१७ चैत्र २०७९, शुक्रबार

Mar 31, 2023

बसाइको आसन नमिल्दा कहिलेकाहीँ सामान्य अवस्थामा पनि झम्झमाउन सक्छ । तर, धेरै नै झम्झाउने समस्या छ भने खेलाँची नगर्नुहोस् । यो समस्या विभिन्न कारणले हुन सक्छ । शरीर झम्झमाउने कारणहरु यस्ता छन् ।

Advertisement

कीटनाशक औषधि

कीटनाशक औषधि प्रयोग गरिएको सागसब्जी या फलफूलको सेवनले पनि हातखुट्टा झम्झमाउने समस्या हुनसक्छ । कीटनाशक औषधिले स्लो प्वाइजनको काम गरिरहेको हुन्छ । जसले गदाए दिमाग, मिर्गौला र कलेजोलाई प्रत्यक्ष र अप्रत्यक्ष असर गरिरहेको हुन्छ । दिमागको सम्बन्ध सबै अंगसाग हुने हुँदा सुरुमा थाहा नए तापनि लामो समयको सेवनले स्नायुमा असर गर्नसक्छ र शरीर नै झमझमाउने समस्या हुन जान्छ ।

पिउने पानी

पिउने पानीमा आवश्यक तत्वहरुको घटीढीले पनि हातखुट्टा झम्झमाउने समस्या हुन्छ । पानीमा हुने मिनरल्स, फोस्फोरस, क्याल्सियम, सोडियम, आर्सेनिकको सन्तुलन भएन भने त्यसले नसामा असर गर्छ । हाम्रो देशका तराई क्षेत्रका मानिसमा नसाको समस्या बढी देखिनु पनि त्यहाँ हुने अत्यधिक मात्रामा आर्सेनिकको कारण हो ।

नसामा आघात 

शरीरको कुनै पनि नसामा केही कारणले आघात पुगेमा, हड्डी खिइएमा हातखुट्टा या शरीर झम्झमाउँछ । आघात पुगेको नसादेखि तल्लो भागको सूचना मस्तिष्कमा नपुगेमा घुँडा र सोभन्दा तलको भाग निदाउने हुन्छ । दुईवटा हड्डी जोड्ने नसामा समस्या हुँदा पनि यस्तो समस्या देखिन्छ । हात, गोडा, ढाड, घाँटीलगायत कुनै स्थानको नसा च्यापिएमा पनि झम्झमाउने या निदाउने समस्या हुन्छ । यस्तो समस्या विशेष गरी ढाडको हाडले नसा च्यापिँदा हुन्छ ।

विभिन्न रोग

मधुमेह, थाइराइड, युरिक एसिड, बाथलगायत रोगका कारण पनि शरीर झम्झमाउने समस्या हुन्छ । शरीरमा चिनीको मात्रा नियन्त्रण गर्न सकिएन भने हात र खुट्टामा वा हात र खुट्टाका औँलामा जाने पाउँदैन । थाइराइड बढ्दा या घट्दा नसा असन्तुलित भई पोल्ने, झम्झमाउने समस्या हुने गर्दछ । युरिकएसिडका कारण नसामा अनावश्यक फोहोरजन्य संक्रमण जम्न गई स्नायुतन्त्रमा खराब गरी झम्झमाउने समस्या निम्त्याउँछ । यस्तै बाथको रोग छ भने पनि शरीर झम्झमाउने गर्छ । बाथले नसामा रहेको प्रतिरोधात्मक तत्वलाई नष्ट गरिदिन्छ । खासगरी शरीरका बढी सक्रिय रहने विभिन्न जोर्नीमा रहेका नसाहरुको सो तत्व काम नलाग्ने बनाउँदै लैजान्छ ।

पोषणको कमी

शरीरमा पोषणको कमी भएमा हात खुट्टा झम्झमाउने हुन्छ । पोषणको कमी हुाँदा नसामा रहने सेललाई चाहिने आवश्यक तत्व प्राप्त हुँदैन जसले गर्दा नसाले सहज तरिकाले काम गर्दैन । विशेष गरी भिटामिन डी १, डी ६, डी १२ को कमीले गर्दा झम्झमाउने समस्या हुन्छ । साथै, आवश्यक मात्रामा क्याल्सियम, आयोडिनजस्ता तत्वको कमीले पनि यो समस्या हुन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

कुनै विचार बोकेकालाई ‘वाइपास’ गरेर नेपाल पत्रकार महासंघ चल्दैन भैरहवामा मेयर कप चैत २२ गतेदेखि चलचित्र बिकास बोर्डका अध्यक्ष केसीको गुनासो : काम गर्न अधिकार नै छैन खसीबोका चोरी गर्ने र किन्ने तीनजना पक्राउ न्यायको पर्खाइमा प्रसूति महिला, श्रीमान फरार भएपछि शिशु र आमाको बिचल्ली नवनियुक्त मन्त्रीहरुले लिए पद तथा गोपनियताको शपथ सरकार विस्तारपछि नयाँ रेकर्ड बनाउने गरी काम गर्छौं : प्रधानमन्त्री खानेपानीमन्त्री अब्दुल खानले दिए राजीनामा उपनिर्वाचन : तनहुँ र बारामा २६ दल दर्ता पार्टीभित्र भागवण्डा नमिलेपछि काँग्रेसले बुझायो चार मन्त्रीको मात्रै नाम माल्टा पठाउने नाममा ठगी राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्रीबीच भेटवार्ता, दिउँसो ३ बजेका लागि शपथको तयारी दाइजाे प्रथा र महिला हिंसाविरुद्ध मधेशमा सडक नाटक प्रदर्शन एकैदिन तोलामा एक हजार रुपैयाँ बढ्यो सुनको भाउ लुम्बिनीमा राष्ट्रिय मिडिया सम्मेलन : पत्रकारिताको भूमिका परिवर्तन गर्न मन्त्री शर्माको आग्रह मोटरसाइकल दुर्घटना हुँदा चालकको मृत्यु बिमा कम्पनीहरूले लाइसेन्स नवीकरण गर्नु नपर्ने कोरोना जोखिम बढेपछि भारतबाट फर्किने निगरानीमा, सीमामा कडाइ अमेरिकी डलरको भाउ स्थिर रहँदा युरो बढ्यो आईपीओ निष्कासन गर्ने प्रस्तावसहित आज कान्तिपुर टेलिभिजनको विशेष साधारणसभा बस्दै