ताजा अपडेट »

हप्ता दिनदेखि ४० भारतीय मजदुर फसे सुरुङ भित्र, भएन अझै उद्दार

शनिबार, ०२ मंसिर २०८०, १३ : ३०
88 Shares
शनिबार, ०२ मंसिर २०८०
88 Shares

देहरादून  । उत्तराखण्डको उत्तरकाशी जिल्लाको सिल्कियारा सुरुङमा करिब १५० घण्टादेखि दर्जनौं मजदुर फसेका छन् र उनीहरुको उद्धारको लागि ठूलो प्रयास भइरहेको छ। शुक्रबार साँझ एक्कासी ‘चर्को आवाज’ सुनेपछि र ड्रिलिंग मेसिन पनि बिग्रिएपछि उद्धार कार्य रोकिएको थियो । उद्धार कार्यमा संलग्न अधिकारीहरूले दुर्घटनास्थलमा विमानबाट दोस्रो भारी ड्रिल पठाइएको बताएका छन्। आजबाट पुनः उद्धार कार्य सुरु हुने विश्वास गरिएको छ ।

शुक्रबार अमेरिकी औगर मेसिन बिच बाटोमा बिग्रिए पछि उद्धार कार्यमा ठूलो धक्का लागेको थियो । मेसिनको बियरिङमा क्षति पुगेपछि अगाडि बढ्न सकेको छैन । करिब २५ मिटर ड्रिल गरिसकेपछि मेसिन तलको कुनै धातु वस्तुसँग ठोक्कियो। यसबाट ठूलो आवाज आयो । हिजो दुई बजेपछि उद्धार कार्य रोकिएको छ  । 

सुरुङको एक भाग पुरिएपछि आइतबार बिहानदेखि ४० जना कामदार अलपत्र परेका छन् । सबै ४० कामदार सकुशल रहेको र उनीहरूलाई स्टिल पाइपबाट खाना र पानी आपूर्ति भइरहेको अधिकारीहरूले बताएका छन्। अलपत्र परेका मजदुरका परिवार दुर्घटनास्थलमा पुगेका छन् र आशा गुमाइरहेका छन्। 

हरिद्वारबाट आएका यी कामदारहरू मध्ये एकका भाइले भने, “स्वास्थ्य बिग्रनुअघि नै कामदारहरूलाई छिटो उद्धार गर्नुपर्छ।जे होस्, हाम्रा आशाहरू ध्वस्त हुँदैछन्। हामी सबैलाई सकेसम्म चाँडो बाहिर निकाल्न चाहन्छौं।’

सुरुङमा फसेका मजदुरको शारीरिक र मानसिक स्वास्थ्यमा पनि चिन्ता बढ्दै गएको छ । लामो समयसम्म कैदमा बस्दा मानसिक र शारीरिक दुवै रूपमा निकै प्रतिकूल असर पर्ने चिकित्सकहरू बताउँछन् । कामदारहरू पनि आघात र हाइपोथर्मियाको जोखिममा छन्।

झारखण्ड सरकारको एक टोली आफ्ना मजदुरहरूको अवस्थाबारे जानकारी लिन घटनास्थल पुगेको थियो। आईएएस अफिसर भुवनेश प्रताप सिंहको नेतृत्वमा रहेको तीन सदस्यीय टोलीले झारखण्डका मजदुर विश्वजीत र सुबोधसँग पाइप मार्फत कुरा गरी उनीहरूको अवस्थाबारे सोधपुछ गरेको थियो। यस क्रममा सञ्चारकर्मीसँग कुरा गर्दै सिंहले केन्द्र र उत्तराखण्ड सरकारले गरिरहेको उद्धार र राहत कार्यको प्रशंसा गर्दै यस दुर्घटनाको व्यवस्थापन र उद्धारका लागि प्रशासनिक तहमा पूर्ण व्यवस्था मिलाइएको बताए ।

उत्तरकाशीका चीफ मेडिकल अफिसर आरसीएस पनवारले सुरुङ नजिकै अस्थायी अस्पताल तयार पारिएको बताए । कामदार बाहिर निस्कँदा तत्काल स्वास्थ्य सेवा उपलब्ध गराउनका लागि १० वटा एम्बुलेन्ससहित केही मेडिकल टोली पनि घटनास्थलमा तैनाथ गरिएको उनले बताए । चारधाम आयोजना अन्तर्गत निर्माणाधीन सुरुङको २७० मिटर सिल्क्यराको मुख आइतबार बिहान भत्किएपछि त्यसमा फसेका ४० जना मजदुरको उद्धारको प्रयास भइरहेको छ ।

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।