२ जेष्ठ २०७९, सोमबार

May 16, 2022

जेठ २९, काठमाण्डौं । अबदेखि विदेश पढ्नका लागि एसईई उर्त्तीणको प्रमाणपत्रले मात्रै नपुग्ने भएको छ । सरकारले १२ पास नगरीकन विदेशमा पढ्न जान नदिने भएको हो।

शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्रालयले एसईई उत्तिर्ण गरेका विद्यार्थीलाई विदेश अध्ययन गर्नका लागि चाहिने स्वीकृति पत्र (नो अब्जेक्सन लेटर) नदिने निर्णय गरेको छ । मन्त्रालयले विद्यालय तहका विद्यार्थीलाई वैदेशिक अध्ययनमा जान कडाइ गर्न भन्दै नो अब्जेक्सन लेटर दिने व्यवस्था अन्त्य गरेको हो । यसअघि एसईई पास गरेका विद्यार्थीले समेत बंगलादेश, जापान, अष्ट्रेलिया, अमेरिकालगायतका देशमा पढ्नका लागि मन्त्रालयबाट अध्ययन अनुमति स्वीकृति लिँदै आएका थिए । तर अबदेखि १२ कक्षा उत्तिर्ण गरेका विद्यार्थीलाई मात्रै अध्ययन स्वीकृति दिने निर्णय भएको मन्त्रालयले जनाएको छ ।

स्नातक, स्नातकोत्तर र विद्यावारिधिलगायत पढ्न जाने विद्यार्थीलाई नो अब्जेक्सन लेटर दिन कुनै बाधा नरहेको समेत मन्त्रालयले भनेको छ । त्यस्तै कुनै कारणवस विदेशमा नै पढ्नुपर्ने वा परिवार विदेश नै भएका विद्यार्थीका हकमा भने परराष्ट्र मन्त्रालय वा राजदूतावासको सिफारिसपछि एसईई पास गरेकालाई अध्ययन स्वीकृति पत्र लिन पाउने छन् ।

Advertisement

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

पहिलो टी-२० मा युगान्डासँग नेपाल १२ रनले पराजित संसदको भोलिबाट ११औँ अधिवेशन सुरु हुने, यस्तो छ कार्यसूची ओलीले राम नेपालमा जन्मेको दाबी गरिरहँदा मोदीले भने– भारतमा भव्य राम मन्दिर बन्दा नेपाली पनि उत्तिकै खुसी छन् २२ वर्षीय राजाबाबुले गाउँपालिका अध्यक्ष जिते मोदीको भ्रमणले लुम्बिनीलाई विश्वभर थप परिचित तुल्याउँछ : प्रम देउवा बुटवलमा खेलराज पाण्डेय बाबुराम भट्टराई भन्दा २१६३ मतले अघि छत्रदेव गाउँपालिकाको अध्यक्ष कांग्रेस र उपाध्यक्ष एमालेले जित्यो कतै १ भोट, कतै शून्य तिलोत्तमामा चापागाईँ खाँण भन्दा ८ मतले अघि चुनाव चिन्ह दाङमा दुई पालिकाका र ३९ वडाको नतिजा सार्वजनिक भक्तपुरमा नेमकिपाको ‘क्लिन स्विप’ विजयी उत्सव मनाउन आउँदै गरेको गाडीमा करेन्ट लागेर मृत्यु हुनेको सनाखत एमालेले सत्ता गठबन्धनमाथि लगाएको आरोपप्रति कांग्रेसको आपत्ति, ‘नतिजाले एमाले अत्तालियो’ भारतीय प्रधानमन्त्री माेदीकाे भ्रमणले लुम्बिनी क्षेत्रका बजार बन्द देउवा र मोदीद्वारा संयुक्त रुपमा ‘बुद्धिस्ट कल्चर एण्ड हेरिटेज सेन्टर’ को शिलान्यास शुद्धोधन गाउँपालिका–४ को वडाध्यक्षमा कांग्रेसका अधिकारी विजयी विजयी उत्सव मनाउन आउँदै गरेको गाडीमा करेन्ट लागेर २ जनाको मृत्यु स्थापितभन्दा बालेन २८७५ मतले अगाडि गोरखामा एमाले उम्मेदवार १ मतअन्तरले विजयी भएपछि तनाव, सर्वदलीय बैठक बस्दै