६ चैत्र २०७९, सोमबार

Mar 20, 2023

लमजुङ। गोरखा भूकम्प गएको ७ वर्ष पुग्नै लाग्दा यहाँ हालसम्म नौ हजार ९६ जनाले निजी आवास पुनर्निर्माण कार्य सम्पन्न गरेको छ । विसं २०७२ वैशाख १२ को भूकम्पले लमजुङमा १४ हजार ६४९ जनाको निजी आवास पूर्ण क्षति पुरयाएकामध्ये उक्त सङ्ख्यामा भूकम्पपीडितको निजी आवास (घर) पुनर्निर्माण सम्पन्न भएको राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरण जिल्ला आयोजना कार्यान्वयन एकाइ ९अनुदान व्यवस्थापन तथा स्थानीय पूर्वाधार- लमजुङले जनाएको छ ।

Advertisement

जिल्लामा रहेको कूल लाभग्राहीमध्ये १४ हजार ४० जनाले पहिलो किस्ता लिएका छन् । त्यस्तै, ११ हजार ७४९ जनाले दोस्रो किस्ता लिएको राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरण जिल्ला आयोजना कार्यान्वयन एकाइ अनुदान व्यवस्थापन तथा स्थानीय पूर्वाधार- कार्यालय लमजुङका प्रमुख सूर्यप्रसाद शर्माले बताए । पहाडी जिल्ला लमजुङमा रहेको चार नगरपालिका र चार गाउँपालिका गरी आठ स्थानीय तह रहेका छन् । यीमध्ये कूल लाभग्राही एक हजार ३८६ जना रहेको बेँसीशहर नगरपालिकामा एक हजार ३३७ जनाले पहिलो किस्ता लिएका छन् । त्यस्तै, एक हजार २० जनाले दोस्रो किस्ता तथा ८५० जनाले अन्तिम तथा तेस्रो किस्ता बुझेको राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरण जिल्ला आयोजना कार्यान्वयन एकाइ अनुदान व्यवस्थापन तथा स्थानीय पूर्वाधार लमजुङले जनाएको छ ।

त्यस्तै दोर्दी गाउँपालिकामा कूल लाभग्राही दुई हजार २८० मध्ये दुई हजार २५६ जनाले पहिलो किस्ता लिएका छन्, भने एक हजार ८८० जनाले दोस्रो किस्ता लिएका छन् । सोमध्ये अन्तिम तथा तेस्रो किस्ता एक हजार ४७७ जनाले लिएका छन् । दूधपोखरी गाउँपालिकामा कूल लाभग्राही दुई हजार ४६८ जना रहेकामध्ये दुई हजार ३९२ जनाले पहिलो किस्ता लिएका छन् ।

यसैगरी दुई हजार २०६ जनाले दोस्रो तथा एक हजार ५६४ जना भूकम्पपीडितले अन्तिम तथा तेस्रो किस्ता बुझेका छन् । क्व्होलासोथर गाउँपालिकामा कूल लाभग्राही ३४६ जना रहेकामा ३१४ जनाले पहिलो किस्ता लिएका छन् भने २०८ जनाले दोस्रो किस्ता र १५४ जनाले तेस्रो किस्ता लिएको राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरण जिल्ला आयोजना कार्यान्वयन एकाइ (अनुदान व्यवस्थापन तथा स्थानीय पूर्वाधार) लमजुङको तथ्याङ्कमा उल्लेख छ । मध्यनेपाल नगरपालिकामा एक हजार ५९९ जना कूल लाभग्राहीमध्ये एक हजार ५२८ जनाले पहिलो किस्ता लिएका छन् । एक हजार १६० जनाले दोस्रो किस्ता र ९०७ जनाले अन्तिम किस्ता लिएका छन् ।

मस्र्याङ्दी गाउँपालिकामा ९५४ जना कूल लाभग्राही रहेकामा ९१९ जनाले पहिलो किस्ता, ८०५ जनाले दोस्रो किस्ता र ६८१ जनाले अन्तिम किस्ता बुझेका छन् । राइनास नगरपालिकामा तीन हजार १५४ जना कूल लाभग्राहीमध्ये तीन हजार जनाले पहिलो किस्ता, दुई हजार ५७९ जनाले दोस्रो र दुई हजार ६९ जनाले अन्तिम तथा तेस्रो किस्ता बुझेका छन् ।त्यस्तै सुन्दरबजार नगरपालिकामा दुई हजार ४६२ जना कूल लाभग्राहीमध्ये दुई हजार २९४ जनाले पहिलो किस्ता बुझेका छन् । एक हजार ८९१ जनाले दोस्रो किस्ता र एक हजार ३९४ जना भूकम्पपीडितले अन्तिम तथा तेस्रो किस्ता बुझेको राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरण जिल्ला आयोजना कार्यान्वयन एकाइ अनुदान व्यवस्थापन तथा स्थानीय पूर्वाधार लमजुङले जनाएको छ ।

राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरण कार्यालयका अनुसार प्रबलीकरणतर्फ जिल्लामा ८९४ मध्ये ८७ जनाले पहिलो किस्ता र दुई जनाले दोस्रो तथा अन्तिम किस्ता लिएका छन् । पहिलो किस्ताबापतको रु ५० हजार लिएर घर नबनाएका भूकम्पपीडितहरुमध्ये २२ जनाले रु ५०(५० हजार रकम फिर्ता गरेको उक्त कार्यालयले जनाएको छ । जोखिमयुक्त बस्तीका लाभग्राही ६८ र उक्त सङ्ख्यामध्ये ३० जनाले जग्गा खरीद गरिसकेको बताइएको छ । त्यस्तै, भूमिहीन लाभग्राही २० रहेकामा आठ जनाले जग्गा खरीद गरिसकेको राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरण जिल्ला आयोजना कार्यान्वयन एकाइ ९अनुदान व्यवस्थापन तथा स्थानीय पूर्वाधार लमजुङका प्रमुख शर्माले बताए ।

लमजुङ जिल्लामा २०७३ साल पुस १ गतेदेखि लाभग्राहीको अभिलेख व्यवस्थापनको काम साबिक जिल्ला विकास समितिले गर्दै आएको थियो । पछि २०७४ साल मङ्सिर ११ गते राष्ट्रिय पुनर्निर्माण प्राधिकरण जिल्ला समन्वय समितिको सचिवालय स्थापना भई २०७४ पुस १ गतेदेखि स्थानीय तहमा प्राविधिक परिचालन गरिएको एवं निजी आवासको अनुदान वितरण गर्ने गरी २०७५ जेठ १ गतेदेखि हालको जिल्ला आयोजना कार्यान्वयन एकाइको स्थापना भएको थियो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

प्रधानमन्त्री प्रचण्डले पाए विश्वासको मत जनमोर्चाले प्रधानमन्त्रीलाई विश्वासको मत दिन्छ: चित्रबहादुर उद्योग वाणिज्य महासंघ कार्यसमिति सदस्यमा बुटवलका नवराज कुँवरको उम्मेदवारी ओली लक्षित माधवको प्रश्न- किन कसैसँग सहकार्य हुन सकेन ? कोसीका मुख्यमन्त्री सवार गाडिमा तोडफोड प्रयास माधव नेपालको दावी : यो गठबन्धन ५ वर्षसम्म टिक्छ बुटवललाई सफा र सुन्दर बनाउन नियमित सरसफाई व्यवस्थित गर्न नगरप्रमुखको निर्देशन राजेन्द्र लिङ्देनको प्रश्न : हाइड्रोजन गाडी दिएको तर पुरानै चलाउँछु भनेर हाम फालेपछि के गर्नु ? एमाले सहमति छोडेर भागेको माओवादीको आरोप प्रधानमन्त्री ज्यु पुस १० गते सहयात्राका लागि किन सहमत हुनुभयो ? गठबन्धनको संस्कारलाई आत्मसात गर्दै अघि बढ्नुको विकल्प छैनः सभापति देउवा दुई महिना नपुग्दै विश्वासको मत लिनुपर्ने अवस्था आउला भन्ने लागेकाे थिएन: प्रधानमन्त्री प्रचण्ड गुल्मीको स्ववियु निर्वाचनमा बामगठबन्धनको वर्चश्व एमालेले प्रधानमन्त्रीलाई विश्वासको मत नदिने तालिवान सरकारद्वारा उच्च पदस्थ व्यक्तिका आफन्तलाई सरकारी पदबाट हट्न आदेश फागुनमा ६१ हजारले लिए श्रम स्वीकृति रासायनिक मलमा दिँदै आएको अनुदान यथावत् राख्ने सरकारको निर्णय सुनको भाउ तोलामा ७ सय रुपैयाँले घट्यो बुटवल वहुमुखी क्याम्पसमा अनेरास्ववियुको प्यानल नै निर्वाचित शान्ति व्यवस्थापन र कानुनी उपचार