९ जेष्ठ २०७९, सोमबार

May 23, 2022

मंसिर ८,

Advertisement

बुटवल । भारतीय नक्साविरुद्ध आदिवासी जनजाति महासंघ जिल्ला समन्वय परिषद्, रुपन्देहीले बुटवलमा प्रदर्शन गरेको छ । नेपालीभूमि भारतले अतिक्रमण गरेको भन्दै महासंघले नेपाल–भारतको प्रमूख सिमा नाकाहरुमध्येको एक बेलहिया (सुनौली) नाका दशगजा क्षेत्रमै पुगेर भारतले गरेको सिमा अतिक्रमण विरुद्ध विरोध सभा गरेको हो ।

विरोध सभामा बोल्दै नेपाल मगर संघका केन्द्रिय भाषिक उपाध्यक्ष दल बहादुर वीरकट्टा मगरले भारतले नेपालको सार्वभौमिता खोसेको उल्लेख गरे । भारतीयहरु झै कहिल्यै पनि कसैको उपनिवेशमा नबसेको नेपाली जनताको भूमि अतिक्रमण गरेर सार्वभौमिकता र स्वाभिमानमा ठेस पु¥याएको प्रष्ट पारे ।

कार्यक्रममा नेपाल आदिवासी जनजाति पत्रकार महासंघ (फोनिज), रुपन्देहीका अध्यक्ष सनु थापा, नेफिन रुपन्देहीका पूर्व उपाध्यक्ष दल बहादुर छन्त्याल, नेपाल तामाङ घेदुङ्ग जिल्ला समिति, रुपन्देहीका अध्यक्ष कृष्ण मोक्तान, नेपाल आदिवासी जनजाति महासंघ तिलोत्तमा नगर समन्वय परिषद्का उपाध्यक्ष दुर्गा प्रसाद क्षेष्ठ, थारु कल्याणकारीणी सभा सिद्धार्थनगरका सचिव रेखा प्रसाद चौधरी, साहित्यकार विजय सागर लगायतले बोल्दै भारतसँग सिमा जोडिएको क्षेत्रमा काँडे तारवारको व्यवस्था गर्न सरकारसंग माग गरेका छन् । सरकारसंग श्रोत नभए जनश्रमदानबाट सिमानामा तारबार गर्न आफुहरु तयार रहेको उनीहरुको भनाई थियो । सुनौली क्षेत्रका भारतीय नागरिकहरु समेत उल्लेख्य उपस्थिति रहेको विरोध सभामा सुनौली नाकाका स्थानिय भारतीय नागरिकहरुलाई भूमि अतिक्रमण नगर्न सन्देश लिएर मोदीलाई सुनाउन सभामा बोल्नेहरुले आग्रह गरेका थिए ।

विरोध सभामा बोल्नेहरुले भारतको हेपाहा र भूमिअतिक्रमण गर्ने बिस्तारवादी नीतिका कारण मित्र मूलुक नरहेकोमा जोड दिए । छिमेकी मूलुक भएपनि अब मित्र मूलुक नरहेको उनीहरुको तर्क थियो । यदि सरकारले सिमा मिचिएको विषयमा ठोस कदम चाल्न नसक्ने भए यहाँका राष्ट्रवादी र भूमिपूत्रहरुले यसको जिम्मा लिएर समस्या समाधान गर्न सक्षम रहेको दावी गरे ।

विरोध सभामा महासंघका रुपन्देही जिल्ला उपाध्यक्ष वीर बहादुर लामा, सह–सचिव इन्द्र राई, बुटवल नगर अध्यक्ष अरुणकमार श्रेष्ठ, तिलोत्तमा अध्यक्ष आसा गुरुङ, सिद्धार्थनगर अध्यक्ष चन्द्र बहादुर राना, नेपाल मगर संघ, थारु कल्याणकारी सभा, नेवा पुचः, नेवा झिगुं समाज, थकाली, छन्त्याल, कुस्वाडिया, कुमाल, भूजेल, गुरुङ लगायत एकल जातीय संगठनहरु समेत सहभागी रहेका थिए ।

कोण सभा अघि भैरहवाको देवकोटा चोकबाट विरोध ¥याली सुरु भई बेलहिया नाका पुगेर सभामा परिणत भएको थियो । ¥यालीमा सहभागीहरुले लिपुलेक हाम्रो हो, लिम्पियाधुरा हाम्रो हो, अतिक्रमित भूमि फिर्ता गर जस्ता नारा लगाएका थिए । भारतद्वारा गरिएको भूमि अतिक्रमण विरुद्ध दवाव सिर्जनाका लागि रुपन्देहीको हरेक स्थानीय तहमा सिमा अतिक्रमण विरुद्ध विरोध कार्यक्रम गर्ने महासंघले जानकारी गराएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

स्वतन्त्र उम्मेदवारलाई जनताको हितमा काम गर्न सघाउनुपर्छ: महामन्त्री शर्मा अन्ततः अनुहार ढाकेरै समाचार पढ्न बाध्य भए अफगानी प्रस्तोता मौसम : हावाहुरीसहित वर्षाको सम्भावना क्यानडामा भीषण आँधीः ९ लाख घर विद्युतविहीन दलले छानेकालाई अस्वीकृत गर्दै मतदाता गौतमबुद्ध अन्तरास्ट्रिय बिमानस्थलमा जजीरा एयरसँग चरा ठोक्कियो, उडान हुन सकेन स्थानीय सरकार र छाडा पशु चौपाया व्यवस्थापनको मुद्दा मोबाइल एपबाटै यसरी भगाउनुहोस्, आफ्नो वरपरका लामखुट्टे मणिमुकुन्द क्लबले मनायो पाँचौ राष्ट्रिय भलिबल दिवस, तिलोत्तमामा दिप प्रज्वलन चट्याङ लागेर एक जनाको मृत्यु, तीन गम्भीर घाइते बाघको आक्रमणबाट फूलकुमारीको मृत्यु पेट्रोलियम पदार्थमा १० रुपैयाँ, ग्यासमा २ सयले मूल्यवृद्धि तिलोत्तमामा कारले मोटरसाइकललाई ठक्कर दियो रेशम चौधरी जेलमा, रिहा माग्‍ने पार्टी बन्यो पहिलो बालेनको मत ४१ हजार कट्यो, सिंह स्थापितसँग मतान्तर बढाउँदै धरान उपहानगर मेयरमा स्वतन्त्र उम्मेदवार हर्कराज राई निर्वाचित तिलोत्तमामा खाँणले अग्रता बढाउँदै, चापागाईँ भन्दा ३५७ मतले अगाडि स्थानीय निर्वाचन: एक समीक्षा बाबुराम भट्टराईको गृह प्रदेशको स्थानीय तह नेतृत्वमा जसपा शून्य रुपन्देहीमा पालिका प्रमुख हार्दा उपप्रमुखमा भने एमालेको बर्चश्व