१६ मंसिर २०७९, शुक्रबार

Dec 2, 2022

आगामी मंसिर ४ गते हुने निर्वाचनका लागि निर्वाचन आयोग,दल,उम्मेद्वारहरु लगाएत कार्यकर्ता तथा समर्थकहरु सक्रिय रहेका छन् । सबैले आ–आफ्नो तहबाट भूमिका निर्वाह गरिरहेका छन् । र, सबैलाई यो निर्वाचन प्रतिष्पर्धात्मक र चूनौतीका रुपमा छ भने त्यतिनै चूनौतीपूर्ण मतदातालाई पनि रहेको छ । यस पटकको चुनावमा मतदातासामु धेरै अन्यौल र विकल्पहरु रहेका छन् । निर्वाचन विशेषतः मतदाता केन्द्रितनै हुने गर्दछ। र, नतिजा पनि तर,मुलुकमा मतदाताको महत्व, भूमिका र योग्दानलाई केवल मतका लागि मात्रै प्रयोग गरिएको भन्ने आक्रोश रहँदै आएको छ ।

Advertisement

मंसिर ४ गते हुने प्रतिनिधि र प्रदेशसभा निर्वाचनको मिति नजिकै आएको छ । अब निर्वाचन आउन एकसाता (मौनअवधी) मात्रै छ। पार्टीहरुले आफ्ना घोषणा पत्र सार्वजनिक गरिसकेका छन् । उम्मेद्वारहरु एजेण्डा र आश्वासन लिएर टोल–टोलमा, मतादाताको घर–घरमा मात्रै होइन, कार्यक्षेत्रमै पुगेका छन् । ५ वर्ष अवधीका लागि जनप्रतिनिध तथा नेतृत्वमा पुग्नका लागि पार्टी तथा उम्मेद्वारहरुको तछाड–मछाड छ ।

निर्वाचित भई नेतृत्वमा पुग्ने लक्ष्य र आकांक्षाका साथ पार्टीहरुले आकर्षक तवरले प्रचार–प्रासार गर्नुका साथै ठूला–ठूला विकास निर्माणका योजना र विकासका योजना लिएर मतदातासामु पुगेका छन्,मत मागेका छन् । गणतान्त्रिक पद्धतिमा अगाडि बढेको नेपालमा विभिन्न दलहरु चुनावमा होम्मिएका छन् । अर्कातर्फ संविधानतः उम्मेद्वारी दिन पाउने र नेतृत्वको अधिकारको प्रयोग गर्दै स्वतन्त्र उम्मेद्वारहरु पनि चुनावी मैदानमा छन् ।

कतिपय उम्म्दवार कुनै दलबाट असन्तुष्टि वा दलबाट टिकट नपाएकै कारण स्वतन्त्र भन्दै बागी उम्मेद्वारी दिएका छन् । आसन्न निर्वाचन विगतका निर्वाचनभन्दा रोचक र अप्रत्याशित हुने संकेतहरु देखा परेका छन् । आसन्न निर्वाचनमा एकातर्फ सत्तारुढ गठबन्धन र अर्कोतर्फ तालमेलको प्रतिपक्ष गठबन्धनबीच मुख्य प्रतिष्पर्धा हुँदै छ। त्यसैगरी देशभरबाट स्वतन्त्र उम्मेद्वारहरुको उम्मेद्वारी र सक्रियताले यी दुबै गठबन्धनलाई चूनौती छ । र, त्यतिनै चूनौती यसपाली मतदातालाई पनि रहेको छ ।

नेपलामा हालसम्म परम्परागत रुपमा मतदान गर्ने शैलीले निरन्तरता पाउँदै आएको छ । यद्यपी २०६४ सालमा तत्कालिन समयमा जनयुद्ध छाडेर शान्ति सम्झौतापछि पहिलोपटक निर्वाचनमा आएको नेकपा माओवादी, पहिलो दल बनेको थियो । त्यसैगरी २०७४ को निर्वाचनमा भने राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी राप्रपाले समानुपातिकतर्फ अनपेक्षित मत प्राप्त गरेको थियो भने नयाँ दल विवेकशिलले पनि राम्रो मत प्राप्त गरेको थियो । वैकल्पिक शक्तिका रुमा गत निर्वाचनमा विवेशक र साझा दुई नयाँ दल प्रतिष्पर्धामा आएका थिए । तर, यतिबेल भने दुबै (एकिकरण भएका)दल शसक्त रुपमा प्रतिष्पर्धामा छैनन् ।

यस पटकको निर्वाचनमा नेपाली कांग्रेस नेतृत्वको सत्तारुढ ५ दलीय गठबनधन,एमाले नेतृत्वको तीन दलीय गठबन्धन, रवि लामिछाने नेतृत्वको नयाँ दल राष्ट्रिय स्वतन्त्र पार्टी र स्वतन्त्र उम्मेद्वारहरुबीच मुख्य प्रतिष्पर्धा देखिएको छ । पूराना दलहरुको २ शसक्त गठबन्बन्धनबीच नयाँ दल र स्वतन्त्र उम्मेद्वारी दिएकाहरुबीचको प्रतिष्पर्धाको नतिजा मंसिर ४ पछि आउने नै छ । तर, कसलाई चुन्ने, कसलाई मतदान गर्ने ? भन्ने विषयमा सोँच्न र निर्णय लिन भने मतदातालाई मंसिर ४ सम्ममा पर्दछ ।

