१ कार्तिक २०७८, सोमबार

Oct 18, 2021

बुटवल । लुम्बिनी प्रदेशमा गठबन्धन दलले सरकार गठनका लागि प्रदश प्रमुख अमिक शेरचन समक्ष दाबी पेश गर्दै छन् । माओवादी केन्द्र सहितको ४ दलिय गठबन्धनले दाबी पेश गर्न अहिले विहान साढे १० बजे जाने कार्यक्रम रहेको नेपाली कांग्रेस संसदीय दलका नेता फखरुद्दिन खानले बताए ।

Advertisement

माओवादी संसदीयदलका नेता कुलप्रसाद केसी सोनामको नेतृत्वमा प्रदेश सरकार गठन गर्ने गरि दाबी पेश गर्नेछन् । प्रदेश प्रमुख शेरचनले हिजो एक विज्ञप्ति जारी गर्दै आज ३ बजे सम्ममा सरकार गठनका लागि दाबी प्रस्तुत गर्न आह्वान गरे थिए । केसीको नेतृत्वमा बन्ने सरकारले आजै सानो आकारको मन्त्रिमण्डल बनाउने तयारी गरेको कांग्रेस नेता खानले बताए । सरकारमा नेपाली कांग्रेस, माओवादी केन्द्र र जनता समाजवादी पार्टीबाट एक एक जना मन्त्रिमण्डलमा जाने छन् भने राष्ट्रिय जनमोर्चाले सरकारमा सहभागी हुने बारे आधिकारीक धारणा बनाइसकेको छैन ।

संविधानको धारा १६८ को उपधारा २ अनुसार ४ दलको सिफारिसमा माओवादी केन्द्रका नेता केसी मुख्यमन्त्री हुने पक्का भएको छ । एमाले सांसद तथा एमाले नेतृत्वको सरकारका प्रवक्ता बैजनाथ चौधरीले आफूहरु प्रतिपक्षमा रहने बताएका छन् । प्रदेश प्रमुखले आजै मुख्यमन्त्री नियुक्त गर्ने र आजै सपथ समेत गराउने तयारी छ । लुम्बिनी प्रदेशसभाका हाल ८० सांसद बहाल रहेकोमा बहुमतका लागि ४१ सिट आवश्यक पर्दछ । ४ दलीय गठबन्धनसँग कांग्रेसका १९, माओवादीका १८, जसपाका ३ र जनमोर्चाका १ गरी ४१ सांसद छन् ।

यसअघि लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री पोखरेलविरुद्ध विपक्षी गठबन्धनले प्रदेश प्रमुखसमक्ष विशेष अधिवेशन माग गर्दै संसद सचिवालयमा अविश्वासको प्रस्ताव दर्ता गरेका थिए । अविश्वासको प्रस्ताव आएपछि मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेलले हिजो राजीना दिएका हुन् । संविधानको धारा १६८ को १ अनुसार गठन भएको सरकार विरुद्ध गठबन्धन दलहरुले अविश्वासको प्रस्ताव पेश गरेपछि नेकपा एमालेले यसलाई असंवैधानिक भन्दै आएको छ । सरकार गठन भएको २ वर्षसम्म अविश्वासको प्रस्ताव ल्याउन नमिल्ने भए पनि नव नियुक्त प्रदेश प्रमुख र प्रदेशसभाका सभामुखले राजनीतिक स्वार्थ अनुरुप काम गरेको भन्दै एमालेले असन्तुष्टि व्यक्त गरेको छ ।

Follow Us

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

नदीमा ढुंगा लिन गएका ट्रयाक्टर चालक बगेर बेपत्ता दाङमा धानवालीमा पुगेको क्षतिको विवरण संङ्कलन हुँदै रुपन्देहीको समृद्धिका लागि सदैब प्रयत्नशिल रहनेछु : गृहमन्त्री खाँण बाढीले डाइभर्सन बगायो, पुर्व–पश्चिम राजमार्ग अवरुद्ध दुई दिनको वर्षाले धानबाली नष्ट, काटेर राखेका धान पनि खेतमै डुब्यो भित्र्याउने बेलाको रुपन्देहीको धानबालीमा वर्षाले क्षति, क्षतिको विवरण आउन बाँकी जेम्स बोन्डको सम्पत्ति सन्तानले नपाउने प्रकृतिसँग रमाउन सिद्धबाबाधाम मनकामनामा बस दुर्घटना : ३० घाइते, १० को अवस्था गम्भीर बजारमा गोलभेडाको मुल्य बढ्दा साना किसानको टनेलबाटै खोसाखोस सुविधा मात्रै लिएर बित्यो चार वर्ष, भूमिकाविहीन जिसस अभिषेक, दर्शन, मनिष र आयुष सम्मिलित यू–२३ टोलीकाे घोषणा हिन्दू मन्दिर तोडफोड, मुसलमानको ज्यादतीबिरुद्ध भोक हड्ताल घोषणा आईसीएफसी फाइनान्सको १०% बोनस सेयर र ४% नगद लाभांश घोषणा गुल्मी कारागारमा क्षमताभन्दा तेब्बर कैदीबन्दी : १० स्थायी दरबन्दी १ कर्मचारी श्रीमतीको लौरो प्रहारबाट श्रीमानको ज्यान गयो,श्रीमती गम्भिर घाइते रुपन्देही आउन लागेका गृहमन्त्री खाँण काठमाण्डौंमा रोकिए स्वदेश फर्कियो साफ उपविजेता नेपाली टोली पानीले खर कुहिएपछि किसान मर्कामा हिमाली भेगमा यसरी हुँदैछ बलिवुड चलचित्र उँचाईको छायांकन