२३ मंसिर २०८०, शनिबार

Dec 9, 2023


सुशासन, समृद्धि र भ्रष्टाचार निवारण सबैको टारगेट हो।तर वर्तमानमा त्यो टारगेट भ्रष्टाचारी जुकाहरू बाट अवरूद्ध छ।सुशासन, समृद्धि र सबै क्षेत्रको भ्रष्टाचार नियन्त्रण संविधानमा लिपिबद्ध छ।तापनि जुन अनुपातमा सुशासन र समृद्धिको कुरो उठाइन्छ त्यो भन्दा धेरै गुना अनुपातमा भ्रष्टाचार हुने गर्दछ।

Advertisement

भ्रष्टाचारको गति ननस्टप छ।क्षेत्र वृहत्तर छ।कनेक्शन माकुरोको जालो जस्तै छ।फेद र टुप्पो पत्ता लगाउन कठिन अनुसन्धान आवश्यक हुन्छ।तर अनुसन्धान टुप्पो सम्म पुग्दा नपुग्दै मार्ग खण्डित गराइन्छ।डाइवर्ट र ब्रेकडाउनको गेम शुरू हुन्छ।

नक्कली भुटानी शरणार्थी प्रकरणको गहिराइ सम्म अनुसन्धानरत एआईजी र एसएसपी द्वयको सरूवा लगाएत उक्त प्रकरणमा आरोपितहरू लाई पुर्पक्षका लागि थुनामा पठाउने आदेश दिने जिल्ला अदालत काठमाण्डूका न्यायाधीशको सरूवाले प्रकरण लाई डाइवर्ट र ब्रेकडाउन गर्ने गेमको पुष्टि गर्दछ।

भ्रष्टाचार न्यूनीकरण मात्र होईन् निर्मूलको गर्जन धेरै पटक धेरै सरकार प्रमुखहरू बाट नभएको होईन्।त्यो गर्जन निरन्तर छ तैपनि वर्तमानमा भ्रष्टाचार सङ्गठित हुदै संस्थागतको अवस्थामा पुगिसक्यो।यस्तो किन र कसरी ? सबैमा जिज्ञासा छ।जब भ्रष्टाचार ग्रासरूट तल्लोतह बाट प्रारम्भ हुन्छ त्यो स्थाईरूपमा माथी सम्म कनेक्टेड हुन निकै कठिन हुन्छ।त्यसैले माथीको दबाब बाट त्यो निवारण हुन्छ।तर जब भ्रष्टाचार टुप्पो बाट पलाउदछ ।

त्यो सिधै तल्लो तह सम्म पुग्दछ र ( जडो गाडिन्छ ) डीप रूटेड हुन्छ।त्यसको कनेक्टिविटी र नेटवर्क ( सञ्जाल ) अत्यन्त दह्रो, फराकिलो, गहिरो र संवेदनशील हुन्छ।त्यसलाई तोड्नु फलामको चिउरा चपाउनु जस्तै हुन्छ। भ्रष्टाचारको यही अवस्था वर्तमानमा हाम्रो देशमा विद्यमान छ।

विश्वका धेरै भन्दा धेरै देशहरू र अन्तर्राष्ट्रीय संगठनहरूले माथिल्लो तहमा हुने पद र शक्तिको दुरूपयोग लाई सुशासनको मुख्य समस्या ठहर गरेका छन्।जहाँ सुशासनमा अड्को हुन्छ त्यहाँ माफियाहरू, बिचौलियाहरू र ऐन कानूनको छिद्र र कमजोरीहरू थाहा भएका र त्यसैमा टेकेर किर्ते गर्न सक्ने कर्मचारीहरू सलबलाउन थाल्दछन्।तिनीहरूको चासनीमा राजनीति र सत्तामा ओवर कन्फिडेन्स भएका नेताहरू लटपटिन्छन ।फलतः भूमिगत शैलीमा सुनियोजित सङ्गठित भ्रष्टाचार चुलिन्छ। र संस्थागत हुदै भ्रष्टाचारवाद स्थापित हुन्छ । वर्तमानमा हाम्रो दशा यस्तै छ।

