ताजा अपडेट »

गत वर्षका योजनाका लागि म्याद थप्दै बुटवल उपमहानगर, पूँजीगत खर्च ३६ प्रतिशत

मंगलबार, ०७ बैशाख २०७८, १८ : ०५
10 Shares

बुटवल । बुटवल उपमहानगरपालिकाले कोभिड-१९ का कारण गतवर्ष कार्यान्वयन हुन नसकेका योजनाहरूलाई सम्पन्न गर्न पुनः म्याद थप गरेको छ । गत वर्ष कार्यान्वयनमा नआएका योजनाहरूका लागि गएको चैत्र महिना अन्तिम मिति तोकेको उपमहानगरले पुनः १५ दिन म्याद थप गरेको हो ।

फागुन मसान्तसम्म सबै योजनाहरूको सम्झौता गरी कार्यान्वयनमा जाने लक्ष्य लिएको बुटवल उपमहानगरले एक महिना थप गरी चैत्र मसान्तसम्म सबै योजनाहरूको सम्झौता गर्नेगरी समय सीमा परिवर्तन गरेको थियो । उपमहानगरले यहीबैशाखको १५ गतेसम्म गत आर्थिक वर्ष २०७६/७७ मा स्थगित भएका योजनाहरूलाई यसै आर्थिक वर्षमा सक्नेगरी पुनः म्याद थप गरेको हो । कोभिडका कारण यस वर्ष पनि सबै योजनाहरू कार्यान्वयन हुनेमा संका उत्पन्न भएको छ ।

गत आर्थिक वर्षका योजनाहरु २ सय ८९ बाँकी रहेकोमा चालु आर्थिक वर्षको चैत मसान्तसम्म आईपुग्दा २ सय ४८ योजना पूरा गरिसकेको महानगरले जनाएको छ । उपमहानगरले चालु आर्थिक वर्षमा कार्यान्वयनमा ल्याएका ४ सय ७ योजना मध्ये २५ योजना मात्रै सम्पन्न भएको बुटवल उपमहानगरपालिकाले गर्ने नियमित पत्रकार सम्मेलनमा जानकारी गराइएको हो । चालु आर्थिक वर्षका लागि गतवर्ष सहितका ८ सय १४ योजना स्वीकृत भएका थिए । यी मध्ये ६ सय ९६ योजना कार्यान्वयनमा गएका थिए ।

यसैबीच बुटवल उपमहानगरपालिकाले चैत मसान्तसम्ममा ३६ प्रतिशत मात्रै पूँजीगत खर्च गरेको छ । बुटवल उपमहानगरपालिकाले गर्ने नियमित पत्रकार सम्मेलनमा चालु आर्थिक वर्षमा ३६.२४ प्रतिशत मात्रै खर्च भएको उपमहानगरका प्रवक्ता रामप्रसाद रेग्मीले जानकारी दिए । उनले चालु खर्च ४४.८१ प्रतिशत र वित्तीय खर्च ४२.६६ प्रतिशत खर्च भएको बताए । चालु आर्थिक वर्षको चैत मसान्तसम्ममा अनुमानित आएको ७०.४५ प्रतिशत आम्दानी गरेको उपमहानगरले जनाएको छ। 

२ अर्ब २० करोड ३४ लाख अनुमानित आम्दानी लक्ष्य राखेको उपमहानगरले १ अबै ६२ करोड १४ लाख आम्दानी गरिसकेको जनाएको छ । संघीय सरकारबाट अनुमानितको ५३.६३ प्रतिशत, प्रदेश सरकारबाट ८०.९८ प्रतिशत, राजस्व बाँडफाँडबाट ७४.८१ प्रतिशत, आन्तरिक श्रोत ऋण समेत गर्दा ७०.६२ प्रतिशत आम्दानी गरेको जनाईएको हो । साथै उपमहानगरले कक्षा ५ सम्मका बालबालिकालाई प्रदान गरिने दीवा खाजा वापतको फागुन महिनासम्मको रकम निकासा गरेको जनाएको छ । साथै सिंगो बुटवल, एक विद्यालयको अवधारणलाई कार्यान्वयन गराउनको लागि कार्ययोजनाको प्रारम्भिक मस्यौदा तयार गरी अन्तिम छलफल भईरहेको उपमहानगरले जनाएको छ ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।