१८ मंसिर २०८०, सोमबार

Dec 4, 2023

दसैं, घरआँगनमा आइसक्यो । देश, परदेश गएकाहरु नि आउने क्रम जारी छ । सहरतिर जागिर गर्नेहरु बिदापछि गाउँतिर पुग्छन् । विद्यार्थीले झोला बोकी सके गाउँ जान । गाउँतिर कमेरो र गेरुले घर लिप्न तरखर गर्दैछन् । घर, आँगन र टोलछिमेक सरसफाइका कार्यहरु अघि बढिसके । गाउँका क्लवहरुले कहाँनेर पिङ् राख्ने हो सल्लाह गरिसके । मन्दिर, देवालयहरुमा धार्मिक कार्यक्रम गर्ने चाँजो मिलाउँदैछन् ।

Advertisement

विदाका बेलालाई शिक्षकले डोकोभरिका गृहकार्य दिन थालिसके । विद्यार्थी दसैं, तिहारभन्दा पनि गृहकार्यको तनावले उन्मुक्त हाँसो हाँस्न पाउने छैन । टीको निधारमा थाप्न अबेर हुनेछ गृहकार्य दुरुस्त भ्याउन । साथीभाइसँग नारिन भ्याउने छैनन् । आफन्तीका घरमा टीका थाप्न पनि बाबाआमालाई पठाएर आफू गुन्द्री दछ्याएर गृहकार्यमा तल्लीन हुनुपर्ने बाध्यकारी अवस्था नआउनला भन्न सकिन्न ।

म पनि यही अवस्थाबाट गुज्रेर आएको उहिलेको विद्यार्थी हुँ । घुँडा धसेर गृहकार्य भ्याउँदा ठूलो सास तान्थें । शिक्षकहरुका प्रिय विद्यार्थी हुनुको नाताले आफ्नो साख जोगाउन कम्तिको पीडा थिएन मलाई । मैले गृहकार्य नभ्याउँदा सबैका अघि नकारात्मक उदाहरणीय पात्र हुन्थें म । फलानाले गृहकार्य गरेन भनेर हाँसोको पात्रो हुन्थें म । उसले त गरेन, मैले नगरेर के भो र भन्थे साथीहरुले । उनीहरुका निम्ति भएपनि मैले गृहकार्य भ्याउनै पथ्र्यो ।

शिक्षक भएँ । मैले पनि विद्यार्थीलाई पर्वका बेला हुने बिदामा डोकोभरि नै गृहकार्य दिएर शिक्षकको कर्तव्य पालना गरें । गृहकार्य जाँचौं वा नजाँचौं तर विद्यार्थीका कर्मशीलता जाँच्ने कसी थियो गृहकार्य । उनीहरुलाई पर्वका बेलामा नाकेडोरी लगाउने उपाय थियो गृहकार्य । केही सिकून् र पढेको कुरा कापीमा उतारुन् भन्ने मनसायको कडी थियो गृहकार्य । फाल्तु कामबाट सधैं टाढा राख्ने असल विधि थियो गृहकार्य ।

अचेल म शिक्षक छैन । विद्यार्थी भने हुँ । पेन्सनबाट पाएको पैसाले पुस्तक किन्छु । मन लाग्दा घण्टौं पढ्छु । जाँगर नलाग्दा पुस्तकतिर आँखा लगाउँदिनँ । मेरो गृहकार्य भनेको मन लाग्दा लेख्नु नै हो । यो कुनै शिक्षकले दिने गृहकार्य जस्तो कसीकसाउको हैन र छैन पनि । मस्तिष्कमा कुनै विषयले क्लिक गर्दा लेख, रचना तयार पार्छु नत्र घुम्छु, डुल्छु र आवश्यक विषयवस्तुमा सहजीकरण सामग्रीहरु तयार पार्छु । यी मेरा अचेलका दैनिकी हुन् ।

पुरानो विद्यार्थी र निवृत्त शिक्षक भएपछिका केही अनुभव साट्न आएको छु यतिबेला । पर्व विदामा विद्यार्थीलाई डोकोभरिको गृहकार्य दिनु कति जायज थियो र छ ? विमर्श गर्न मन लागिरहन्छ अचेल । उनीहरुलाई पर्व आउँदा सबैभन्दा खुसी लाग्छ र लाग्दो हो तर हाम्रा गृहकार्यले उनीहरुका बालमनोविज्ञानलाई कति असर र प्रभाव पारेका होलान् कहिल्यै मूल्यांकन गरेका छौं हामीले ?

