकी गाउँपालिका ४, विर्घामा जन्मेका कृष्णप्रसाद पाण्डेय सबैका प्रिय थिए । हँसिला, रसिला र जोशिला कृष्ण सबैको प्यारो भएकै कारण उनको नाममा बाबु थपियो । कृष्णलाई सांगीतिक र पत्रकारिताका क्षेत्रमा जोकोहीले पनि उनलाई कृष्ण बाबुको नामबाट चिन्छन् । सानैदेखि निकै चम्किलो ताराजस्ता सुन्दर रुपका मान्छे भएकै कारणले पनि होला उनको शोख फिल्म र सांगीतिक क्षेत्रमा थियो । २०६१ सालमा विर्घाकै जनता माध्यामिक विद्यालयबाट एसएलसी उत्तिर्ण गरेका उनी त्यसलगत्तै जीवनको अन्तिम समयसम्म पनि बुटवललाई कार्यक्षेत्र बनाएर बसे । उनले आफ्नो नामको पछाडि पहिचान जोड्न जुन मेहनतका साथ पसिना बगाए,त्यो सबै बुटवलमै बगाए । एसएलसी लगत्तै उनले बुटवलमा रहेको लिट्स कलेजबाट सिएमए (१८ महिने) अध्ययन गरे । मेडिकल क्षेत्रमा समेत ज्ञान हासिल गरेका उनले सानैदेखि आफ्नो कामलाई पनि अगाडि बढाए । बुटवलको युजन फार्मेसी, बुटवल हस्पिटल प्रा.लि. लगाएतमा काम समेत गरे ।

उनले सेवाप्रदायक कम्पनी एनसेल सेन्टरमा समेत झण्डै १ वर्षसम्म काम गरेका थिए । उनलाई मनमा फिल्मी क्षेत्रको हुटहुटी त थियो नै त्यसमाथि सामाजिक सेवामा पनि उनको चासो थियो । उनले मेडिकल क्षेत्रमा काम गर्दागर्दै आवाजसँग खेल्न सुरु गरे । बुटवलमा कमै मिडिया छन् ,जहाँ कृष्णको आवाज नबजेका हुन् । बुटवल एफ.एम, रेडियो,रिपब्लिक, नमस्ते एफएम, छिमेकी रेडियो, खस्यौली एफएम, बुद्ध टिभी लगाएत धेरै मिडियामा उनका आवाजहरु गुञ्जन्थे। कतै साथीसँग मनका कुरा गुञ्जिए,कतै गीत र संगितका कुरा । बिहान झिसमिसेमै समाचार घन्काउने कृष्णको स्वरले कतै गोधुलीमा लोकभाका घन्काउँथे । कहिले छिप्पिँदो रातमा प्रेमपत्रका कथाहरु । कहिलेँ उनी निकै भावुक भए, कहिले उत्साही र रोमाञ्चक । उनलाई चिन्नेहरुले कृष्णको खास रुप चिन्दथे, देख्नेहरुले उनको हँसिलो मुहारमात्रै । हसिँलो मुहारभित्रका उनका पीडाहरु जोकोहीले चिन्दैनन्, कृष्णमा त्यो विलक्षण प्रतिभा नै थियो । उनी जति पीडामा पनि मुस्कुराएर जित्ने स्वभावका थिए । मनभित्रका भित्री मर्म नजिकका मान्छेहरुलाई मात्रै सुनाउँथे,त्योपनि धेरै केलाएर ।

बुटवलमा रहेर कर्मदिने उनकी आन्टी दुर्गा पाण्डे भन्छिन्, ‘समाज सेवामै रुची राख्ने उसलाई मेडिकल क्षेत्रमा प्रवेश गराएँ । तर,उसको शोख नै पत्रकारिता र संगित थियो । अन्तमा समाजमा पत्रकारिता र सांगीतिक क्षेत्रबाटै आफ्नो पहिचान बनायो ।पहिलो गीत रेकर्ड गर्न बुटवलबाट खबरै नगरी वालिङ्ग पुगेको थियो ।’उनी अन्तरमुखी स्वभावका बहुमुखी प्रतिभाका व्यक्ति हुन् । उनले धेरै साथी कमाए, साथीका लागि आफ्नो क्षमता र ल्याकतले भेटेसम्म सहयोग गरे । उनका विरलै साथी होलान,जस्ले उनीसँग सहयोग नलिएको होस् । उनी साथीको लागि हरसम्भव सहयोग गर्ने भावनाका मान्छे थिए । उनलाई नजिकबाट नियालेका पत्रकार हरिश ढकाल भन्छन्, ‘उनी सिर्जनात्मक र सक्रिय मान्छे थिए, साथिको लागि ज्यानले सकेको गर्ने उनी निकै जुझारु र उदाउँदा नक्षत्र थिए, पत्रकारिता र सांगीतिक क्षेत्रमा यतिछिटो छलाङ्ग मारेका हुन्, ।’

