१४ मंसिर २०८०, बिहीबार

Nov 30, 2023

लन्डन । सयौं वर्षको इतिहासलाई सुरक्षित राखेको बेलायतको एउटा संग्रहालयबाट धेरै मूल्यवान ऐतिहासिक वस्तुहरू चोरी भएका छन् । यो लन्डनमा एक प्रमुख पर्यटक आकर्षण पनि हो। यस ब्रिटिस म्युजियमका एक कर्मचारीलाई भण्डारण कोठाबाट धेरै बहुमूल्य ऐतिहासिक वस्तु र कलाकृति चोरी भएपछि बर्खास्त गरिएको छ । चोरी भएका वस्तुहरूमा भारतका कलाकृतिहरू समावेश छन्।

Advertisement

चोरी भएको सामानको मूल्य ५० हजार डलर रहेको स्थानीय प्रहरीले जनाएको छ । यो संग्रहालय मानव इतिहास, कला र संस्कृतिलाई समर्पित छ। यस प्रसिद्ध सार्वजनिक संग्रहालयले भारतलाई समर्पित ग्यालरी सहित धेरै पुरातन भारतीय कलाकृतिहरू पनि प्रदर्शन गर्दछ। महानगरीय प्रहरी अपराध महाशाखाले पनि यस विषयमा अनुसन्धान गरिरहेको छ र एक कर्मचारीलाई अनुसन्धानको क्रममा बर्खास्त गरिएको छ । यद्यपि उनको परिचय खुलाइएको छैन।

सङ्ग्रहालयका अनुसार यस वर्षको सुरुमा सङ्कलनका वस्तुहरू हराएको, चोरी वा क्षतिग्रस्त फेला परेपछि आफ्नो सुरक्षाको समीक्षा सुरु गरेको छ। महानगरीय प्रहरी अपराध महाशाखाले यस विषयमा अनुसन्धान गरिरहेको छ । ब्रिटिश म्युजियमका अध्यक्ष जर्ज ओसबोर्नले भने, ‘हामीले सहयोग गर्न प्रहरीलाई बोलाएका छौं, सुरक्षा बलियो बनाउन आपतकालीन कदमहरू चालेका छौं, के भयो भन्ने प्रयास गर्न र सिक्न आफ्नै समीक्षा सुरु गरेका छौं र हामी जिम्मेवारहरूलाई पछ्याउनेछौं। सबै अनुशासनात्मक कारबाही गरिनेछ।’

जर्ज ओसबोर्नले अगाडी भने, यो हाम्रो ब्रिटिश संग्रहालयलाई माया गर्ने सबैका लागि दुखद दिन हो। तर हामी गल्ती सच्याउन र संग्रहालयलाई अझ बलियो बनाउन हाम्रा अनुभवहरू प्रयोग गर्न कटिबद्ध छौं। संग्रहालयले यी मध्ये कुनै पनि कलाकृति हालै प्रदर्शनमा नराखिएको र मुख्यतया शैक्षिक र अनुसन्धान उद्देश्यका लागि राखिएको बताएको छ।

ब्रिटिस म्युजियमका निर्देशक हार्टविग फिशरले यो निकै अनौठो घटना भएको बताए । ‘म मेरा सबै सहकर्मीहरूको लागि बोल्छु जब म भन्छु कि हामी हाम्रो हेरचाहमा रहेका सबै वस्तुहरूको सुरक्षालाई गम्भीरताका साथ लिन्छौं। म्युजियमले के भयो भनेर माफी मागेको छ तर हामी चीजहरू ठीक गर्न प्रतिबद्ध छौं। हामीले पहिले नै हाम्रो सुरक्षालाई कडा पारेका छौं र के हराएको, क्षतिग्रस्त र चोरी भएको निश्चित लेखा पूरा गर्न बाहिरी विशेषज्ञहरूसँग काम गरिरहेका छौं,’ उनले थपे। यसले सामानहरू बरामद गर्न हाम्रो प्रयासलाई थप्नेछ, अनुसन्धान जारी छ।
 

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

आम्दा अस्पतालमा सुत्केरी मृत्यु प्रकरण : ३ दिनदेखि शव अस्पतालको गेटमा बाग्लुङका कांग्रेसका क्षेत्रीय सभापति पक्राउ, आरोप- मापसे गरी प्रहरीमाथी कुटपिट एमालेमा फर्किए नेकपा एसका बैतडी इन्चार्ज र अध्यक्ष, बैतडीमा एस रित्तिएको एमाले दावी नक्कली शरणार्थी प्रकरणमा जवाफी बहस जारी, खाँणलाइ थुनामुक्त गर्न माग रविको राजनीतिक प्रतिवेदन – प्रदेश भ्रष्टाचारको केन्द्र र कार्यकर्ता भर्तीकेन्द्र बन्याे, विकल्प सोच्नुपर्छ आगो ताप्ने क्रममा जलेर मृत्यु विपिनका बाआमा भन्छन्– समाचार हेर्दै रात बित्छ सुनको मूल्य स्थिर बढ्दै छ सामुदायिक विद्यालयप्रति आकर्षण इजरायल र हमासबीचको युद्धविराम थप १ दिन लम्ब्याइयो कोप–२८ मा भाग लिन प्रधानमन्त्री प्रचण्ड दुबईमा एमालेको मध्य पहाडी लोकमार्ग पद यात्रा सुरू (फाेटाेफिचर) चिनियाँ बालबालिकामा निमोनियाको प्रकोप ‘आउटब्रेक’, भारतमा महामारी रोक्न तयारी सुरू इजरायली जेलमा यौन दुर्व्यवहार हुने गरेको मुक्त कैदीहरुको दाबी प्रथम केपीओली कप टि २० : रोहित र सन्दीपको टिम भिड्दै दक्षिण एसियामै पहिलोपटक लमजुङमा समलिंगी विवाह दर्ता कोपको सम्मेलनमा सहभागी हुन प्रधानमन्त्री दुबई प्रस्थान नेकपा एमालेको मध्य पहाडी लोकमार्ग पदयात्रा आजबाट सुरु हुँँदै सुपर लिगः धनगढी र बुटबल लुम्बिनी भिड्दै वडाध्याक्षकै अगुवाइमा बाटो अवरुद्ध