बरु हामीले त्यतिबेला आफूभन्दा ठूलाबडा मान्यजनहरुसँग बसेर वार्तालाप गरेर इतिहासका कुरा विद्यार्थीलाई सिकाउन सक्थ्यौं कि ? पर्वका परम्परागत विषयमाथि छलफल र अन्तक्र्रिया गरेर वर्तमानमा केही निचोड निकाल्न सक्थ्यौं कि ? ज्येष्ठ नागरिकका भोगाई र सिकाईलाई यतिबेला कसरी लिन सकिन्छ भन्ने कुरामा घोत्लिन सक्थ्यौं कि ? पर्वका सकारात्मक र सुधारात्मक पक्षका विषयमा तर्क, वितर्क गर्न सकेको भए आफ्ना विद्यार्थीले किताबी कुराभन्दा केही नयाँ कुरा सिक्न सक्थे कि ?

सायद हामीले गरेका वा दिएका कागजी गृहकार्यभन्दा यी छलफल,विमर्श र अन्तक्र्रिया हजारौं गुना प्रभावकारी हुन सक्थे कि ? हाम्रा ज्येष्ठ नागरिकहरुसँगका कुराकानीले विद्यार्थीमा आदर,सत्कार र संस्कार विकासमा केही योगदान पुग्थे कि ? बुढाबुढीलाई सुड्डो र सुड्डीभन्ने आधुनिक बोलीमा सुधार भएर हजुरबाबा, हजुरआमा आदरार्थी शब्दमा रुपान्तरण हुन्थे कि ? बुढाबुढी घर, समाजका घाँडो ठान्ने आधुनिक परम्परामा केही सकारात्मक परिवर्तन भइ उनीहरु राज्यका सम्पत्ति हुन् भन्ने गतिलो सन्देश प्रवाह हुन सक्थ्यो कि ?

पर्वका बेला सहरमा बसेकाहरु गाउँ जान्छन् । गाउँमा बस्नेहरु पर्व मनाउन सहर जान सक्छन् । हिमालका तराइमा आउलान् । तराइमा बस्नेहरु पहाड वा हिमालमा पुग्लान् । त्यतिबेला नेपाली भूगोल, भावना र भाषाका बारेमा जानकारी दिन सकिन्छ कि ? समुदाय, समाज, संस्कार, संस्कृति र सभ्यताका बारेमा व्यापक जानकारी दिन सम्भव नहोला र ? अभिभावकसँग आएका विद्यार्थीलाई हाम्रा घरदैला, घरपरिवार, पारिवारिक बनोट, आदरसत्कार, छरछिमेक, बस्तुभाउ, समाजको रहनसहन, रीथिथिति, परम्परा, संस्कारका बारेमा व्यापक छलफल गरी सिकाउन सम्भव हुनेछ ।

हाम्रा प्रकृति र संस्कृतिका बारे गाउँ,सहरका जान्ने मानिस र विद्यार्थीबीच प्रश्नोत्तर गराएमा हामीले दिएका गृहकार्यहरुभन्दा सयौंगुना ज्ञानवर्द्धक कुराहरु उनीहरुले प्राप्त गर्ने छन् । पुस्तक त शिक्षकले पढाउँछन् । कक्षाकार्यहरु कक्षाकोठाभित्रै हुन्छन् । तर साँचो पढाई त हाम्रै समाजमा हुन्छन् । असल शिक्षक त समाजका हरेक मान्छे बन्न सक्छन् । गाउँका पशुपालकसँग हाम्रा विद्यार्थीलाई पुराएर गाईभैसीका दूध, दुहुन लगाएर प्रयोगात्मक कक्षा सञ्चालन गरिएमा डेरीले दूध दिन्छ भन्ने कुराको छिनोफानो लाग्थ्यो कि ? मीलले चामल र तेल दिन्छ भन्ने विद्यार्थीलाई हाम्रा पँहेलपुर खेत र बारीका पाटाहरुमा पुराउन सके,उनीहरुले लहलह झुलेका धान र पँहेलै फूलेका तोरी देखेपछि के भन्लान् ? त्यस्ता गल्ति फेरि दोहोराउलान् र ?

