१४ मंसिर २०८०, बिहीबार

Nov 30, 2023

कविताको सानो रुप नै हाइकु हो । थोरैमा धेरै कुरा दिन सक्ने कविताको लघुतम रुपलाई नै हाइकु भनिन्छ । यसमा अनुभूतिको मितव्ययी अभिव्यक्ति र विचारको खँदिलो प्रस्तुति पाउन सकिन्छ । जापानका बासो नै हाइकुका जन्मदाता हुन् । उनको खास नाम मात्सुओ मोनेफोसा हो । जापानी साहित्यमा हाइकुलाई अति नै प्रचलित र स्थापित विधामा लिइन्छ । जापानीहरुसँग थोरै समय रहने भएको हुँदा उनीहरु हाइकु पढ्न रुचाउँछन् । गागरमा सागर खोज्छन् ।

Advertisement

जम्मा १७ अक्षरमा सम्पूर्ण अभिव्यक्ति दिइसक्नुपर्ने कविताको सानो रुप नै हाइकु हो । यसको त्रिपदी संरचनामा ५+७+५ =१७ अक्षर हुन्छन् । सुरुको ५ अक्षरमा विषयको उठान गरिन्छ । विषयको बिम्बात्मक विस्तार बीचका ७ अक्षरमा गर्ने चलन छ । त्यसैगरी अन्त्यका ५ अक्षरले विचारको तार्किक समापन गर्छ । हाइकुमा शब्द रखाइ मात्र नभएर व्यञ्जनात्मक र ध्वन्यात्मक अर्थवोध अनिवार्य आवश्यक रहन्छ । ( डा.देवी नेपाल, लेखन शिल्प)

हाइकुमा सांस्कृतिक बिम्ब, प्राचीन मिथक, ईश्वरीय सूचक वा जनविश्वासको प्रतिबिम्बन हुन सक्ने कुराको संकेत हुनुपर्ने मान्यता पनि पाइन्छ ।
बासोको सुप्रसिद्ध हाइकु यस्तो छ । जहाँ प्राकृतिक बिम्ब भेटिन्छ ।
पुरानो ताल
भ्यागुतो उफ्रिदिन्छ
पानीको शब्द ।

यतिबेला मैले भुवन थापा ‘बहुवी’को हाइकुमाथि चर्चा गर्ने रहर गरेको छु । खासमा उनी ललित कलाका जानकार हुन् । काठमाण्डौं विश्वविद्यालयमा मूर्तिकला सम्बन्धी प्रशिक्षण गर्छन् । प्राध्यापन गर्छन् । स्वभाव पनि मूर्तिजस्तै ! अर्थात् कम बोल्ने । काम धेरै गर्ने । संयोगले तीन पटक भेट्ने अवसर प्राप्त गरेको छु । उनलाई भेटाउने काम उनका नातीनतिना पर्ने बेनु थापा र सुमित्रा रानाले गरेका हुन् ।

धेरैका शालिक बनाएर चौरास्तामा उभ्याएका छन् । आफू भने प्रायः गुमनाम हुन रुचाउँछन् । आकार नमिलेका ढुंगाहरुलाई मूर्ति बनाउँछन् । मन्दिर पसाल्छन् तर आफू भने मूलढोकाबाट बाहिरै बस्न मन पराउँछन् । आफ्ना भावना, विचारलाई हाइकुको भाषामा अभिब्यक्त गर्छन् । सायद उनकै लागि बासोले हाइकुको सिर्जना गरेका हुन् ।
प्रकृतिमा रम्दै भुवन यसरी हाइकुमा जमेका छन् ।
इन्द्रिणी रंग
एकाएक छुट्टिन्छ
हजार आँखा ।

ब्याख्या गर्ने आ–आफ्नै तरिका छन् । शीर्षक पनि चाहिंदैन हाइकुमा ।
सुन्दर सुगा
पिञ्जडा भित्र कैद
घरको शोभा ।

अरुको स्वतन्त्रता बन्देज गरी खोइ कसरी घरको शोभा बढाउन सकिएला र ? यतिबेला यो हाइकुले हामीलाई सुगा बनाइरहेको भान हुन्छ । सबैतिरबाट सुगा भइरहेका छौं । राज्य वा सत्ता यतिबेला हाम्रा लागि पिञ्जडा सावित हुँदैछन् । धेरै वर्ष अघि लेखिएको यो हाइकुको सार्थकता यतिबेला आउँदैछ । भुवन थापा भविष्यवेत्ता समेत रहेछन् भन्ने यही हाइकुले सन्देश दिन्छ । कलाकारहरु धेरै कुरा गर्दैनन् बरु कला देखाउँछन् । सत्य रहेछ ।

ठोस्सिदै गए
अमूर्त चट्टानमा
ललित कला !

