१४ मंसिर २०८०, बिहीबार

Nov 30, 2023

तिलोत्तमा । तिलोत्तमा नगरपलिका वाड नम्बर २ की पूर्णकला भट्टराई विकले प्रतिवेदन लेखेर निर्धक्कसँग वाचन गर्न सक्छिन् । । प्रतिवेदन लेख्न र निर्धक्क वाचन गर्ने सामर्थ्य उनलाई तालिमले दिएको हो । ‘पहिले केही जानेकी थिइन अहिले प्रतिवेदन लेख्न र वाचन गर्न जानेकी छु । साथै माइन्युट पनि लेख्न सक्ने भएकी छु ।’ पूर्णकलाले भनिन् । यतिमात्र होइन नेतृत्व के कसरी गर्ने कसरी सबैको अगाडि प्रस्तुत हुने भन्नेबारे पनि उनले सिकेको बताइन् ।

Advertisement

यति धेरै आत्मविश्वास उनलाई तिलोत्तमा नगरपालिकाको सहयोगमा सामुदायिक जागरण विकास मञ्चले प्रदान गरेको दलित महिला जनप्रतिनिधिको लागि क्षमता विकास तालिमले दिएको हो । २०७९ को स्थानीय तहको निर्वाचनमा उनी तिलोत्तमा नगरपालिकाको वाड नम्बर २ बाट दलित महिला जनप्रतिनिधिको रूपमा निर्वाचित भएकी हुन् । पूर्णकलाले यो पाँच दिनको तालिम निकै महत्वपूर्ण रहेको बताइन् । यस्तो किसिमको तालिमले आफूहरूको क्षमता वृद्धि गर्न धेरै सघाउ पुर्याएको बताउँदै ५ दिनको लागि मात्रै नभएर अन्य समयमा पनि हुनुपर्नेमा जोड दिइन् ।

त्यस्तै वाड नम्बर ५ कि सहभागी प्रमिला सुनारले पनि यस तालिमले प्रभावकारी भूमिका खेलेको बताइन् । ‘वाड सदस्यहरूलाई खासै बोल्न अवसर नहुने हुँदा बोल्ने बानी हुँदैन । अहिले यस तालिममा बोल्नेदेखि धेरै महत्त्वपूर्ण विषयहरू सिक्न पाएकोमा खुसी लागेको छ । ’ प्रमिलाले बताइन् । अघिल्लो २०७४ को स्थानीय तहको निर्वाचनमा पनि वाड सदस्यको रूपमा एक कार्यकाल पूरा गरेकि हिरादेवी बिक यसपालीको स्थानीय तहको निर्वाचनमा पनि दलित महिला जनप्रतिनिधिको रूपमा निर्वाचित भएकि हुन् ।

उनलाई पनि पाँच वर्षे कार्यकालमा खासै बोल्ने अवसर जुरेन । त्यसैले बोल्ने बानी परेन । त्यसकारण बोलीको बिकास हुन सकेन । अहिले यो तालिमले भने धेरै कुरा सिक्ने अवसर मिलेको बताइन् । पूर्णकला , प्रमिला र हिरादेवी मात्र होइन यहाँ नगरका १७ वटै वाडका दलित महिला जनप्रतिनिधिहरू सहभागी भएका छन् । तालिममा सहभागी सबैले धरै कुरा सिक्न पाएकोमा खुसी छन् । तिलोत्तमा नगरपालिकामा स्थानीय दलित जनप्रतिनिधिका लागि क्षमता विकास तालिम गत बुधबारबाट सुरू भएको छ । सामुदायिक जागरण विकास मञ्चको आयोजना र तिलोत्तमा नगरपालिकाको सहयोगमा बुधबारबाट तालिम सुरू भएको हो । यही जेष्ठ २८ गतेसम्म तालिम सञ्चालन हुने नगरपालिकाले जनाएको छ ।

तालिममा नगरका सत्र वटै वडाका सत्र जना दलित महिला जनप्रतिनिधिको सहभागिता रहेको छ । कार्यक्रममा सामुदायिक जागरण विकास मञ्चका अध्यक्ष रामबहादुर विकले प्रशिक्षण दिएका थिए । त्यस्तै तिलोत्तमा नगरपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत नारायण अर्यालले नेतृत्व विकास र योजना निर्माणबारे तालिम प्रदान गरेका थिए । बुधबार दिपा बिकले प्रशिक्षण दिएको नगरपालिकाका सामाजिक विकास समिति संयोजक रवि सेञ्चुरी जानकारी दिए ।

नगरपालिकाका सामाजिक विकास समिति संयोजक रवि सेन्चुरीले तालिममा सहजीकरण गरेका थिए । संयोजक सेञ्चुरीले नगर भौतिक विकाससँगै मानविय विकासमा केन्द्रित भई विभिन्न कामहरू गरिरहेको जनाएका छन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

लुम्बिनीमा छाडा चौपायाको व्यवस्थापन गर्न कोष र नगरपालिकाविच सहकार्य बौद्व शिक्षाबाट विश्वमा शान्ति फैलाउन सकिन्छ : प्रदेश प्रमुख शेरचन हरियाली प्रबर्द्धनमा नमस्ते एकेडेमी भूकम्प प्रभावितलाई दोस्रो किस्ताको रकम दिन ढिलाइ गरिँदैन : गृहमन्त्री आम्दा अस्पतालमा सुत्केरी मृत्यु प्रकरण : ३ दिनदेखि शव अस्पतालको गेटमा बाग्लुङका कांग्रेसका क्षेत्रीय सभापति पक्राउ, आरोप- मापसे गरी प्रहरीमाथी कुटपिट एमालेमा फर्किए नेकपा एसका बैतडी इन्चार्ज र अध्यक्ष, बैतडीमा एस रित्तिएको एमाले दावी नक्कली शरणार्थी प्रकरणमा जवाफी बहस जारी, खाँणलाइ थुनामुक्त गर्न माग रविको राजनीतिक प्रतिवेदन – प्रदेश भ्रष्टाचारको केन्द्र र कार्यकर्ता भर्तीकेन्द्र बन्याे, विकल्प सोच्नुपर्छ आगो ताप्ने क्रममा जलेर मृत्यु विपिनका बाआमा भन्छन्– समाचार हेर्दै रात बित्छ सुनको मूल्य स्थिर बढ्दै छ सामुदायिक विद्यालयप्रति आकर्षण इजरायल र हमासबीचको युद्धविराम थप १ दिन लम्ब्याइयो कोप–२८ मा भाग लिन प्रधानमन्त्री प्रचण्ड दुबईमा एमालेको मध्य पहाडी लोकमार्ग पद यात्रा सुरू (फाेटाेफिचर) चिनियाँ बालबालिकामा निमोनियाको प्रकोप ‘आउटब्रेक’, भारतमा महामारी रोक्न तयारी सुरू इजरायली जेलमा यौन दुर्व्यवहार हुने गरेको मुक्त कैदीहरुको दाबी प्रथम केपीओली कप टि २० : रोहित र सन्दीपको टिम भिड्दै दक्षिण एसियामै पहिलोपटक लमजुङमा समलिंगी विवाह दर्ता