चार दिवारभित्रका शिक्षा सायद कोरा बनेका छन् । हामीले पुस्तक पढायौं तर पढ्न सिकाएनौं कि ? पढ्न सिकाएको भए विद्यार्थीले समाज, भूगोल, भावना, भाषा, संस्कार र संस्कृति पढ्न सक्थ्यो र विश्लेषण गर्न सम्भव थियो । तर आज हामीले उत्पादन गरेका विद्यार्थीले घरमा बल्ब खराब हुँदा फेर्न सकेन । आफ्नो सर्टको टाँक फुस्किदाँ सियो र धागोको प्रयोग गरेर आफैले राख्न सकेन ।

विद्यार्थीलाई गृहकार्य दिएरमात्र होइन कि असल अभ्यास गराएर पर्व मनाउन पनि सम्भव छ । आफन्ती चिनाऔं । उनीहरुका काम चिनाऔं । कर्म गर्नेहरुसँग भेटाऔं र कर्मशील बन्ने उत्प्रेरणा जगाऔं । वन, वातावरण, जैविक विविधताका बारेमा बताऔं । रैथाने उत्पादनका बारेमा जानकारी गराऔं । रैथानेबस्तु रिक्तिदै गएका कारण सोधौं ।
यसरी पर्व मनाउन प्रेरित गरौं न कि डोकोभरिको गृहकार्य पर्वमा पसारेर पर्व मनाउन उत्प्रेरित गरौं ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

व्यवस्था उल्टाएर दलित समुदायको अधिकार कुण्ठिन गर्न खोजिँदै छ : माओवादी नेता बराल पाल्पाको तिनाउ मावीको हीरक महाेत्सवका अवसरमा विभिन्न प्रतियाेगिता भैरहवाको अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलमा उडानलाई नियमित गराउन काठमाडौंमा दबाब नेप्से घट्ने क्रम जारी बुटवलका ४१ विद्यार्थीहरुलाई ईन्द्रज्योती विश्वकर्मा कल्याणले दियो छात्रवृत्ति हुम्ला, मुस्ताङ र कालीकोटमा हिमपात : जनजीवन कष्टकर तेलंगानामा दुर्घटनाग्रस्त भारतीय वायुसेनाको ट्रेनर विमानका चालक दलका दुवै सदस्यको मृत्यु कांग्रेस लुम्बिनी प्रदेशको निर्णयः निर्वाचन पूर्व कुनै पनि गठबन्धन नगर्ने कोप–२८ : चर्चा हिमालका मुद्दाको, नेतृत्व नेपालको दुबई–नेपाल हुँदै दिल्ली पुगेर बेचिएकी उज्बेक युवती अफरोजाको दर्दनाक कथा गठबन्धन : सबैभन्दा ठूलो दल जटायु रेष्टुराँ सञ्चालनले बढ्यो गिद्धको सङ्ख्या एनआईसी एशियामा अब सम्पूर्ण प्रकारका कर्जाको अधिकतम प्रिमियम दर ३ प्रतिशत लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा मधुमेहका बिरामीका लागि छुट्टै क्लिनिक एमालेको संकल्प यात्रा : आज सुर्खेतमा आमसभा हुँदै नेकपा एसको सचिवालय बैठक बस्दै एनएसएल : आज झापा र काठमाडौं भिड्दै उपप्रधानमन्त्री खड्का घाना प्रस्थान कांग्रेस लुम्बिनीको प्रदेश सम्मेलन : संघिय व्यवस्था अनुसार तहगत संरचनालाई पूर्ण रुपमा जिम्मेवारी प्रदान गर्न माग मङ्सिर २० केपि ओलि गुल्मीको वामिटक्सार आउने