जब भुवनको आफ्नो कला त्यसरी अर्मूत चट्टानमा ठोक्किन्छ । अनि बन्छ नयाँ आकृति । निस्किन्छ आफूभित्रको विचित्र क्षमता र चकित पार्दछ दुनियाँलाई । हो ! दुनियाँलाई आफ्नो सीप र श्रमबाट अघि बढ्न प्रेरणा दिइरहने ललित कलाका मूर्धन्य ब्यक्तित्व भुवन थापालाई हाइकुबाटै यसो भन्न मन लागिरहेको छ ।

भुवन तिम्रो
छिनोको पसिनाले
प्रकृति दंग !

लामो दाह्री । अग्लो शरीर । टोपी लगाइ रहन मन पार्ने । घर गुल्मी ठूलो ल्हुम्पेक । घण्टौंसम्म आफ्नो कलामा डुब्न सक्ने । कर्म गर्ने, प्रचारमा आउन नरुचाउने । थोरै बोल्ने अनि घत् लाग्दो बोल्ने नै भुवन थापा ‘बहुवी’ हुन् । उनको हाइकुसंग्रह पनि उनीजस्तै रसिलो छ ।

देश, विदेशमासमेत ललित कलाका विभिन्न विधामा रहेर कार्यशाला गर्न पुग्छन् । पुरस्कृत भएका छन् । सम्मान पाएका छन् । तर उनमा अहमता पटक्कै छैन ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

बाग्लुङका कांग्रेसका क्षेत्रीय सभापति पक्राउ, आरोप- मापसे गरी प्रहरीमाथी कुटपिट एमालेमा फर्किए नेकपा एसका बैतडी इन्चार्ज र अध्यक्ष, बैतडीमा एस रित्तिएको एमाले दावी नक्कली शरणार्थी प्रकरणमा जवाफी बहस जारी, खाँणलाइ थुनामुक्त गर्न माग रविको राजनीतिक प्रतिवेदन – प्रदेश भ्रष्टाचारको केन्द्र र कार्यकर्ता भर्तीकेन्द्र बन्याे, विकल्प सोच्नुपर्छ आगो ताप्ने क्रममा जलेर मृत्यु विपिनका बाआमा भन्छन्– समाचार हेर्दै रात बित्छ सुनको मूल्य स्थिर बढ्दै छ सामुदायिक विद्यालयप्रति आकर्षण इजरायल र हमासबीचको युद्धविराम थप १ दिन लम्ब्याइयो कोप–२८ मा भाग लिन प्रधानमन्त्री प्रचण्ड दुबईमा एमालेको मध्य पहाडी लोकमार्ग पद यात्रा सुरू (फाेटाेफिचर) चिनियाँ बालबालिकामा निमोनियाको प्रकोप ‘आउटब्रेक’, भारतमा महामारी रोक्न तयारी सुरू इजरायली जेलमा यौन दुर्व्यवहार हुने गरेको मुक्त कैदीहरुको दाबी प्रथम केपीओली कप टि २० : रोहित र सन्दीपको टिम भिड्दै दक्षिण एसियामै पहिलोपटक लमजुङमा समलिंगी विवाह दर्ता कोपको सम्मेलनमा सहभागी हुन प्रधानमन्त्री दुबई प्रस्थान नेकपा एमालेको मध्य पहाडी लोकमार्ग पदयात्रा आजबाट सुरु हुँँदै सुपर लिगः धनगढी र बुटबल लुम्बिनी भिड्दै वडाध्याक्षकै अगुवाइमा बाटो अवरुद्ध रास्वपाका सबै सांसद केन्द्रीय सदस्य