६ आश्विन २०८०, शनिबार

Sep 23, 2023

बुटवल । १८औँ जातीय भेदभाव तथा छुवाछुत उन्मूलन राष्ट्रिय दिवस २०८० अवसरमा वुटवल देविनगर चौपारिमा जातीय छुवाछुत अन्त गर्न सन्देस मूलक सूचना वोड राखिएको छ । नेपाल उत्पीडित जातीय मुक्ति समाज वुटवल ११ वाड कमिटीको पहलमा वनाइएको सूचना वोटको अनावरण वुटवल ११ का वडा अध्यक्ष रामचन्द्र खनाल र नेकपा एमालेका केन्द्रिय सदस्य एकराज विश्वकर्माले संयुक्त रुपमा गरेका हुन्।

Advertisement

जातीय भेदभाव तथा छुवाछूत उन्मूलन राष्ट्रिय दिवसका अवसरमा शुभकामना दिदै विश्वकर्माले छुवाछूत अन्त गर्न र सामाजिक चेतना अभिवृद्धि गर्नको लागि यो सूचना वोडको महत्वपूर्ण भूमिका हुने वताए। अन्यायमा परेको दलित समुदायलाई न्याय दिन तीनै तहका सरकार सरोकार निकायलाई आग्रह पनि गरे। कानूनले छुवाछूत भेदभाव अन्त्य गरेको भएपनि हाम्रो समाजमा अझै पनि जातीय छुवाछुत जस्तो अपराध रहेको हुँदा दलित गैर दलित मिलेर यो प्रचलनलाई हटाउनु आजको आवश्यकता भएको वडा अध्यक्ष रामचन्द्र खनालले वताए ।

सोही अवसरमा जातीय छुवाछुत अन्त गर्न विभिन्न खाले अन्तरक्रिया कार्यक्रम गर्नको लागि आवश्यक पर्ने आर्थिक सहयोग वडाले उपलव्ध गराउने बताए । वुटवलको देविनगर क्षेत्रमा जातिय छुवाछुतका घटना भैरहेकाले चोक पारेर सूचना वोड राखिएको छ । यसले समाजमा जागरण ल्याउन सहयोग गर्ने वडा कमिटी अध्यक्ष अंमृत वेवारेले वताउनु भयो । परिवार सेवा समाजका अध्यक्ष लोक वहादुर नेपाली, रेवन्त गहतराज एमाले प्रदेस कमिटीको लेखा संयोजक, अर्जुन रसाली दलित संघको पूर्व अध्यक्ष, नेत्र राना र मनु खड्का।लगायतले मनतव्य राख्नु भएको थियो । कार्यक्रम कमिटीका सचिव सुनिल गौतमको संञ्चालन, स्वागत लिलाधर विक र वडा कमिटी अध्यक्ष अंमृत वेवारेको अध्यक्षतामा सम्पन्न भएको थियो ।

२०६३ साल जेठ २१ गतेका दिन सरकाले मुलुकलाई जातीय छुवाछुत मुक्त राष्ट्र घोषण गरेको थियो । यसैको सम्झनामा २०६८ साल जेठ २१ गते देखि जातीय भेदभाव तथा छुवाछुत उन्मूलन दिवस मनाइन्छ । नेपालको संविधानले सवै जातजाति, भाषाभाषी, वर्ग र समुदायको हक अधिकार सुनिश्चित गर्दै समानुपातिक समावेशी र सहभागितामूलक सिद्धान्तका आधारमा समातामूलक समाजको निमार्ण गर्ने संकल्प गरेको छ । संविधानको यो मर्मलाई आत्मसात् गर्दै जातीय विभेद र छुवाछुतलाई दण्डनीय अपराधको रुपमा व्याख्या गरी सजायको कानुनी व्यवस्था समेत गरिएको छ । तर समाजमा जातीय भेदभाव तथा छुवाछुत अझै पनि अन्त्य भएको छैन् ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

Flash News

देश बिरुद्ध लेखेको आरोपमा पाकिस्तानमा एक पत्रकार हिरासतमा छन्द लहरीमा लहरिँदा नेपालमा लगानी गर्न आयरल्याण्डका राष्ट्रपतिसँग सभामुखकाे अनुराेध ओलीले सम्झिए भारतीय नाकाबन्दीका कष्टकर दिन आज क्यानको नेतृत्व चयन हुँदै, चतुरबहादुर र बिनयराज बीच प्रतिस्पर्धा मुगु सदरमुकाम गमगढी बजारमा आगलागी, ५ घर पूर्ण रुपमा क्षति  बोलेरो जीपबाट खसेर बालकको मृत्यु आजदेखि प्रधानमन्त्री प्रचण्ड चीन भ्रमणमा राहत शिक्षकहरुले पुनः आन्दोलनको घोषणा लुम्बिनी प्रदेश याेजना आयाेगमा थपिए दुई सदस्य पल्लीकोट स्वास्थ्य चौकीमा गुल्मी जिल्लाका स्वास्थ्यकर्मीहरुको जमघट २१ औं लिस्नु कपको उपाधि फर्साटिकरलाई सरकार र शिक्षकबीच सहमति, आन्दाेलन फिर्ता बैतडीमा १९ वर्षीया एक किशोरी मृत फेला रासायिक मल विस्थापित गर्न अर्गानिक मल उत्पादनमा ध्यान बाँकेको जयेन्दु बाल सुधार गृहमा झडपपछि नौ थुनुवा फरार मलेसिया पठाइदिन्छु भन्दै तीन लाख ठगी गर्ने एक जना प्रकाउ नक्कली नोटसहित सुनसरीबाट दुई जना पक्राउ दिगो विकास लक्ष्यका बारेमा छलफल गर्न सरकारले सर्वपक्षीय बैठक बोलाउनुपर्छ : अध्यक्ष तिमिल्सिना अमेरिकी राष्ट्रपति बाइडेन र प्रधानमन्त्री प्रचण्डबीच भेटवार्ता