ताजा अपडेट »

नेपाललाई जिते पनि पर्दाफास भयाे भारतीय टिमकाे कमजाेरी

मंगलबार, १९ भदौ २०८०, १३ : १६
26 Shares

काठमाडौं । एसिया कपमा भारतले नेपाललाई १० विकेटले पराजित गरेपनि भारतीय कप्तान रोहित शर्माले टोलीले अझै राम्रो खेल्न नसकेको बताएका छन् । यो जितसँगै भारत प्रतियोगिताको अर्को चरणमा प्रवेश गरेको छ ।

नेपालले दिएको २३० रनको लक्ष्य पछउने क्रममा भारतले राम्रो सुरुवात गरेपनि तेस्रो ओभरमा नै वर्षाका कारण खेल अवरुद्ध भएको थियो ।

पछि २३ ओभरको खेल बनाइयो र डीएलएसको मद्दतले भारतले १४५ रनको नयाँ लक्ष्य पायो। भारतीय ओपनर रोहित शर्मा र शुभमन गिलले कुनै विकेट नगुमाई यो लक्ष्य सजिलै पुरा गरेका थिए । गिलले ६२ बलमा ६७ रन र रोहित शर्माले ५९ बलमा अविजित ७४ रन बनाए ।

यो खेलमा भारतको जित पक्का मान्न सकिन्छ तर नेपालजस्तो कम अनुभव टोलीविरुद्ध भारतीय बलरले गरेको बलिङप्रति पनि विज्ञहरूले चिन्ता व्यक्त गरेका छन् । पाकिस्तानले नेपाललाई १ सय ३ रनमै रोकेको थियो ।

भारतको सुस्त बलिङ
भारतीय ओपनरले पाकिस्तानविरुद्ध खेल्न सकेनन् तर दुवैले नेपालका अगाडि आफ्नो ‘ए’ खेल देखाए । गिलले पछि भने कि रोहित शर्मा हावामा खेल्न मन पराउँछन्, उनी बाउन्ड्री प्रहारमा विश्वास गर्छन् । त्यसैले उनीहरूको साझेदारी पनि राम्रो थियो।

खेलपछि मोहम्मद कैफले भने, ‘शुभमन गिलले अघिल्लो खेलको गल्ती दोहोर्याएनन्, जसमा उनी निकै ढिलो खेलिरहेका थिए, तर यो खेलमा उनले तीन चौका लगाएर आफ्नो आत्मविश्वास बढाए ।’

पछिल्लो खेलमा हार्दिक पाण्ड्या र इशान किशनले ठूलो स्कोर बनाएकाले ओपनर शर्मा र गिलको ठूलो स्कोरलाई भारतीय टोलीले राम्रो संकेत मानेको छ। तर, बलिङ अझै पनि भारतीय टोलीका लागि एक अनसुलझे मुद्दा बनेको छ।

रोहित शर्माले पनि भारतले दुवै खेलमा राम्रो खेल्न नसकेको बताए । पहिलो खेलमा ब्याटिङ दबाबमा आयो भने दोस्रो खेलमा बलिङ सामान्य र फिल्डिङ कमजोर रह्यो ।

केही दिनअघि क्यान्डीमा पाकिस्तानविरुद्ध खेल्दा भारतीय टोलीले ६८ रनमा मात्रै चार विकेट गुमाएको थियो । यद्यपि पछि हार्दिक पाण्डेय र इशान किशनले राम्रो ब्याटिङ गरे पनि त्यसको बाबजुद पनि उनीहरुको टोली २६६ रनमा अलआउट भयो ।

पाकिस्तानको तेज बलिङ
वर्षाका कारण पाकिस्तानले ब्याटिङ गर्न सकेन, तर तिखो बलिङका कारण पहिलो इनिङ्सको विजयी टोली पाकिस्तानी टोली नै थियो भन्नेमा कुनै शंका छैन ।

पाकिस्तानका लागि चार विकेट लिएका शाहीन शाह अफ्रिदीले प्रशिक्षक मिकी आर्थरले आफूलाई मन्त्र दिएको बताएका छन्, ‘बलिङमा राम्रो साझेदारी गर किनभने बलले मात्र खेल जित्छन् ।’

एकदिवसीय खेल जित्ने बलर हुन्, मिकी आर्थर मात्र होइन गौतम गम्भीर र डोमिनिक कर्क पनि यो विश्वास गर्छन्। तर के नेपालविरुद्धको खेलमा भारतीय बलरले टोलीलाई त्यस्तो आत्मविश्वास दिलाए रु

भारतसँग नेपालको यो पहिलो एकदिवसीय खेल थियो, तर यसका बाबजुद पनि अनुभवी भारतीय बलरहरूका अगाडि उनका ब्याट्सम्यान डराएनन् । नेपालको टप अर्डरले मोहम्मद सामी, मोहम्मद सिराज र हार्दिक पाण्ड्यालाई राम्रोसँग धोएको थियो ।

भारतको कमजोर फिल्डिङले तीन क्याच छोडे, जसको नेपाली ब्याट्सम्यानले पूरा फाइदा उठाए। नेपालले स्पिनर रविन्द्र जडेजा र कुलदीप यादवलाई मात्र खेल्न केही कठिनाइ भएको थियो । नेपालको इनिङ्स २३० रनमा सकिएपछि अन्य शीर्ष टोलीका अगाडि यो बलिङ हल्का नपरोस् भन्ने चर्चा भारतीय क्याम्पमा बढेको हुनुपर्छ ।