साथीले भनेपछि कुनै सहयोग होस् या साथ उनले कहिल्यै नाई र गर्दिन भनेनन्, कतिपय अवस्थामा आफैं देखिएर समेत ठूला अप्ठ्याराहरु सामना गराइदिएका छन् उनले । उनी पत्रिकारितासँगै फिल्मी पर्दामा पनि उत्तिकै सक्रिय मान्छे थिए । बुटवलबाट लामो समयदेखि फिल्म निर्देशन गर्दै आएका मनिष पन्तसँगको सँगतमा आएपछि उनी फिल्ममा आफ्नो करियर बनाउने सपना देखेका थिए । पन्त सम्झन्छन्, ‘जिन्दगानी दर्पण छायाँ फिल्मको काम गर्दागर्दै उनी नियमित छायांकनमा आउने गर्दथे पछि डिभोर्स र उर्वशी फिल्ममा भूमिका नै निर्वाह गरेर फिल्म खेले । जब टेलिभिजन पत्रकारितामा बढि सक्रिय हुनथाले उनको व्यस्तताले गर्दा उनी फिल्म क्षेत्रमा भने प्रत्यक्ष भूमिकामा देखा परेनन् । पन्तका अनुसार उनी गित, संगितमा सक्रिय भए, दुई दर्जनभन्दा बढी म्यूजिक भिडियोमा आफ्नो कलाकारिता प्रस्तुत गरेपछि उनी उचाई चुलिँदै गयो ।

सामाजिक क्षेत्रमा सेवा गर्ने भावनाले उनलाई पत्रकारिताको भोक झनझन् बढिरहेको थियो । एकातिर सांगीतिक यात्रा अर्काेतिर सामाजिक भावना उनी दुवैतिर सन्तुलित भूमिकामा देखिन थाले । जब अलि बढि सक्रियता पत्रकारिता क्षेत्रमा हुन थाल्यो, त्यतिबेला सांगीतिक क्षेत्रमा कम समय दिन थालेका थिए । यद्यपी उनको विशिष्ट क्षमताकै कारण हरेक तीज, दशैं लगाएत विशेष समयमा नयाँ–नयाँ सामयिक गीतहरु, हरेक सामाजिक परिवेशलाई मिल्ने सांगीतिक कर्महरु भने गर्न छोडेनन् । उनी दिवंगत भएपनि उनका आधा दर्जन बढी गीतहरु स्टुडियोमा गुनगुनाइ रहेका छन् ।

प्रिय कृष्ण, घरीघरी यस्तो लाग्दछ कि स्टिभ जब्सले कतै भनेका छन्, ‘म छिट्टै मर्दैछु’ भन्ने बोधले मलाई जीवनमा ठूला–ठूला निर्णय लिन मद्दत गरेको छ ।’ यस्तै ग¥र्यौ तिमीले ३ दशकको उमेरमा के चाँही गरेनौं । सामाजिक जीवन बितायौं, कतिका जीवन उद्धार ग¥र्यौ, कतिलाई नयाँ जीवन दियौं, धेरैको जीवन बचायांै, सडकमा दुर्घटना भएका धेरैलाई उद्धार गरेर हस्पिटल पुर्याएका छौं, तर, विडम्बना तिमी सडकमै आफ्नो ज्यान गुमायांै । पारिवारिक जिम्मेवारी होस् या सामाजिक तिमी धेरै हदसम्म व्यवस्थित थियौं । एउटा मान्छेले आफ्नो जीवनकालसम्म गर्नै पर्ने खास कामहरु तिमीले यति छोटो समयमै गरेका थियौं कि तिमीले भोलिको लागि गर्न बाकीँ केहि राखेनौं । पैसा, पद, प्रतिष्ठा र पावर तिमीले आफ्नो जीवनको लक्ष्य यतिमात्रै देखेनौं, तिमी समाजमा भएको विभेद, अन्याय र अन्त्याचार विरुद्ध पनि बोलिरह्यौं । तिमीले बाँच्दासम्म न जीवनलाई निकै प्रेम गर्यौ ,तिमीसँगका धेरै किस्साहरु छन् जो शब्दमा चित्रित गरेर सम्भव छैन्, । नर्मन कोउसिंसले भनेका छन्, ’मृत्यु भनेको नराम्रो होइन, नराम्रो त त्यो हो, जब हामी बाँँच्दा आफ्नो मनलाई मारेर बाँचिरहेका हुन्छौं ।’ तिमीले आफ्नो मनलाई कहिल्यै मारेनौं, सधै सम्मानपूर्वक बाँच्न दियौं मनलाई र त आज दुनियाँको मनमा राज गरेका छौं ।