नेकपा एमाले,नेपाली कांग्रेस, नेकपा माओवादी,जनता समाजवादी, लोकतान्त्रिक समाजवादी,राप्रपा लगाएतका पुराना दलहरुमा आस्था राख्ने मतदाताहरु मध्ये धेरैले निरन्तरता नै दिने वा नयाँ दल वा स्वतन्त्रलाई मतदान गर्ने यो सोँचनिय हुन्छ । त्यसैगरी लामो समयदेखि निरन्तर निर्वाचन जितेर , नेतृत्व, सत्तामा रहेर पनि मुलुकमा अपेक्षित नेतृत्व र विकास गर्न नसकेको भनेर निर्वाचन प्रणालीमा आएका नयाँ दल र स्वतन्त्र उम्मेवारहरुलाई मत दिने,नदिने भन्ने विषयमा सोँचनीय रहेका छन् ।

यद्यपी निर्वाचनमा सबै दल, उम्मेद्वार प्रतष्पर्धी नै हुन् । त्यसैगरी सबै मतदातालाई स्वतन्त्र रुपमा आफूले चाहेको, इच्छाएको दल तथा उम्मेद्वारलाई मत दिने अधिकार र स्वतन्त्रता छ । निर्वाचनमा मतदाता सर्वेसर्वा मानिन्छन्, उनीहरुको मत संख्याको आधारमा नै आगामी नेतृत्व हुने हो जसले ५ वर्ष जनप्रतिनिधि र नेतृत्वको जिम्मेवारी प्राप्त गर्दछ ।

निर्वाचनका समयमा विभिन्न दल, उम्मेद्वारहरुले आफ्ना योजना र घोषणा पत्रसहित विभिन्न योजनाहरु लिएर मतदातासामु पुगेका छन् । पुराना दल र नेताहरु आफूले गरेका काम भन्दै प्रचारप्रसार गरिरहेका छन् । त्यसैगरी एक अर्कालाई दोषापरण गर्दै, अधूरा काम पूरा गर्ने भन्दै पुनः नयाँ योजनाका साथ आफूलाई मत दिन मतदातालाई आग्रह गरेका छन् । त्यसैगरी नयाँ योजना र पुस्तान्तरण वा युवा सहभागिताको एजेण्डासहित नयाँ दल, स्वतन्त्र उम्मेद्वारहरु पनि आफूलाई मत माग्दै मतदाता सामु पुगेका छन् ।

यस्तो समयमा कसले के, कति गरे, कसको योजना, एजेण्डा सही छ । कुन दल, नेता र उम्मेद्वारको सामथ्र्य कस्तो छ । कुन दल र उम्मेद्वारलाई मत दिँदा आगामी दिन, ५ वर्षमा र भविष्यमा कस्तो प्रभाव पार्दछ भनेर मूल्यांकन गर्ने,विष्लेषण गर्ने, मत दिने र नेतृत्वमा पठाउने जिम्मेवारी र चूनौती मतदातामा रहेको छ । तसर्थ आसन्न निर्वाचनका लागि मतदाताले पनि सोँच,विचार र तयारीका साथ मतदानका लागि तयार हुन आवश्यक छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

नेवार कन्याहरुको ईहि शुरु भिम रावललाई बालेनको जवाफ: ‘तपाईंहरू जस्तो विदेशीसँग सहयोग माग्ने रहर छैन’ धनगढीमा शनिबार बिहानसम्म निषेधाज्ञा थप कैलाली प्रहरीको नियन्त्रणमा रहेका विद्यार्थीलाई रिहाइ गर्न विद्यार्थी संगठनहरूको माग आज बिहानदेखि रोकिएको बाजुराको मतगणना पुनः सुरु सरसफाइकर्मीका परिवारलाई स्वरोजगार र उद्यममा जोड्छौ: पाण्डे बैतडी हत्या प्रकरण : दोषिलाई तत्काल कानुनी दायरामा ल्याउन कर्मीको माग कम्बोडिया पठाइदिन्छु भन्दै ठगी गर्ने व्यक्ति पक्राउ निबन्ध लेखन प्रतियोगितामा इडन प्रथम वर्तमान निर्वाचन कानूनसँग सन्तुष्ट छैनौं : प्रमुख आयुक्त थपलिया माओवादी केन्द्रसँग पार्टी एकता हुने हल्ला निराधार : एकीकृत समाजवादी भीम रावलको प्रश्न : परराष्ट्र मन्त्रालयको अनुमतिमा बालेन साहले अमेरिकी राजदूतलाई भेटेका हुन् ? अपाङ्गताको न्यायमा पहुँच सहजताका लागि साझा पहल जरुरी अघिल्लाे चुनावमा दुई लाख मत कटाएकाे विवेकशील साझालाई समानुपातिकतर्फ ७८९ मत मात्र कांग्रेसबाट समानुपातिकतर्फ को-को पुरुष सांसद बन्लान्, यस्तो छ हिसाब किताब पश्चिम नवलपरासीमा भन्सार छलेको ३० क्वीन्टल चिनी बरामद सरकारमा युवाहरुले नेतृत्व लिनु पर्छः डा.चन्द्र भण्डारी बाजुरापछि दोलखा (ख) मा पनि रोकियो मतगणना निषेधित क्षेत्रमा प्रदर्शन भएपछि धनगढीमा ८ राउन्ड हवाइ फायर, दर्जन बढी विद्यार्थी पक्राउ कपिलवस्तुमा भारतीय नागरिकमाथि गोली प्रहार