एसिया कप ठूलो प्रतियोगिता हो तर त्यसको लगत्तै एकदिवसीय विश्वकप हुन लागेको छ र सबैको नजर त्यो प्रतियोगितामा छ ।

विश्वकपअघि बढ्यो भारतको चिन्ता
भारतीय टोलीका लागि एसिया कप विश्वकपको तयारी प्रतियोगिता पनि हो । तर भारतीय टिमको लय हेर्दा अहिले धेरै सुधार गर्नुपर्ने देखिएको छ । मोहम्मद सिराजले तीन सफलता हासिल गरे पनि ९।२ ओभरमा ६१ रन खर्चेका उनको इकोनोमी ६।५३ छ । मोहम्मद शामीले ७ ओभरमा एक मात्रै सफलता पाएका छन् । यी दुईको उपस्थितिका बाबजुद नेपालले पहिलो १० ओभरमा ६५ रन बनाएको थियो । उसले दसौँ ओभरमा पहिलो विकेट गुमाएको थियो । भारतीय बलरले अन्तिम ओभरमा पनि नेपालका ब्याट्सम्यानलाई तीव्र गतिमा रन बनाउने मौका दिएका छन् ।

हार्दिक पाण्ड्याले ८ ओभर बलिङ गर्दै ३४ रन दिएर एक विकेट लिए । विज्ञहरू पाण्ड्याका बारेमा उनले ब्याटिङ मात्रै नभई तेस्रो सिमरको भूमिका पनि खेल्नुपर्ने बताउँछन् । सञ्जय मांजरेकरले एउटा अवस्थाको वर्णन गरेका छन् जसले पाण्ड्याको बलिङको महत्त्व देखाउँछ ।

उनले भने, ‘मानौँ भारतले अन्तिम ओभर बलिङ गर्नुपर्नेछ र जितका लागि १० रन चाहिएको छ । यस्तो बेला कप्तान रोहित शर्मासँग एकभन्दा बढी सीमरको विकल्प हुनुपर्छ । यदि दुई सीमरमध्ये एकको आजको दिन खराब छ भने, हार्दिकको बलिङ धेरै महत्त्वपूर्ण हुन्छ ।

बुमराहबाट अपेक्षा
नेपाल विरुद्धको खेलमा सबैभन्दा धेरै मिस गर्ने भारतीय खेलाडी जसप्रित बुमराह थिए ।जस्प्रित बुमराह आफ्नो पहिलो सन्तान जन्माएर भारत फर्किएकाले सोमबार नेपाल विरुद्धको खेलमा खेलिरहेका थिएनन् ।

गम्भीरले भने, ‘यो विश्वकपमा भारतका लागि सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण खेलाडी जसप्रित बुमराह हुन् । २०११ मा भारतको जितको लागि मानिसहरूले तेन्दुलकर, वा युवराज सिंह वा धोनीलाई सम्झन्छन् तर भारतको जित सुनिश्चित गर्ने खेलाडी जहीर खान थिए । त्यस्तै बुमराह पनि यसपटक भारतका लागि महत्वपूर्ण हुनेछन् ।

गम्भीरले भने कि यदि बुमराहले राम्रो बलिङ गरे भने भारतको जित्ने सम्भावना बढ्छ र जुन टोलीले राम्रो बलिङ गर्छ उसले जित्ने सम्भावना बढी हुन्छ ।

अर्कोतर्फ, इंग्ल्यान्डका पूर्वबलर डोमिनिक कर्क पनि ब्याट्सम्यानलाई रन बनाउन गाह्रो भएका बेला बलरले खेल जिताउने विश्वास गर्नुपर्ने बताउँछन् । ुबुमराहको राम्रो कुरा यो हो कि उसले जुनसुकै बेला बलिङ गर्न सक्छ । उसले बलिङ खोल्न सक्छ, बीचको ओभरमा बलिङ गर्न सक्छ र डेथ ओभरमा उसको बलिङको बराबरी कसैले गर्न सक्दैनु, उनी भन्छन् ।

म्याथ्यु हेडन पनि छैठौं नम्बरमा रहेको पाण्ड्याले राम्रो बलिङ गर्दा उनको ब्याटिङमा सुधार हुन्छ र उनको उपस्थितिले भारतीय टोलीमा सन्तुलन ल्याउने विश्वास पनि व्यक्त गर्दछ।

जहाँसम्म स्पिनरहरूको सवाल छ, जडेजा र कुलदीप दुवैले नेपालविरुद्ध राम्रो बलिङ गरे। दुबैले २० ओभरमा ७४ रन बनाए र तीन विकेट लिए ।

भारतीय बलिङको बारेमा कुरा गर्दै हेनले यो पनि भने कि विश्वकप टोलीमा भारतीय टोलीले अर्शदीप सिंहको बारेमा पनि सोच्न सक्छ किनभने बायाँ हाते बलरले टोलीलाई बलियो बनाउनेछ। एसिया कपको अर्को खेल मंगलबार अफगानिस्तान र श्रीलंकाबीच हुनेछ ।- ( बीबीसीबाट अनुवाद)

ग्लोबल आवाज
लेखकको बारेमा
ग्लोबल आवाज
ग्लोबल आवाज लुम्बिनी प्रदेशबाट प्रकाशित लोकप्रिय अनलाइन पत्रिका हो ।