१४ माघ २०७९, शनिबार

Jan 28, 2023

रुपन्देहीका ३७ परिक्षा केन्द्रमा, १८ हजार बढी परिक्षार्थी

वैशाख १५,

Advertisement

बुटवल । आजदेखि देशभर कक्षा १२ को परिक्षा सुरु भएको छ । । परिक्षाका लागि आवश्यक सम्पूर्ण तयारी पूूरा भैसकेको रुपन्देही जिल्ला शिक्षा कार्यालयका प्रमुख दिपेन्द्र ढकालले जानाकारी दिए । परिक्षा सञ्चालनका लागि सुरक्षा व्यवस्था, केन्द्र निर्धारण लगाएत सम्पूर्ण प्राविधिक तयारी पूरा भएको उनले जानकारी दिए । नियम बिपरित गर्ने विद्यार्थीलाई कानून अनुसार कारबाही गर्ने बताउँदै जिल्ला शिक्षा अधिकारी ढकालले मर्यादित र धैर्य भएर परिक्षामा सहभागि हुन विद्यार्थीलाई आग्रह गरेका छन् ।

रुपन्देहीमा ३७ वटा परिक्षा केन्द्रबाट विद्यार्थीहरुले परिक्षामा सहभागि हुँदैछन् । राष्ट्रिय परिक्षा बोर्ड बुटवल कार्यालयका सूचना अधिकृत बाबुराम भण्डारीका अनुसार यस वर्ष रुपन्देहीमा नियमिततर्फ १३ हजार ८ सय २८ र आंशिकतर्फ ४९६४ गरी जम्मा १८ हजार ७ सय ९२ जना विद्यार्थी सहभागि हुँदैछन् । राष्ट्रिय परिक्षा बोर्डको ११ वटा कार्यालय अन्र्तगत पर्ने बुटवल कार्यालयमा रुपन्देही सहित गुल्मी, पाल्पा, नवलपरासी पूर्व, नवलपरासी पश्चिम, कपिलवस्तु र अर्घाखाँची गरी ७ जिल्लामा ४५ हजार ७ सय ६ जना विद्यार्थी परिक्षामा सहभागि भण्डारीले जानकारी दिए ।

कार्यालयको तथ्याङ्क अनुसार गुल्मीमा ४ हजार १२ जना र पाल्पामा ४ हजार ९ सय ७४ जना विद्यार्थी परिक्षामा सहभागि हुँदैछन् । नवलपरासी पूर्वमा ६ हजार ६ सय २१, नवलपरासी पश्चिममा ४ हजार १ सय ८७ परिक्षार्थी रहेका छन् । कपिलवस्तुमा ३ हजार ९ सय ६४ जना र अर्घाखाँचीमा ३ हजार १ सय ५६ जना विद्यार्थी सहभागि रहेको परिक्षा आगामी वैशाख २६ गतेसम्म सञ्चालन हुने सूचना अधिकृत भण्डारीले जानाकारी दिए ।


यसअघि एक विज्ञप्ति जारीगर्दै शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधिमन्त्री गिरिराजमणि पोखरेलले परीक्षालाई व्यवस्थित, मर्यादित र भयरहीत रूपमा सञ्चालन गर्न निर्देशन दिइसकेका छन् । ०७५ सालको एसइई परीक्षामा प्रदेश २ मा प्रश्न पत्र बाहिरिएर परीक्षा रद्द गर्नुपरेपछि मन्त्रालय र परीक्षा बोर्ड कक्षा ११ र १२ परीक्षा सुरु हुनु पहिले नै सचेत भएको हो । शिक्षा मन्त्रालयका सचिव खगराज बरालको संयोजकत्वमा गठित समितिले कक्षा ११ र १२ को परीक्षा मर्यादित रूपमा सञ्चालन गर्ने गराउने सम्बन्धमा राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डलाई २२ बुँदे निर्देशन दिएको छ । निर्देशनमा सुरक्षा निकायमा रहेका परीक्षा सम्बन्धी सामाग्री कुनै पनि हालतमा निर्दिष्ट पदाधिकारी बाहेक अरुलाई नबुझाउन कडा निर्देशन दिइएको हो ।