व्यक्तिगत लाभ बाट अभिप्रेरित सार्वजनिक पदको दुरूपयोग नै भ्रष्टाचार हो।राजनीतिमा हुने भ्रष्टाचार र त्यसको संरक्षणनै भ्रष्टाचारवाद हो।हामी संग भ्रष्टाचारको लामो फेहरिस्त छ।शिर्ष नेताहरूले बारम्बार भ्रष्टाचार निवारणको कमिटमेन्ट गरेतापनि तिनीहरू त्यो अवस्थामा नरहेको छर्लङ्ग छ।किनकी तिनीहरू पनि कहीँ न कतै कनेक्टेड छन्।त्यसैले भ्रष्टाचार न न्यूनीकरण भयो न त निवारण नै भयो। भ्रष्टाचार न रोकिने नै हो त ? जिज्ञासु जनता जवाफ खोज्दै छन्।

दलहरू पावर गेममा ( Power Game ) लिप्त रहने हुदा सन्तुलन र भागबन्डाको कारण सुशासन, समृद्धि र भ्रष्टाचार निवारण लडखडाएको हो।सुशासन, समृद्धि र भ्रष्टाचार नियन्त्रणको मुख्य शक्ति जनता, नागरिक समाज र सञ्चार जगत नै हो।भ्रष्टाचार प्रकरण पर्दाफास हुदा केही दिन सम्म जनता, नागरिक समाज र सञ्चार जगत खहरे झै उर्लिन्छन् ।

तत्पश्चात् केही नभएको जस्तै शान्त हुन्छन्।वास्तवमा प्रकरणको टुङ्गो नलागे सम्म तिनीहरूले निरन्तर फलो अप गरिरहनु पर्दछ।प्रश्नहरू उठाइ रहनु पर्दछ ।तर त्यसो भइरहेको अवस्था छैन्।किनकी नागरिक समाज र सञ्चार जगत पनि विवादमा पर्ने गर्दछ।राजनीतिक रङमा रङिएको आरोप लाग्ने गर्दछ।त्यसैले भ्रष्टाचार निस्फिक्री उकालो लागि रहेकोछ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

नेपाल स्वयंसेवी रक्तदाता समाज तिलोत्तमाद्वारा रक्तदान गुल्मीमा पत्रकार आचारसंहिता कार्यन्वयनको अवस्था बारे छलफल मोदी फेरी पनि विश्वको लोकप्रिय नेतामा नम्बर १ मा, अमेरिकी राष्ट्रपतिलाइ ३७% मात्रै मत एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवादको उपाधि कालिका मानवज्ञानकी करिनालाई तिनाउमा सहकारी समन्वय समिति गठन नेपालगञ्जमा भ्रष्टाचार विरुद्ध ‘वाकाथन’ गुल्मीमा परिवारबाट अपहेलित ८४ वर्षीया वृद्धा : घर पस्न नपाएपछि सार्वजनिक ठाउँमा श्रीमानको काजक्रिया नेपालको वर्तमान आर्थिक अवस्था जुम्लामा जाडोले जनजीवन प्रभावित मिशन चौरासीको मार्गचित्र तिलोत्तमाको नमस्ते एकेडेमीबाट श्रीलङ्कामा सम्पन्न कराँते प्रतियोगिताका पदक विजेतालाई सम्मान गौतम बुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल पूर्णसञ्चालनको माग गर्दै आन्दोलन सुरुः प्रदेशका गृहमन्त्रीको साथ  उत्तमको अर्धशतकमा पाकिस्तानलाई १५३ रनको लक्ष्य फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो रेमिट्यान्स ३० प्रतिशतले बढ्यो जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ १४ किलो सुन प्रकरण : छानबिनका लागि ६ सदस्यीय समिति गठन जसपाको ३ दिने लुम्बिनी प्रदेशस्तरीय प्रशिक्षण सकियो मौद्रिक नीतिको पहिलो त्रैमासिक समीक्षा : बैंक दर र नीतिगत दर घट्यो [पूर्णपाठ] नेपालले पाकिस्तानविरुद्ध पहिला ब्याटिङ गर्दै