ताजा अपडेट »

दिल्ली बन्यो बिधुतीय बस चलाउने विश्वको तेस्रो ठुलो सहर, १,६५० बस सञ्चालनमा

विहीबार, १० फागुन २०८०, १० : ५८
108 Shares

नयाँदिल्ली । केही वर्षयता भारतको राजधानी, नयाँ दिल्लीमा वातावरणमैत्री यातायात बढेको छ । 

यसै सन्दर्भमा दिल्लीमा ३५० थप विद्युतीय बस थपिएका छन् । यससँगै दिल्लीमा करिब १ हजार ६५० विद्युतीय बसहरू सञ्चालित हुन पुगेका छन्। दिल्लीमा देशमा सबैभन्दा बढी विद्युतीय बसहरू छन्। यो विद्युतीय बसको साथ विश्वको तेस्रो ठूलो सहर बनेको छ।

दिल्लीमा नयाँ इलेक्ट्रिक बसहरू मध्ये ३०० क्लस्टर बसको रूपमा र बाँकी दिल्ली यातायात निगम अन्तर्गत चलाइने छ। यी तल्लो तल्ला विद्युतीय बसहरू जेबिएमद्वारा आपूर्ति गरिएको हो। एकल चार्जमा तिनीहरूको दायरा लगभग २५० किलोमिटर छ। यी बसहरूमा जीपीएस, सीसीटीभी र प्यानिक बटन जस्ता सुरक्षा सुविधाहरू उपलब्ध गराइएको छ। 

यी बसहरू केन्द्र सरकारको फेम दोस्रो योजना अन्तर्गत उपलब्ध गराइएका हुन्। यसबारे दिल्लीका लेफ्टिनेन्ट गभर्नर वीके सक्सेनाले भने, “यी इलेक्ट्रिक बसहरू दिल्लीमा प्रदूषण नियन्त्रण गर्न महत्त्वपूर्ण हुनेछन्।’

विगत चार वर्षमा दिल्लीमा विद्युतीय बसहरूले करिब ५.८ करोड किलोमिटर यात्रा गरेका छन्, जसका कारण यसले करिब ४७ हजार टन कार्बन डाइअक्साइड घटाउन मद्दत गरेको छ। दिल्लीमा सार्वजनिक यातायातमा प्रयोग हुने बसहरूमा उनीहरूको अंश १० प्रतिशतभन्दा अलि बढी छ।

गत वर्ष मुम्बईमा इलेक्ट्रिक डबल डेकर बस सेवा सुरु गरिएको थियो। यो बसलाई मुम्बईको सार्वजनिक यातायात निगम वा बेस्टको फ्लीटमा समावेश गरिएको छ।

यो बसलाई मुम्बईको सार्वजनिक यातायात निगम वा बेस्टको फ्लीटमा समावेश गरिएको छ। यी बसहरू मुम्बईका ती उपनगरीय मार्गहरूमा चल्नेछन्, जहाँ डिजेल संचालित डबल डेकर बसहरू प्रयोग गरिदैँ आइएको थियो ।

यो बसमा कन्डक्टर हुने छैन । यसमा डिजिटल टिकटिङ प्रयोग गरिनेछ। यात्रुहरूले भाडा तिर्न चिल नामक एप प्रयोग गर्न सक्छन्। भाडा तिरेपछि यात्रुले आफ्नो स्मार्टफोनमा रसिद पाउने छन् र स्मार्ट कार्ड प्रयोग गरेर टिकट पनि बुक गर्न सक्नेछन् ।

बसहरू अटोमोबाइल कम्पनी अशोक लेल्याण्डको सहायक कम्पनी स्विच मोबिलिटीले आपूर्ति गरिरहेको छ । यी बसहरू दक्षिण मुम्बई र उपनगरहरूमा डबल डेकर बस मार्गहरूमा चल्नेछन्। यी बसहरूमा डिजिटल टिकटिङ, सीसीटीभी क्यामेरा र आपतकालीन अवस्थामा प्यानिक बटन जस्ता सुविधाहरू छन्।

स्विच मोबिलिटीको यो इलेक्ट्रिक डबल डेकर बस इभी २२ को ब्याट्री प्याक २३१ केडब्लु एचको क्षमताको छ र यसमा लिक्विड कुलिङ प्रयोग गरिएको छ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।