कृष्ण, जब तिम्रो घटना भएको खबर पाएा, त्यसपछि तिमीलाई सम्झे, तिम्रो उज्यालो मुहार र खुला हृदय सम्झेर भक्कानिएँ, त्यो भन्दा धेरै मैले तिम्रो फूलजस्ती जीवनसाथी, गर्भमै हुर्कँदै गरेको मुना र तिम्रो सुन्दर परिवार सम्झिरहेँ । धेरै हदसम्म भगवान नपुकार्ने मलाई कता–कता भगवानसँग भेटेर सोध्न मन लागेको थियो, उसलाई ल्याउनु पहिले त्यो कोमल मुहार हेरेनौं, कि देखेनौं ? त्यो मुना जसले बाबा भन्नको लागि धर्तीमा अवतरण गर्न हतारीरहेको छ । असारको मध्यरात झम्झम् आकाश रोइरहेको समय । कालो निष्पट अध्याँरो, बिजुली चम्किरहेको थियो, तिमी अस्ताइसकेका रहेछौं । मध्यरातमा खबर पाएपछि तिम्रो उज्यालो मुहार निदाएको दृश्य हेर्न मनले मान्दै मानेन, कैंयौं कहरहरु छलेर पनि तिम्रो मुहार सुमसुम्याउन आउन मन लाग्यो ।

तिमीसँगको दशकदेखि चिनजान, ६ वर्षदेखिको सहयात्राका पलहरु नयनभरी बयेली खेलिरहे । डेढ बर्ष अगाडि तिम्रो बिहेमा नाच्दै गएको बाटोमा अहिले म रुँदै गएको थिए । अगाडि बैनी थिई जो होस् विहिन थिई, रङ्ग उडेपछि ओइलाएको गुलाब जस्तै खाली शून्य शरीर बोकेर जाँदै थिई, तिमी काठको बाकसभित्र थियौं, मस्त चिरनिद्रामा म पछि–पछि थिएँ । तिम्रा सँगतदेखिका दिनहरू र अबको तिमीबिना तिम्रो अभाव खड्कन नदिने दिनहरु सम्झँदैं थिए । तिम्ले मृत्युलाई सधै सामान्य मानेउ, जुन बाटोमा तिमी र म काँधमा हात हालेर हाँस्दै ओरालो लागेका थियौं । तिम्रो घरबाट, त्यही बाटोमा तिमीलाई म काँधमा हालेर रुँदै ओरालो लागेको लागे…