परीक्षार्थी परीक्षा हलमा मोबाइल फोन लगेको भेटेमा तत्काल जफत गरी शुरक्षाकर्मी मार्फत जिल्ला प्रहरी कार्यालयमा बुझाउने र जिल्ला प्रहरी कार्यालयले मोबाइल प्रयोग सम्बन्धमा अनुसन्धान गर्ने र परीक्षा सम्पन्न भएपछि मात्र अभिभावकलाई बुझाउन निर्देशनमा उल्लेख छ। परीक्षा हलभित्र कसैलाई फोटो खिच्न, अडियो, भिडियो रेर्कड गर्न निषेध गर्ने र त्यस्तो कार्य कसैबाट भएको पाइएमा तत्काल दण्डित गर्नुपर्ने निर्देशन दिइएको छ ।

निरीक्षकले परीक्षा मर्यादा विपरीतका कार्य रोक्ने प्रयास नगरेको वा नसकेको अवस्थामा केन्द्राध्यक्षले उक्त निरीक्षकलाई हटाई अमर्यादित कार्य रोक्न सक्ने शिक्षकलाई मात्र निरीक्षकको रूपमा नियुक्ति गर्नुपर्ने बताइएको छ । उत्तरपुस्तिका परीक्षणमा उत्तरकुञ्जिकाको प्रयोग गर्ने, परीक्षक तथा सम्परीक्षकलाई अभिमुखीकरण उत्तर पुस्तिका परीक्षण गराउने निर्देशन छ । त्यस्तै उत्तरपुस्तिका परीक्षण तथा सम्परीक्षण गर्दा कोडिङ तथा डिकोडिङ प्रणलीलाई अनिवार्य रूपमा अबलम्बन गर्न निर्देशनमा लेखिएको छ ।-बुद्धभूमि

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

प्रहरी हुँ भन्दै ठगी गर्ने एक जना पक्राउ यस्तो रहनेछ आजको मौसम सर्वोच्चको फैसलाले रविको रफ्तारमा रोक एसईई परीक्षा चैत १७ गतेदेखि (तालिकासहित) रवि लामिछानेले प्रधानमन्त्रीसमक्ष बुझाए राजीनामा सर्वोच्चको फैसलालाई स्वीकार्दै रविले भने : म अनागरिक भए ठेकेदारको ढिला सुस्ती विरुद्ध सोच्नै पर्ने भयो : गोकर्ण बिष्ट रवि लामिछानेको सांसद पद खारेज लमजुङमा बालबालिकाले विद्यालयमै च्याउ उत्पादन गरे राष्ट्रपतिमा राष्ट्रिय सहमतिको पहल गर्ने माओवादीको निर्णय बुटवलको इन्टलेक्चुअल स्कुलमा खेलकुदको पुरस्कार वितरण बुटवलमा अक्सिजन सुविधासहितका दुई स्वास्थ्य केन्द्रको निर्माण शुरु निर्वाचन समिक्षा प्रतिवेदन बुझाउन कांग्रेस रुपन्देहीको परिपत्र सर्वोच्च परिसरमा सुरक्षा बढाइयो रवि लामिछानेको नागरिकता विवाद- न्यायाधीशहरु फैसलाको तयारीमा जुटे केपी ओली कप फुटबल प्रतियोगिता हुने, विजेताले १० लाख रुपैयाँ पाउने लुम्बिनी प्रदेशका ४ सहित १६ जिल्लामा कुष्ठरोगीहरुको संख्या उच्च बेलहिया माविमा आधुनिक बाल कक्षा अनिवार्य मार्जिन र आयातमा प्रतिबन्ध लगाउँदा राजश्व संकलनमा असर दिप बोर्डिङमा खाना महोत्सब