७ आश्विन २०८०, आईतवार

Sep 24, 2023

रुसको संसदको तल्लो सदन डुमाले एक विधेयकलाई समर्थन दिएको छ । जसअनुसार रुसका राष्ट्रपति भ्लादमिर पुटिन तथा उनको परिवारमाथि उनी राष्ट्रपति नरहेको अवस्थामा पनि कुनै पनि प्रकारको आपराधिक मुद्दा चलाउन पाइने छैन । यो विधेयक संवैधानिक संशोधनको हिस्सा हुनेछ । जसका लागि गत जुलाइमा गरिएको जनमत संग्रहमा सहमति दिइएको थियो । पुटिनका समर्थकहरु रुसको दुबै सदनमा बहुमतमा छन् ।

Advertisement

राष्ट्रपतिका रुपमा पुटिनको कार्यकाल सन् २०२४ मा पूरा हुनेछ । तर संशोधन भए अनुसार उनी त्यसपछि पनि १२ वर्षसम्म राष्ट्रपतिका रुपमा पदमा रहनेछन् । यो विधेयक आएसँगै पुटिनको राजनीतिक भविष्यलाई लिएर फेरि चर्चा शुरु भएको छ । सन् २००० देखि पुटिन रुसको सत्ताको शीर्ष स्थानमा छन् । यस दौरानमा उनले शक्तिको भरपुर उपयोग गरेका छन् ।

पुटिनका आलोचक एलेक्सी नवेलनीले यो विधेयक आएपछि ट्विट गर्दै लेखेका छन्, ‘पुटिनलाई अहिले नै बचाउ विधेयकको किन जरुरी भयो ?’ त्यसपछि नवेलनीले अर्को प्रश्न गरेका छन्, के तानाशाह जब मन लाग्छ त्यो बेलामा पद छाड्न सक्छन् ? डूमामा यो विधेयक तीन पटक पेश गरिनेछ । मंगलबार पहिलो पटक पारित भइसकेको छ । सदनमा पुटिनका समर्थक पार्टी युनाइटेड रसिया पार्टी बहुमतमा छ । तर वामपन्थी संसादहरुको ३७ भोट यो विधेयकका विरुद्धमा छ । त्यसका साथै डूलामा यो विधेयक दोस्रो पटक फेरि पढिनेछ । त्यसपछि विधेयक फेडरेसन काउन्सिन अर्थात उच्च सदनमा पठाइनेछ । यो विधेयकको प्रमाणिकरण राष्ट्रपति पुटिन आफैले गर्नेछन् ।

के हुनेछ यो विधेयकमा ?
यो नयाँ बचाउ विधेयक अनुसार पूर्व राष्ट्रपति तथा उनको परिवारमा कुनै पनि प्रकारको प्रहरी सोधपुछ हुने छैन । साथै उनको सम्पत्ति जफत गर्न सकिने छैन । ‘असाधारण परिस्थितिमा गरिएको ठुला अपराध वा कथित राजद्रोकका विषय छाडिने छ भने आफ्नो जीवनभर पूर्व राष्ट्रपति र उनको परिवारमा कुनै पनि प्रकारको अपराध सम्बन्धि मुद्दा चलाउन पाइने छैन ।’ हाल रुसमा एक मात्रै पूर्व राष्ट्रपति दमित्री मेदवेदेव बाँचेका छन् । र, उनी पुटिनका सहयोगी हुन् ।

विधेयक लेख्नेमा एक जना रुसका सांसद पावेल क्रिशनिकोभले भने, ‘यो विधेयकका उद्देश्य एक राष्ट्रपतिलाई ग्यारेन्टी हुनेछ कि उनी राज्य र समाजको स्थिरताका लागि महत्वपूर्ण छ ।’ यसै वर्ष जुलाईमा संवैधानिक परिर्वतनका लागि जनमत संग्रह गरिएको थियो । जसमा सन् २०२४ पछि पनि ६/६ वर्ष गरी दुई कार्यकालमा पुटिन बस्न सक्छन् । अर्थात् पुटिन सन् २०३६ सालसम्ममा राष्ट्रपति हुनेछन् । विपक्षीहरु भने जनमत संग्रहको विरोधमा छन् । उनीहरुका अनुसार पुटिन आजीवन राष्ट्रपति बनिरहन चाहेका छन् । तर पुटिनले भने यो आरोपलाई खारेज गर्दै आएका छन् । -बीबीसी

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

‘सिद्धार्थ चेम्बर अफ कमर्श पत्रकारिता पुरस्कार’बाट गुप्ता सम्मानित विषादीयुक्त केमिकलबाट स्थानीय बासीको स्वास्थ्यमा समस्या भएको भन्दै उद्योग बन्द गर्न माग लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा बाल तथा महिला प्रसुतीका लागि छुट्टै काउन्टरको सुरुवात बुटवल आएर एआईजी भण्डारीको निर्देशन : भ्रष्टाचार शुन्य सहनशिलतामा काम गर्नुस् बुटवल गाेलपार्कको दुर्गा मन्दिरमा सन्ध्याकालिन महाआरती हुने बुटवलको देवीनगरमा गणपति मिष्ठान्नको ‘फ्रेन्चाइज’ बुटवलमा ईस्लाम धर्मालम्विहरुको धर्मगुरु पैगम्बरको १४९८ औं जन्मोत्सव विविध कार्यक्रम गरि मनाइँदै लागुऔषधसहित एकजना पक्राउ ‘अपराधको शैली परिवर्तन हुँदै जाँदा अनुसन्धान तथा नियन्त्रण थप चुनौतिपूर्ण बन्दै’ बलात्कार आराेपमा एकजना पक्राउ खुकुरी प्रहार गरी हत्या गरेको आराेपमा एकजना पक्राउ जुवातास खेलिरहेको अवस्थामा पाँचजना पक्राउ एयर गनसहित एकजना पक्राउ गाईको चित्रअंकित ‘मेडालियन सिक्का’ सार्वजनिक जसपाको कोशी प्रदेश समिति पुनर्गठन, पदाधिकारीमा को को परे ? चिलिमे-त्रिशुली २२० केभी प्रसारण लाइन पुषभित्र सक्ने समयसीमा नेपाल–चीन व्यवसाय परिषद् स्थापना गर्न नेपाल उद्योग परिसंघ र सीसीपीआईटीबीच समझदारी प्रधानसेनापति शर्मा भारत प्रस्थान टिकटक स्टार ‘मुन’को सम्झानामा युवा वर्गलाई सदेश मुलक गीत (भिडियोसहित) भष्ट्रचारको थप सुचना ओलीज्यूले नै दिनुहुन्छ: बराल