तिमी कालीगण्डकीको किनारमा लखतरान सुतेका थियांै, म तिम्रो छेउबाट कतै हाम्रा ती दिनहरूमा हराइरहेको थिए । त्यो कालिगण्डकीको किनारमा सुस्साइरहेको कालिले तिम्रो लाली जोवन खरानीमा उडाउँदै थियो । भावोद्देलित भएर कालिगण्डकीसँगै निरन्तर आँखाका नुनिला पानीहरु बगिरहेका थिए। आँखा अगाडीबाटै बिलिन भएपनि एकातिर म तिमीलाई बिर्सन सक्थिन, अर्कोतिर बैनी, आमा र तिम्रो परिवार । मर्माहत भएर कालिगण्डकीसँगै मेरा आखाँका नुनिला पानी निरन्तर बगेका थिएँ । तिमीले साइकल चलाएर घटाउन खोजेको तिम्रो पेट जलेर सकियो, जीवनभर माया गरेर राखेको ‘आमा’ लेखेको ट्याटू क्षणभरमै आगोमा हरायो । तिम्रो डोलाएका हात, भरिला पाउँ, चिल्लो गाला, चम्कीलो अनुहार आखाँभरी नाचिरह्यो अन्तिममा ‘जान्छु है।’ भनेको आवाज आएजस्तै भयो म झसङ्ग भए तिमी सकिएका रहेछौं । म तिम्रो चिताको अगाडी धेरैबेर घोप्टिए, तिमी अब रहेनौं । तिमीलाई बोकेर गएकाहरु तिमीलाई छोडेर फर्के, म भने तिमलाई मनभरी बोकेर फर्किए, घर आएँ, आमाको अनुहारमा तिमीलाई देखे, नानीको अनुहारमा तिमीलाई देखेँ, नानीको पेटमा तिमीलाई सम्झें, हजुरबुवा, हजुरआमा, भाई र बहिनीहरुमा तिमीलाई देखँे । तिमी त मरेकै रहेनछौं कृष्ण तिमी त साझा बनेका रहेछौं, हामी सबैका ।

कृष्ण, तिमी मरेका होइनौं रुपान्तरण भएका हौं, जीवनबाट । एल्ज्यान्ड्रोले एउटा पुस्तकमा उल्लेख गरेका छन्, ‘जीवन र मृत्यु भ्रम मात्रै हो । हामी सबै रुपान्तरणको प्रक्रियामा छौं ।’ त्यसैले कृष्ण तिमी जीवनबाट रुपान्तरण भएका हौं, तिमी कहिल्यै मर्नेछैनौं । किनकी मृत्युको उत्कर्ष नै जीवन हो । तिमीले देखेका र देख्न बाँकी केही सपनाहरु छन्, जुन पूरा गर्ने जिम्मेवारी आइपुगेको छ, तिम्रो शोकलाई तिम्रै शक्तिमा रुपान्तरण गर्दै तिम्रो घर, परिवार र समाजमा तिम्रो अभाव हुन नदिने प्रतिबद्धतासहित अलविदा कृष्ण बाबु । हार्दिक श्रद्धाञ्जली । (लेखक न्यूूज २४ टेलिभिजनका लागि बुटवलबाट रिपोर्टिङ गर्छन्)

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

कुनै विचार बोकेकालाई ‘वाइपास’ गरेर नेपाल पत्रकार महासंघ चल्दैन भैरहवामा मेयर कप चैत २२ गतेदेखि चलचित्र बिकास बोर्डका अध्यक्ष केसीको गुनासो : काम गर्न अधिकार नै छैन खसीबोका चोरी गर्ने र किन्ने तीनजना पक्राउ न्यायको पर्खाइमा प्रसूति महिला, श्रीमान फरार भएपछि शिशु र आमाको बिचल्ली नवनियुक्त मन्त्रीहरुले लिए पद तथा गोपनियताको शपथ सरकार विस्तारपछि नयाँ रेकर्ड बनाउने गरी काम गर्छौं : प्रधानमन्त्री खानेपानीमन्त्री अब्दुल खानले दिए राजीनामा उपनिर्वाचन : तनहुँ र बारामा २६ दल दर्ता पार्टीभित्र भागवण्डा नमिलेपछि काँग्रेसले बुझायो चार मन्त्रीको मात्रै नाम माल्टा पठाउने नाममा ठगी राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्रीबीच भेटवार्ता, दिउँसो ३ बजेका लागि शपथको तयारी दाइजाे प्रथा र महिला हिंसाविरुद्ध मधेशमा सडक नाटक प्रदर्शन एकैदिन तोलामा एक हजार रुपैयाँ बढ्यो सुनको भाउ लुम्बिनीमा राष्ट्रिय मिडिया सम्मेलन : पत्रकारिताको भूमिका परिवर्तन गर्न मन्त्री शर्माको आग्रह मोटरसाइकल दुर्घटना हुँदा चालकको मृत्यु बिमा कम्पनीहरूले लाइसेन्स नवीकरण गर्नु नपर्ने कोरोना जोखिम बढेपछि भारतबाट फर्किने निगरानीमा, सीमामा कडाइ अमेरिकी डलरको भाउ स्थिर रहँदा युरो बढ्यो आईपीओ निष्कासन गर्ने प्रस्तावसहित आज कान्तिपुर टेलिभिजनको विशेष साधारणसभा बस्दै